Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Vzhůru do českých měst! Objevte krásy Broumova, Litomyšle nebo Zlína

Ať už přemýšlíte o týdenní dovolené nebo jednodenním výletu, česká města vás rozhodně nezklamou. Vybrali jsme pět výletních cílů, které si zaslouží vaši cestovatelskou pozornost.

Zlín

Když se řekne Zlín, většina z nás si vybaví jedno jediné jméno – Tomáš Baťa. Není divu, podnikatel a vizionář proměnil Zlín na přelomu 19. a 20. století v pumpující průmyslové město. Pokud chcete poznat historii Zlína, vydejte se do Továrního areálu! Právě tam se dozvíte, jak to ve Zlíně kdysi vypadalo, kdo vymýšlel propracovaný urbanistický koncept továrny v zahradách a jak vypadal den baťovského dělníka. Projděte si nejen Tovární areál, ale také dělnické čtvrti, vydejte se k vile Tomáše Bati i ředitelské vile. Architektonicky je ve Zlíně na malém prostoru spousta skvělých věcí k objevování. Abyste na to nebyli sami, vezměte si do ruky skvělého průvodce jménem Zlínský architektonický manuál.

Architektura ale není jediným lákadlem Zlína. Za návštěvu totiž stojí také zrekonstruovaný Park Komenského, kde si můžete dát jídlo, skleničku, dopřát si piknik nebo si odpočinout ve stínu stromů. S dětmi si naopak nenechte ujít návštěvu Zoologickou zahradu Zlín, která je vůbec nejnavštěvovanějším turistickým místem na Moravě. Nové expozice jsou často průchozí, můžete si tu pohladit rejnoka, pozorovat loni narozené africké slůně, dovádějící v novém výběhu Karibuni nebo navštívit největší expozici jaguárů v Evropě.

Broumov

Za návštěvu bezesporu stojí také východočeské město Broumov, které utrpělo odsunem sudetských Němců po 2. světové válce a dlouho bylo považováno za ospalý pohraniční region. V posledních letech se zde hlavně díky působení Agentury pro rozvoj Broumovska dějí zajímavé věci, z nichž nejvýznamnější byla rekonstrukce Broumovského kláštera za zhruba 250 milionů korun. A tím příval energie v Broumově nekončí. Možná už jste zaslechli, že Broumov kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2028.

Pokud jste milovníky vážné hudby, pak si letos v létě nenechte ujít hudební festival Za poklady Broumovska. Koncerty se konají každou letní sobotu v jedné ze staveb z tzv. Broumovské skupiny kostelů, což jsou významné barokní památky z dílny architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Info ikona
Broumov

Kladno

O největším městě Středočeského kraje většinou slýcháme ve spojitosti s hokejem. Pravdou ale zůstává, že Kladno nabízí mnohem více. Pokud se do Kladna vydáte, navštivte tamní zámek s dochovanou kaplí sv. Vavřince. Výstavba kaple byla dokončena v roce 1740 a její mistrovské pojetí nese řadu shodných rysů s výzdobou břevnovského kláštera.

Děti i dospělé zaujme první patro kladenského zámku, které je věnováno výstavám výtvarného umění. Proč říkáme, že se z tohoto patra budou těšit také děti? Vše je dáno samostatnou expozicí s názvem Zdeněk Miler nejen krtek. A tak si můžete společně prohlédnout originály skic, černobílou filmovou prvotinu inspirovanou Kladnem, dokument o výletu Krtečka do kosmu nebo Milerovu autentickou pracovnu. Pro nejmenší je připraveno promítání pohádek o Krtečkovi v originální krtečkově herně. Klid a ticho si zase užijte v zámecké zahradě. Od roku 2001 je navíc součástí zahrady také medvědárium s rozlehlým výběhem a bazénem, ve kterém našly domov dvě medvědice, Marta a Míša.

Litomyšl

Jedno z nejkrásnějších měst v Česku, Litomyšl, vás nadchne nejen svou historickou, ale také moderní stránkou. Nenechte si ujít návštěvu renesančního zámku z 16. století, která je od roku 1999 zapsána na Seznam UNESCO. Za prohlídku stojí také místo, kde se narodil jeden z největších hudebních géniů Bedřich Smetana. O pozornost si říká také tzv. Litomyšlské sedmikostelí, tedy sedm významných kostelů v Litomyšli, přičemž nejmladší pochází z roku 2010. Milovníky moderní architektury potěší pohled na městský bazén nebo sochy Olbrama a Jasana Zoubkových, které se nachází v městském parku nedaleko zámeckého areálu.

Info ikona
Litomyšl

Žďár nad Sázavou

Chcete na vlastní kůži zažít, jak to chodí v muzeu 21. století? Pak se vydejte do Žďáru nad Sázavou, kde se pyšní Muzeem nové generace, které je držitelem ocenění Živa award za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Sluchátka s audioprůvodcem v podobě cisterciáckého mnicha a dalších postav z historie, mnoho interaktivních exponátů a animované příběhy vás poutavou formou poučí o téměř 800 let dlouhé historii i současnosti žďárského zámku.

Za dalšími zajímavostmi vyrazte na některou z komentovaných prohlídek s průvodcem. Interaktivní prohlídka nazvaná Po stopách zámeckého hospodáře vás zavede na místa, která jsou spojena s barokním i cisterciáckým hospodařením v zámeckém areálu. Za zmínku stojí také Letní dětské prohlídky, přičemž letošním tématem je Barevný život ptáků. Spolu se zámeckými lektorkami vyrazí děti do přírody v okolí zámku, kde pro ně budou přichystány různé pohybové aktivity, práce s modely ptáků nebo poslech jejich zvuků.

Zdroj: zlinsko-luhacovicko.cz, broumov2028.cz, litomysl.cz, zamekzdar.cz, mestokladno.cz

Mohlo by se vám líbit

Cestování o samotě aneb Jednoduchý způsob, jak poznat sami sebe

„Po vystudování univerzity by měl člověk několik let bloudit sám po Evropě,“ říkal Jan Amos Komenský, který sám procestoval velkou část Evropy. Já to udělal také. Navštívil jsem sedmnáct evropských zemí. Sám. Díky cestování jsem našel novou cestu k sobě i k ostatním. Chcete vědět, jak z dovolené dostat víc než jen fotky na Instagram či Facebook, opálenou kůži a vzpomínky na hlavní turistické atrakce?
marianne.cz

Související články

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl