Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

TEST: Jak by se vám dařilo u maturit? Vyzkoušejte si didaktický test z češtiny

Info ikona
Nervózní student

Ačkoliv vy si možná užíváte teplých jarních dní, které konečně nastaly, studenti posledních ročníků středních škol momentálně řeší zkoušku dospělosti. A už za sebou mají didaktické testy. Zjistěte, jak vypadal ten z českého jazyka.

Tereza Čaladi | 12. 05. 2023

Možná si také pamatujete na ten pocit před maturitou, který připomíná spíše pocit před popravou (tedy pro některé). Stojíte na chodbě, potí se vám ruce, jste bílí jako stěna a za chvíli půjdete do třídy složit zkoušku dospělosti, jak se maturitě často přezdívá.

Tento pocit minulý týden zažívali studenti posledních ročníků středních škol s maturitními obory. Právě oni totiž měli minulý týden písemné maturitní zkoušky a didaktické testy. Společnou státní zkouškou, kterou přitom absolvovali všichni z nich, je právě didaktický test z českého jazyka.

Jak dnes vypadají maturity

Maturitní zkouška se podle školského zákona skládá ze dvou částístátní a profilové (školní). Státní zkouška je onou společnou částí zmiňovanou výše a byla zavedena v roce 2011. Je přitom rozdělena na dvě povinné zkoušky z českého jazyka a literatury, kterou skládají úplně všichni studenti, kteří maturují, a buď z libovolného cizího jazyka (který je na škole vyučován), nebo matematiky.

Profilová část maturity se skládá z dvou nebo tří povinných zkoušek, jejichž formu stanovuje ředitel školy dle rámcově vzdělávacího programu. Každý student přitom může skládat i až čtyři další nepovinné maturitní zkoušky (dvě státní, dvě profilové).

Některé státní zkoušky přitom mají i školní část. To se týká českého jazyka i cizích jazyků. U nich se skládá společný didaktický test, písemná práce (slohovka) i ústní zkouška.

Studenti za sebou mají momentálně písemnou část a didaktické testy. Nyní čekají na výsledky, které by měly mít v polovině května. Hned poté je čekají ústní zkoušky z profilové části, které budou probíhat od 16. května. A my jim držíme palce!

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku