Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Pozorování vodní hladiny pomáhá proti depresím a úzkostem

Do přírody se vydáváme pro zklidnění přehlcené mysli, všudypřítomný klid v nás probouzí novou životní energii a inspiraci. Už dlouho si uvědomujeme, že pobyt v zeleni léčí duši a dnes už to potvrzují i vědci. Proč je pro naši psychiku blahodárná blízkost vody ještě více než zeleň?

Environmentální psycholog Mathew White a jeho tým z britské univerzity v Exeteru přinesl v roce 2013 převratná data, když se pustil do zkoumání údajů o více než 1 000 lidech, kteří se v rámci Anglie přestěhovali. Zjistil přitom, že ti, kteří se přesunuli do zelenějších městských částí, jsou ve významně větší duševní pohodě. Dnes už z mnohých dalších výzkumů víme, že se nejedná „jenom“ o pozitivní vliv na psychické zdraví. Pobyt v přírodě zlepšuje mimo jiné také kreativitu, pozornost nebo třeba paměť. Napomáhá kvalitnímu spánku a prospívá lidem bojujícím s úzkostmi a depresí. Dokonce také zmírňuje symptomy různých poruch, jako je například ADHD.

Mohlo by se vám líbit

Friluftsliv: skandinávský koncept, který zlepší psychické i fyzické zdraví

Vypadá to, že skandinávské slovníky jsou prošpikované zajímavými koncepty a slovy, jejichž význam si můžeme vzít k srdci i v české kotlině. V poslední době si mnozí oblíbili švédský termín friluftsliv, který nabádá k trávení voleného času v přírodě, a to navzdory špatnému počasí.
marianne.cz

Zelená je dobrá a modrá je ještě lepší

Myšlenka, že modrá je pro člověka lepší než zelená, se poprvé začala objevovat před deseti lety, kdy vědci Susana Mourato a George MacKerron publikovali inovativní studii. Podařilo se jim získat ke spolupráci více než 20 tisíc lidí z celé Velké Británie, kteří jim s použitím aplikace pro chytré telefony vyplňovali dotazník o tom, jak se cítí. 

Vědci tímto způsobem získali více než milion vyplněných dotazníků, z nichž v kombinaci s informacemi o poloze telefonu zjistili, že lidé se cítili podstatně šťastnější, když byli v přírodě jakéhokoliv druhu než ve městě, a to i při přihlédnutí k faktorům, jako je den v týdnu nebo počasí. Tento efekt byl zdaleka nejsilnější na moři a na pobřeží! Ve srovnání se zelenými plochami, jako jsou lesy a parky, jsou ty modré i podle dalších zjištění lepší pro naše fyzické i duševní blaho.

Info ikona
Modrá

Jako loď na vodě

A proč se modré plochy zdají být ještě lepší než jakýkoliv jiný typ přírodní krajiny? Modré plochy, a zejména pobřeží, se totiž často obměňují způsobem, který u těch zelených nezažijeme. Opakující se šplouchání vln, odrážející se slunce na hladině, příliv a odliv. Právě to výjimečně uklidňuje a fascinuje lidské vnímání.

Voda a děti

Dr. Mathew White sledoval také děti, které byly vyloučeny ze školy kvůli chování nebo ty, kterým vyloučení hrozilo. Pro účely studie jim byla nabídnuta účast na surfařském táboru, po jehož absolvování se nejen zlepšila jejich fyzická kondice, ale také přístup ke škole a přátelské vztahy s ostatními. Po konci programu účastníci pozitivněji vnímali vlastní tělo, což je zvlášť důležité pro teenagery, pro které je to jeden z klíčových faktorů pro pocit osobní pohody.

Příroda sama zdaleka nestačí

Je ale důležité si uvědomit i to, na co apelují sami vědci - spokojenost a pocit štěstí člověka určují mnohem výrazněji jiné faktory. Patří mezi ně například to, jestli daný člověk má práci, je spokojený v partnerském vztahu nebo zda dokáže zajistit, že jsou jeho děti šťastné. V porovnání s tímto jsou dopady pobytu v přírodě zanedbatelné. I tak ale výzkumy prokazují, že časté bytí v blízkosti modrých ploch dokáže částečně zabránit problémům s duševním zdravím.

Mohlo by se vám líbit

Země zaslíbená! Proč ve Švédsku žijí nejspokojenější lidé?

Dlouhé zimy, nevlídné počasí, a přesto spokojení obyvatelé, kteří mají úsměv od ucha k uchu! Co stojí za spokojeností všech Švédů?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno