Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Proč je silvestrovská půlnoc spojená s polibky?

Info ikona
Silvestr

Deset, devět, osm, sedm, šest, pět, čtyři, tři, dva, jedna...Šťastný nový rok! Jenže, ruku v ruce s bujarým přivítáním nového roku přichází také jedna společenská (ne)formalita. Ano, hádáte správně, řeč je o novoročním polibku.

Nedílnou součástí silvestrovských oslav jsou také polibky. A tak, chtě nechtě, nastavíme líčka a čekáme, kolik polibků v noci z 31. prosince na 1. ledna obdržíme. Málokdo ale při novoroční „líbačce“ přemýšlí nad tím, kde se tento zvyk vzal.

Výjimkou je kniha Entertaining from Ancient Rome to the Super Bowl, podle které už naši předci věřili, že to, co děláme a jíme na Nový rok, určuje atmosféru následujících dvanácti měsíců. Navíc se zdá, že polibková tradice pochází od našich západních sousedů, tedy Němců!

Mohlo by se vám líbit

Německý polibek za oceánem

Jenom stěží zjistíme, kdy proběhl první silvestrovský polibek. Zato téměř s jistotou víme, kdy se o novoročním políbení poprvé psalo. „Jak hodiny odbily půlnoc, celá slavnost se na chvíli zastavila. Následně malí i velcí, staří i mladí, muži i ženy běželi jeden druhému do náručí a srdečně si věnovali polibek,“ zní úryvek z článku, který pojednával o německých oslavách ve Spojených státech amerických. Nutno dodat, že článek vyšel v New York Times, a to v roce 1863. Následně tuto tradici pomalu ale jistě od Němců odkoukali i Američané. Důležitost polibku následně stvrdil snímek Holiday z roku 1938, ve kterém si hlavní postavy novoroční polibek neodpustí.

Zatímco novoroční polibek je nedílnou součástí silvestrovského veselí, existuje několik zvyků, které takříkajíc „vzal čas“. Zajímavé například je, že v minulosti si lidé na silvestra dávali drobné dárky, které sloužily jako památka na uplynulý rok. Pokud tedy nejste velkým fanouškem novoročních polibků, můžete doufat, že jednoho dne se na tuto tradici také zapomene.

Info ikona
Silvestr

Žádné líbací vrásky

Patříte k lidem, kteří si na novoroční polibky nepotrpí? Nebo jste smutní, že v těsné blízkosti nemáte někoho, koho byste chtěli políbit? Ať tak či onak, nedělejte si z této tradice příliš velké vrásky. Už dávno víme, že rčení – jak na Nový rok, tak po celý rok, neplatí. A proto nemá smysl, abyste se zbytečně „zulíbali“ s lidmi, se kterými vám to není příjemné.

Nezapomeňte, že také není nic špatného na tom, když novoroční polibky odmítnete, případně danému člověku nabídnete pouze svou náruč a vřelé objetí. Vždyť existuje tolik způsobů, jak blízkým lidem dokázat, že vám na nich záleží, a tak nemá smysl se hnát do situací, ve kterých se necítíte sami sebou. Vždyť je to „jenom“ silvestr.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku