Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Chcete psát jako bůh? Osvojte si moderní kaligrafii

Na pozvánku, do přáníčka nebo při psaní dopisu. Pokud patříte mezi milovníky papíru, pak určitě není na škodu, když si osvojíte moderní kaligrafii. Dobrou zprávou je, že základy už máte ze školních lavic, teď stačí doladit detaily a povznést váš styl písma na vyšší úroveň.

E-maily, Messenger, SMS zprávy, e-knihy, elektronické poznámky či chytré aplikace způsobily, že čím dál tím méně píšeme ručně. Není divu, vždyť je tak bezpracné a rychlé naklikat několik symbolů do notebooku a potěšit příjemce ihned, než napsat sáhodlouhý dopis nebo pohled a modlit se, zda ho pošta doručí alespoň do tří dnů. Jenže, ruku na srdce, elektronický způsob komunikace postrádá své jedinečné kouzlo a originalitu. Každý text je po stylové stránce stejný, uniformní, a tak si pod větami jenom sotva vybavíme pisatele a jeho charakter můžeme hodnotit maximálně podle toho, zda použil font Times New Roman nebo Comic Sans. A to je málo! Naštěstí to vypadá, že se psanému textu blýská na lepší časy. O tento posun se postarala především moderní kaligrafie, která je krásná, svá a poměrně snadná. 

Mohlo by se vám líbit

Umíte česky? Nejčastější pravopisné chytáky, které dělají vrásky dětem i dospělým

Hola, hola, škola volá! Zkuste se na malý moment vrátit zpátky do školních lavic a zjistěte, jak jste na tom s naší rodnou řečí. Český pravopis totiž není žádná hračka, a pokud člověk vyjde ze cviku, rychle jeho pravidla zapomene.
marianne.cz

1. Správné pomůcky

Zapomeňte na klasické pero a obyčejnou tužku. Pokud chcete psát jako krasopísmový mág, pak svůj penál vyzbrojte správnými pomůckami. Začátečníci se můžou spolehnout na tzv. brush pen, tedy pero, které má krátký flexibilní hrot. Manipulace s brush penem je opravdu jednoduchá, a tak se nebojte do této pomůcky zainvestovat. Moderní kaligrafii lze provádět i s brush peny, které mají plstěný hrot nebo vlasový hrot. Po těchto pomůckách ale sahají profíci, kteří vědí, jak správně s perem manipulovat, aby z písmen vzniklo opravdové krasopísmo. 

2. Trénink = základ úspěchu

Máte vhodné pomůcky? Pak přichází čas na praxi! Na internetu naleznete mnoho krasopísmových "písanek", které ukazují základní tahy tužkou. V ideálním případě si jednu takovou písanku vytiskněte a podle ní poctivě trénujte. Pokud samotné tahy tužkou potřebujete vidět, podívejte se na youtubová videa. Stačí, když do vyhledávače zadáte heslo handlettering, pod kterým se objeví nespočet videí zaměřených na moderní kaligrafii. Pamatujte si, že trénink dělá mistra a v případě krasopísma to platí dvojnásob. 

Mohlo by se vám líbit

5 kreativních koníčků, které vám zvednou náladu

Proměňte volné odpoledne v kreativní seanci.
marianne.cz
Info ikona
Kaligrafie

3. Originalita především 

Neexistuje jednotná podoba krasopísma. Někdo má rád okrasné klikyháky připomínající měšťanku 30. let, jiný dává přednost minimalistickému písmu. Je jenom na vás, v jakém stylu se budete cítit komfortně, a tak se zbytečně netlačte do typu krasopísma, který k vám nesedí. Nebojte se také hledat inspiraci na internetu, Pinterestu nebo třeba Instagramu. 

4. Čas zazářit

Brush peny jsou seřazeny v penálu, písanky popsány a vlastní styl objeven? Skvělé, teď přichází nejzábavnější část moderní kaligrafie, a to reálné psaní. Už žádný trénink, nýbrž ostrý start, který ukáže, jak moc jste při sledování youtubových videí dávali pozor. Zkuste napsat narozeninové přáníčko, nadepsat jmenovku na dárek nebo třeba napište krátký vzkaz svému partnerovi. Uvidíte, že jakýkoliv krasopísmový počin vzbudí u vašich blízkých zalíbení a obdiv. A dost možná moderní kaligrafie získá zase nového fanouška. 

Související články

Zábava
Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Zábava
Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne