Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Proč jste sebevědomější, když mluvíte cizím jazykem

Máte pocit, že když začnete hovořit jinak než česky, jakoby se vám změnila osobnost? Nepletete se. Skutečně to tak je. Máme pro vás vysvětlení.

Tereza Čaladi | 2. 09. 2022

Někdo má z cizích jazyků strach či blok a nechce jimi mluvit. Někteří lidé se naopak při jejich používání cítí pohodlně, a dokonce mohou získat s jiným jazykem i větší sebevědomí. To tedy velice záleží na tom, jakým jazykem mluví. Jelikož vaše osobnost se mění podle toho, jestli mluvíte francouzsky, španělsky, německy, anglicky či jinak. Například když mluvíte francouzsky, můžete se cítit sofistikovaně, elegantně či zdvořile. Zato když mluvíte anglicky, tak se možná cítíte zvědavě, volně a máte chuť chodit ven více než obvykle.

Mohlo by se vám líbit

„Češi se v angličtině neustále podceňují,“ říká učitel angličtiny Bronislav Sobotka

Když Bronislav Sobotka dokončil střední školu, nic nenasvědčovalo tomu, že by jeho budoucnost měla anglické obrysy. Jenže člověk míní, život mění. A tak se z Bronislava, díky jeho vlastní píli, stal vyhledávaný učitel angličtiny, jehož youtubový kanál zaměřený na výuku angličtiny odebírá přes 150 tisíc nadšených studentů.
marianne.cz

Jazyk a kultura

I výzkumy potvrzují, že vaše vnímání kultury spojené s daným jazykem může ovlivnit vaše chování. Důkazem je například americká studie z roku 2004. Studie probíhala tak, že její mexicko-američtí dobrovolníci měli během 15 minut popsat svou osobnost. Výsledkem bylo, že při psaní ve španělštině mexicko-američtí lidé mluvili o vztahu ke svým rodinám, vztahům a koníčkům. Anglicky hovořili o svých úspěších, vysoké škole a každodenních aktivitách.

Podle autorky studie Nairán Ramréz-Esparz jednoduše nelze oddělit jazyk od jeho kulturních hodnot. A tak vnímáte sami sebe skrz kulturní hodnoty jazyka, kterým mluvíte. Tento efekt pociťují zejména lidé, kteří jsou bikulturní (přítomnost dvou různých kultur ve stejné zemi nebo regionu), stejně jako bilingvní (lidé, kteří přirozeně hovoří dvěma jazyky), protože mají silné základy ve více kulturách.

Další vlivy

Vliv na vaši identitu má zároveň i to, jak vás vnímá vaše okolí. Pokud mluvíte nějakým z cizích jazyků plynule a oni vás budou chválit, budete se nejspíše cítit dobře a sebejistě. Když nějaký jazyk naopak tolik neovládáte, budete se cítit spíše více introvertně. Zároveň zde bojujete i vy sami se sebou, jelikož si snažíte najít svou novou cizojazyčnou identitu.

Mimo to má zde velký vliv, v jakém kontextu se s novým jazykem setkáte. Pokud se naučíte anglicky, jelikož jste odjeli jako au-pair do zahraničí, ovlivní vás právě kultura rodiny, u které jste pobývali. Zato když se učíte angličtinu ve škole, při mluvení se necítíte nijak zvlášť jinak, jelikož máte stále svou českou identitu. Bez kontextu vás nový jazyk nemusí nijak změnit.

Na závěr vám tak můžeme jen doporučit, že pokud se učíte nějaký cizí jazyk, spojte si ho i s vycestováním do země jeho původu. Či minimálně sledováním filmů z této země. Když se učíte nový jazyk, neučíte se jen nazpaměť slovní zásobu a gramatická pravidla, máte také šanci proniknout do nových částí své identity.

Mohlo by se vám líbit

Klobouk dolů! Cizinci, kteří česky mluví lépe než kdejaký našinec

Mysleli jste si, že český jazyk není pro cizince atraktivní? Američané Gavin a Jennifer vám ukážou, že mluvit hezky česky dokáže i člověk, kterému v žilách nekoluje slovanská krev.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Zábava
Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?