Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Proč vás bolí břicho po každém jídle? Odborníci odhalují 11 nejčastějších důvodů

Stává se vám, že jakmile se najíte, začne vás bolet břicho? Vězte, že nejste jediná. Pojďme zjistit, co nejčastěji stojí za tímto nepříjemným stavem, který mnohdy provází křeče, nadýmání, pálení žáhy či jiné střevní obtíže.

Pokud vás trápí bolest žaludku po jídle, jejíž příčina je vám zatím neznámá, nemusíte hned propadat panice. Není však dobré takový stav podceňovat, jelikož jakákoliv bolest není normální a značí nějaký problém, který by se měl řešit. Odborníci dali dohromady nejčastější příčiny, proč k nepříjemným stavům po jídle dochází, čímž vám mohou pomoci identifikovat možnou příčinu vašeho problému.

Mohlo by se vám líbit

Bolest břicha ze stresu: Proč nás trápí a co pomáhá?

Jste neustále ve stresu, nedokážete se zastavit, přijde vám, že nic nestíháte a do toho všeho vás trápí nepříjemná bolest břicha? Zpomalte a zjistěte, jak s bolestí břicha ze stresu zatočit.
marianne.cz

1. Jíte příliš rychle

Spousta z nás nemá na jídlo během všedního dne příliš mnoho času, takže jí ve spěchu a snaží se do sebe oběd „naházet“ co nejrychleji, aby se mohli co nejrychleji vrátit k pracovním povinnostem. Příliš kvapná konzumace může být způsobena také velkým hladem. Je proto dobré jíst pravidelně, aby se člověk do takového stavu nedostával. Právě rychle snědené jídlo může způsobit nadýmání a podráždění žaludku. „Při jídle totiž vdechujete více vzduchu a zabraňujete správnému trávení,“ říká Natalie Allen, instruktorka biomedicínských věd na Missouri State University. Předejděte tomu pomalým žvýkáním a tím, že si na jídlo vyhradíte minimálně 20 minut.

2. Máte potravinovou intoleranci

Bolest žaludku může být způsobena určitými potravinami. „Zjištění, které potraviny vám dělají potíže, může chvíli trvat, ale je důležité, abyste se o tom poradili se svým lékařem a promluvili si o vašich stravovacích návycích,“ říká gastroenterolog Thomas VanderHeyden z Michiana Gastroenterology.

3. Trpíte plynatostí

Někdy jsou bolesti žaludku způsobeny nahromaděním plynu při běžné konzumaci jídla a pití. „Plyn se může hromadit v břiše kvůli polykání vzduchu spolu s jídlem, též ho ale způsobují bakterie v tlustém střevě, které rozkládají potravu, jež nebyla dostatečně strávena v tenkém střevě,“ prozradil Jordan Hill, odborník na výživu z Top Nutrition Coaching. Pokud máte sklony k nadměrné plynatosti a nadýmání, snažte se dbát na doporučené množství porcí a s jídlem nespěchejte.

4. Trpíte poruchou trávení

Jedním z nejčastějších důvodů bolesti žaludku po jídle je dyspepsie, což je modernější pojmenování špatného trávení. Tento problém způsobuje bolesti břicha a nadýmání. Je tedy dobré navštívit lékaře, aby tuto možnost vyvrátil, či potvrdil a navrhnul vhodnou léčbu.

5. Gastroezofageální refluxní problémy

K tomuto stavu dochází, když žaludeční kyselina dráždí výstelku jícnu, což způsobuje pálení žáhy a bolest žaludku. Doktor Ashkan Farhadi z MemorialCare Orange Coast Medical Center říká, že tento problém nastává častěji u těch, kteří mají tendenci se přejídat nebo mají rádi kořeněná jídla. Též je v tomto případě potřeba omezit kofein a alkohol. Pokud budou problémy přetrvávat, obraťte se na svého lékaře.

6. Syndrom dráždivého tračníku 

Jedná se o střevní poruchu, která může způsobit bolest žaludku, plynatost, průjem a zácpu, ovšem může se projevit i mnoha jinými způsoby. Tyto problémy rozhodně nepodceňujte a nechte se vyšetřit svým lékařem. 

7. Celiakie neboli intolerance na lepek

Jedná se chronické trávicí a imunitní onemocnění, které může pacienty ovlivnit různými způsoby. V takových případech lepek poškozuje střeva a způsobuje trávicí problémy, především právě bolest žaludku. 

8. Vředy 

Pokud se pravidelně potýkáte s bolestí, náhlým hubnutím, zvracením, problémy s polykáním či nacházíte ve stolici krev, může to znamenat, že máte nechvalně známé vředy. Ty se vyvíjejí ve výstelce jícnu, v žaludku nebo v tenkém střevě a je nezbytné na ně brát léky a zvolit vhodný jídelníček podle doporučení vašeho doktora. 

9. Gastroparéza neboli pomalé trávení

Tento problém má za následek částečnou paralýzu žaludečních svalů a brání správnému trávení. Kvůli tomu zůstává jídlo v žaludku déle, což způsobuje křeče nebo zvracení. K tomuto problému dochází obvykle po žaludeční virové nebo bakteriální infekci. Řešením může být častější konzumace menších porcí jídla nebo vynechání potravin obsahující vlákninu. Zároveň dávejte přednost tepelně upraveným potravinám a vyhněte se syrovému ovoci a zelenině.

10. Onemocnění žlučníku 

Problémy se žlučníkem způsobují bolesti břicha a v oblasti zad. Vzhledem k tomu, že žlučník je stimulován tukem, může se po konzumaci mastného jídla objevit mírná až silná bolest, která je varovným signálem především, když se dostaví nečekaně během noci. V takovém případě navštivte lékaře, protože tento problém sám od sebe nezmizí. Kromě léků bývá v některých případech nezbytná i operace. 

11. Crohnova choroba 

Podle doktora Jeffrey Jacobse, gastroenterologa z Illinois Gstroenterology Group, je Crohnova choroba typ zánětlivého onemocnění střev, který může postihnout jakýkoliv segment od úst až po konečník. Tento chronický zánět může způsobit závažné příznaky včetně zvracení, průjmů, únavy, bolesti břicha, křečí a snížené chuti k jídlu. Dlouhodobou úlevu může zajistit průběžné odborné sledování, léčba, změna stravy nebo chirurgický zákrok. 

Zdroj článku
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Zdraví
Menstruace během dovolené: Víme, jak ji zvládnout i co si sbalit, abyste si užila volno na maximum

Menstruace během dovolené: Víme, jak ji zvládnout i co si sbalit, abyste si užila volno na maximum

Zdraví
Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy