Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jak se v práci správně obouvat? Radí fyzioterapeutka se zaměřením na podologii

Možná jste doteď také nevěnovali botám, které nosíte do práce, žádnou větší pozornost, ale to je chyba. Od špatné obuvi se totiž může odvíjet spoustu zdravotních problémů, včetně bolesti zad či hlavy. Zjistěte tedy, jaké boty jsou do vaší práce ty optimální.

Tereza Čaladi | 30. 03. 2023

Nohám, a chodidlům zejména, často není věnováno tolik pozornosti, kolik by mělo být. Celý den nás nosí, často jsou ochotné přežívat v úzkých botách na podpatku a večer dostanou maximálně studenou sprchu. Je proto dobré je hýčkat, což nutně nemusí znamenat, že byste si je měli každý den začít masírovat. Dá se to učinit i vhodnou obuví. Podle fyzioterapeutky se zaměřením na podologii – Soni Barvenčíkové – by v ideálním případě obuv neměla ovlivňovat funkci nohy, to znamená, že bota by měla nechat nohu správně fyziologicky pracovat. Pokud jste doteď tedy dbali spíše na vzhled boty, máme pro vás tipy na obuv, které vám pomohou zajistit nejenom zdravé nohy, ale i zdravé tělo, jelikož to spolu úzce souvisí. A k tomu jsou přívětivé pro oko.

Chodidla jsou základní oporou těla. Špatné zacházení s nimi tak nemá vliv pouze na ně, ale na celého člověk. Nevhodná obuv může vést k propadu klenby, problémům s kotníky, koleny, se zády, dokonce i k bolestem hlavy. Konkrétně těsné boty s úzkou špičkou vytvářejí na prsty tlak, což vede k jejich stlačování a deformaci. To má za důsledek například kladívkové (skrčené) prsty, kuří oka či vbočené palce. Placaté boty, jako jsou například žabky nebo baleríny, způsobují bolesti šlach, svalů, krční páteře a v důsledku toho také bolesti hlavy. Boty na podpatku nerovnoměrně zatěžují svalstvo a kostru, což může vést k dalším bolestivým obtížím. A navíc z neprodyšných bot vzniká na nohách a nehtech plíseň.

Jak tedy zvolit tu správnou obuv do práce, kde člověk tráví osm hodin denně a kde jsou obvykle určité estetické požadavky na to, jak by boty měly vypadat?

Pokud můžete, zvolte přezůvky

Ne, nemyslíme nutně klasické bačkory či pantofle, neděste se. Je nám jasné, že v mnoha profesích nejsou vhodné. Obvykle ale je v práci možné nosit neutrální, vkusné a zejména zdravé boty, které budou pohodlné vaší noze a zároveň pro ni budou prospěšné. Zde je tak podle výše zmiňované odbornice, která působí v ordinaci Fyzionožka, dobré zvolit barefoot boty, kterým je také přezdíváno „bosé". „Vašim prstům na nohou dopřejí dostatek prostoru a díky měkké a ohebné podrážce bude funkce vašich chodidel podpořena i v pracovním prostředím,“ říká. Už dávno mezi ně nepatří jen ty, v nichž máte vidět všechny prsty, jsou jako ponožky, nebo vypadají jako rozpláclá ploutev, ale jsou i velice vkusné a ani byste na první pohled nepoznali rozdíl od klasických bot. Dnes lze získat i barefoot baleríny a společenské boty (prohlédnout si je můžete v naší galerii). Navíc denní doba v práci je pro začátek jejich nošení optimální. U dospělých je barefoot obouvání jiné než u dětí. Jsou totiž zvyklí na klasické úzké a tvrdší boty, které nosili několik let a neměli by začínat chodit v barefoot naráz a obměnit tak hned celý svůj botník, ale nejprve klasické boty a barefoot boty kombinovat. Je běžné, že při přechodu z klasických bot na barefoot pociťujete bolest chodidel, kotníků, lýtek nebo kolen. Chodidla totiž v tu chvíli používáte v plném rozsahu a pro zakrnělé svaly a vazy je to šok. Pokud to ale uděláte rychle, můžete cítit bolest nezdravým způsobem a ublížit si. Mít barefoot boty pár hodin v práci je tak pro začátek optimální. A pokud vám sednou, tak je můžete nosit pořád.

V případě, že se na barefoot boty necítíte, pak vyberte takové, které budou pro vaše chodidlo zdravé. To znamená, že by bota měla respektovat přirozený tvar chodidla, měla by mít měkčí špičku, která jde ohnout, optimálně by se mělo jednat o lehčí boty a z prodyšného materiálu, abyste se vyhnuli plísním.

Mohlo by se vám líbit

Barefoot, polobotky, tenisky i sandále. Znáte tyto méně známé obuvnické značky?

Lokální značky s menší výrobní kapacitou, které dávají důraz především na kvalitu a transparentnost výroby, si nyní zaslouží podpořit více než kdy dřív. Proto jsme se rozhodli vám představit jednu britskou a dvě české značky, jejichž boty rozhodně stojí za pozornost: Vivobarefoot, Vasky a Plove.
marianne.cz

U povinných tvrdých pracovních bot mohou pomoci stélky

Ovšem ne vždy si člověk může vybírat, jakou obuv bude v práci nosit. Jsou odvětví, kde jsou jasně stanovená pravidla obouvání nebo dokonce, kde jsou pracovní boty přímo fasovány (například stavebnictví, logistika či chemický průmysl). Dlouhodobé nošení pracovní obuvi, která je těžká a neforemná, může ale vést k bolestem nohou, jejich únavě, otokům či otlakům a přirozeně zamezuje stimulaci chodidla. V takovém případě je na místě navštívit fyzioterapeuta. „Pokud ke mně do ordinace přijde klient, který musí nosit předepsanou obuv, nejprve ho vyšetřím a zhodnotím stav jeho chodidla, abych mu mohla nabídnout nejlepší kompenzaci. Ve většině případech indikuji individuálně korigovanou stélku k vyměkčení a zlepšení pohodlí v botě, kde klient tráví spoustu času. Je nutné, aby mohla být noha i v pracovní obuvi v optimálním postavení,“ vysvětluje fyzioterapeutka Barvenčíková.

Barefoot boty a výstelky vhodné do práce

Pozor na vyloženě zdravotní obuv

Pokud se přeci jen rozhodnete pro přezůvky (to je běžné například ve zdravotnictví) v podobě pantoflí, buďte i při jejich výběru opatrní. „Dejte si pozor na vyloženě zdravotní či ortopedické boty, které velice často bývají tuhé, těžké, uniformní, jejich tvar je mnohdy nerespektující a mívají různé klenění. Každá noha může potřebovat něco jiného, než je právě botou daná podpora klenby. Vždy je lepší individuálně navrženou stélkou obuv doladit na míru,“ dodává Soňa Barvenčíková. Stejně tak i učitelé, kteří stojí celý den na nohou, mají v dnešní době na výběr z dlouhé řady pohodlných bot, jakožto například i pantoflí s vyndávací stélkou, kterou lze ideálně vyměnit za upravenou individuální.

Mohlo by se vám líbit

Spíte v ponožkách? Pokud ne, možná byste to měli zvážit. Má to mnoho výhod

Svět je rozdělený na ty, co spí v ponožkách a na ty, co spí naboso. Nicméně pokud patříte k těm druhým a trpíte nespavostí, doporučujeme vám své rozhodnutí přehodnotit. Ponožky na noc mají spoustu benefitů. A nejen spánkových.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
„Krém s vysokým SPF je základ. Kůži ošetřujte i tehdy, chodíte-li na manikúru a ruce dáváte do UV lampy,“ říká dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová

„Krém s vysokým SPF je základ. Kůži ošetřujte i tehdy, chodíte-li na manikúru a ruce dáváte do UV lampy,“ říká dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová

Zdraví
Zlepšení vztahu i dobrá nálada: 9 důvodů, proč vám pravidelná jízda na kole zlepší život

Zlepšení vztahu i dobrá nálada: 9 důvodů, proč vám pravidelná jízda na kole zlepší život

Zdraví
Rozlučte se s nepohodlnou obuví: 5 pádných důvodů, proč nosit barefoot boty

Rozlučte se s nepohodlnou obuví: 5 pádných důvodů, proč nosit barefoot boty

Zdraví
Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty

Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty