Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Umělecký fotograf David Yarrow zachycuje zvířata i lidi v africké Keni

Nová série snímků ukazuje kontrast dvou velmi odlišných tváří této fascinující africké země.

Karolína Peřinová | 22. 12. 2018

Uměleckého fotografa Davida Yarrowa vyzvala k novému projektu značka Nikon, jejímž je David evropským ambasadorem. Vznikly tak fotografie, kreré zachycují dvě odlišné stránky africké Keni – od obrovských slonů národního parku Amboseli, kteří jsou také známí jako sloni s obrovskými kly, až po gangy rušného hlavního města Nairobi.

Jen s fotoaparátem Nikon D850 a několika objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností NIKKOR se David vypravil, aby zachytil kontrast těchto dvou výrazných oblastí východní Afriky a postavil slony z národního parku Amboseli proti pečlivě naaranžovaným snímkům místních gangsterů z Dandory, předměstí Nairobi – lokality, kde se nachází jedna z největších skládek odpadu na světě.
 

nikon
Kredit: David Yarrow / Nikon

Sloni s obrovskými kly – národní park Amboseli

Rozlehlá savana národního parku Amboseli je domovem mnoha divokých zvířat, z nichž nejvýraznější jsou stáda volně žijících slonů afrických. Park je domovem několika největších slonů na světě – slonů s obrovskými kly, které jsou tak dlouhé, že sahají až na zem. Tito obrovští savci mají v rezervaci vždy „přednost v jízdě“, lidé je chrání, ale přitom jim dopřávají volnost. David už park navštívil několikrát předtím, přál si zachytit velkolepost těchto úžasných tvorů africké Keni přímo ze země a přiblížit se k nim tak jako ještě žádný jiný fotograf před ním.

David Yarrow říká: „Amboseli je pro mě oblíbeným místem, kde mohu fotografovat tato neuvěřitelná zvířata. Je to divoké, živelné jeviště, domov více než dvou tisícovek slonů, navíc skvělá lokalita pro fotografování slonů s obrovskými kly v jejich přirozeném prostředí. Jakmile jednou spatříte tak ohromného slona, je vám jasné, že nic podobného už ve své kariéře nezažijete. Vždycky jsem měl a budu mít úctu k jejich síle, velikosti a téměř lidské inteligenci, která jim jasně vyzařuje z očí.“

Během tohoto projektu David sledoval pohyb Tima, jednoho z největších slonů s obrovskými kly v parku. Protože zkušenost s fotografováním tak velkých slonů má David už z dřívějška, použil fotoaparát Nikon D850 s objektivy AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8G ED VR a AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II, díky kterým mohl zachytit tyto tvory z blízka, a objektiv AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED, který zajistil ostrý obraz v celém obrazovém poli na snímku, na němž stádo slonů kráčí do dálky krajinou.

nikon
Kredit: David Yarrow / Nikon

Pouliční život v Dandoře, předměstí Nairobi

Druhou polovinu cesty strávil David v Dandoře, na východním předměstí Nairobi, které je zřejmě nejvíce proslulé svou obrovskou skládkou odpadků zabírající více než 3 000 akrů. To Davidovi nabídlo zcela jiný pohled – neméně divoký než v národním parku Amboseli – rušné město, kde nechybí ani kultura gangů, ani výrazné problémy životního prostředí.

David říká: „Předměstí Nairobi Dandora představuje úplně jiný svět než park Amboseli, fotografovat ho však bylo stejně náročné i fascinující. Skládka odpadků stojí úplně mimo cokoliv, co jsem kdy v životě viděl, navíc byla plná chemického odpadu. Stále se tady můžete běžně setkat s gangy, takže i fotografování představuje riziko. Musel jsem se pohybovat opatrně.“

Stejně jako v Amboseli chtěl David zachytit scénu, která bude západní kultuře na míle vzdálená. David s předstihem kontaktoval členy místního gangu, kteří souhlasili, že se nechají fotografovat. Pak je postavil do přímého kontrastu s jejich okolím – oblečené v černém obleku na pozadí hory odpadků.

Davidovy snímky díky srovnání naaranžovaných portrétů s těmi nejpřirozenějšími výjevy ukazují, jak lze zachytit silné soudržné fotografické série pomocí různých technik: “Při fotografování zvířat ve volné přírodě si musíte dát pozor na to, abyste byli ve správné pozici pro zachycení vážného a emotivního snímku, přesto nejste pány situace. Když vám zvíře nedovolí, abyste ho fotografovali, nemůžete dělat vůbec nic. U aranžovaných kompozic stačí sledovat přímou linii od prvního konceptu až po ten finální. Zjistit, jestli dokážete zachytit onen perfektní okamžik, který jste si naplánovali, je skutečným testem vašich fotografických schopností. Oba styly byly pro mě opravdu důležité, když jsem portrétoval tyto dvě naprosto odlišné oblasti Keni, abych našel spojení mezi lidmi a divokými zvířaty, která tu mají domov:”

Během své cesty používal David fotoaparát Nikon D850 spolu s objektivy AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED, AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G, AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II a AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8G ED VR.

Související články

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Zábava
Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu