Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

5 zásadních vitamínů, které vám dodají energii v chladných měsících

Možná nevíte, že spoustu zimních neduhů je způsobeno nedostatkem určitých vitamínů a dalších pro zdraví nezbytných prvků. Proto byste se měli v příštích měsících zásobit potravinami a přípravky, které je obsahují.

Promotion | 19. 10. 2017

Podzimní a zimní měsíce mnohým z nás ubírají energii. Tělo jí musí vydat více, aby se zahřálo a externí vlivy na nás působí nepříznivě zevnitř i z venku. Trpíme nachlazením, cítíme se více ospalí, naše pokožka je popraskaná a ztrácí zdravou barvu. 

Získejte více energie správným přísunem těchto vitamínů a prvků:

VITAMÍN A

vitamin a

Jak pomáhá

Vitamín A je důležitým pomocníkem pro regeneraci tkání, růst a vývoj. Je také důležitý pro posílení imunitního systému a zraku. Jeho nedostatek způsobuje šeroslepost, zánět očních spojivek nebo šupinatění kůže. 

Kde ho najdeme

Mléko, vaječný žloutek, játra, ryby bohaté na omega 3 mastné kyseliny (tuňák, slaneček, sardinky, makrela), mrkev, rajčata, zelenolistá zelenina nebo mango

 

VITAMIN C

vitamin c

Jak pomáhá

Ačkoliv si to drtivá většina z nás myslí, vitamín C nezabraňuje vzniku chřipky, ale napomáhá zkrátit trvání a sílu jejích příznaků. Vitamín C se chová jako antioxidant, to znamená, že chrání tělo proti volným radikálům a je také esenciální pro tvorbu kolagenu v pokožce. Některé výzkumy dokonce dokazují, že vitamín C blahodárně napomáhá k opravě poškozené DNA či regeneraci dlouholetých poškození na kůži. 

Kde ho najdeme

Přirozeným zdrojem jsou citrusy, kiwi, jahody nebo brusinky, dále zelenina jako např. zelí, brokolice nebo fazole. Pokud chcete vitamínem C zásobit vaše tělo nejen zevnitř, ale také zvenku, sáhněte po kosmetické řadě s vysokým obsahem tohoto vitamínu. Skvělým řešením je kosmetická řada Q10 plus C, která svou kombinací vitamínu C a koenzymu Q 10 tvoří velmi silný antioxidant dodávající vaší pokožce potřebnou energii, vitalitu a mladistvý vzhled. A to i v době, kdy spíte. 

 

ŽELEZO

železo

Jak pomáhá

Železo je základní prvek pro tvorbu červených krevních destiček, které přenášejí kyslík do celého těla. Správná dávka železa vám dodá energii, zbystří myšlení a zvýší celkovou vitalitu. Nedostatek železa v těle vede k anemii, onemocnění, kdy tělo není schopno zásobovat se dostatečně kyslíkem. To způsobuje letargii a apatii. Ovšem přemíra železa může poškodit některé orgány. 

Kde ho najdeme

Červené maso, obilniny, chléb, mouka, vejce, fazole, čočka a sušené ovoce. 

 

VITAMÍN E

vitamin e

Jak pomáhá

Pokud máte suchou pokožku, vlasy bez lesku a lámavé nehty, rozhodně byste měli zvážit, zda vám nechybí vitamín E, který hraje důležitou roli v hydrataci vašeho těla. Jako antioxidant bojuje proti volným radikálům, chrání pokožku před chladným počasím a předchází tvorbě lupů. Vitamín E mimo to pomáhá chránit buňky před poškozením a mnozí vědci ho považují za účinný prostředek v prevenci proti vážným chorobám jako je rakovina nebo onemocnění srdce. 

Kde ho najdeme

Mandle, olej, brokolice, špenát, zelí a obilniny, sladké brambory, avokádo, olivový olej, slunečnicová semínka

 

VITAMIN D

vitamin d

Jak pomáhá

Jak se začínají dny zkracovat a noci prodlužovat, dostává se nám čím dál tím méně slunečního světla a tedy i méně vitamínu D. Bez tohoto vitamínu tělo hůře vstřebává vápník a snižuje se naše obranyschopnost proti nachlazení a infekcím. 

Kde ho najdeme

Žloutek, ryby (tuňák, makrela, losos), pomerančový džus, sojové mléko, hovězí játra, cereálie, houby

Objevte vitamínovou bombu pro vaší pokožku!