Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Už v 15 letech si získala zpěvačka Emma Kok srdce lidí po celém světě. Trpí přitom vzácnou nemocí

Info ikona
Emma Kok

Její hlas je tak dechberoucí, že z něj lidé mají husí kůži. Emma Kok není přitom pouze úžasnou zpěvačkou, ale i skvělým člověkem. Nejenom, že se sama pere s nemocí zvanou gastroparéza, pomáhá i dalším pacientům.

Tereza Čaladi | 13. 02. 2024

Emma Kok je možná teprve patnáctiletou dívkou, ale dalo by se o ní říci, že ji zná celý svět. Ten si jí začal všímat potom, co ve 12 letech vyhrála nizozemskou národní soutěž The Voice Kids, kterou lze připodobnit k naší SuperStar – akorát pro děti. Kromě svého úžasného hlasu si přitom všechny získal i svým příběhem. Trpí totiž chronickou nemocí. Fakt, že v prvním kole soutěže zpívala píseň Warrior (česky „bojovník“) od Demi Lovato po tomto zjištění dojal všechny ještě více.

Jaký je její život s gastroparézou?

Už když jí bylo devět měsíců, zjistilo se, že trpí nemocí zvanou gastroparéza. Jedná se konkrétně o poruchu vyprazdňování žaludku, jeho „ochrnutí“. To znamená, že potrava může v žaludku stagnovat až několik dnů, což narušuje i její vstřebání. Potraviny a tekutiny zůstávají v žaludku delší dobu a obsah žaludku tak odchází pomaleji do dvanáctníku trávicího traktu. Mezi časté příznaky gasteroparézy patří bolest břicha, nevolnost, pocit na zvracení, zvracení, nechutenství, nadýmání či nevysvětlitelné hubnutí. Bohužel, celková délka života u pacientů s gastroparézou je výrazně nižší než délka života běžné populace.

Hlavní příčinou tohoto poškození nervů je nekontrolovaný diabetes mellitus (cukrovka) a v takovém případě pomáhá patřičná léčba cukrovky. Ale není to tak vždy. Když hlavním důvodem není cukrovka, musí mít jedinec upravený jídelníček, v některých případech dostávají pacienti potravu pomocí sondy.

Emma byla dříve ve škole kvůli své nemoci šikanovaná. Dnes si uvědomuje její závažnosti a chce pomáhat lidem, kteří jí také trpí. V roce 2023 tak založila Gastrostars, nadaci na pomoc pacientům s gastroparézou. A to nebyl jediný úspěch jejího loňského roku.

Mohlo by se vám líbit

Emmy úspěšný rok 2023

V roce 2021 vyhrála výše zmíněnou talentovou soutěž. V roce 2022 vydala hned první singl s názvem Laat Mij Een Vlinder Zijn a druhý singl s názvem Strijder jí vyšel rok potom. Hned v únoru v roce 2023 měla ale další úspěch, a sice když vyhrála soutěž Ministars se svou verzí Voilà od Barbary Pravi. Na výsluní se ovšem dostala zejména v červenci loňského roku, když ji známý nizozemský houslista a dirigent André Rieu pozval na svůj každoroční koncert do Maastrichtu. Tam zazpívala tak úchvatně, že video, které na tomto představení vzniklo, se stalo virálním a má na Instagramu i YouTube miliony zhlédnutí. My vám ho přikládáme níže, ať si to sami můžete vychutnat.

A o této dívce ještě rozhodně uslyšíte. Po absolvování vánočních koncertů s Andrém Rieu se k němu přidává letos i na koncerty po celém světe.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku