Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Nejlepší cvičení pro hubnutí. Nejspíš ho už děláte, jen možná ne správně. Jak na něj?

Máte pocit, že jste jedli dobře a pravidelně se hýbali, ale neviděli jste výsledky, po kterých toužíte? Podle některých osobních trenérů může být trik v tom, jaký druh cvičení děláte. Pokud vás demotivuje, jak lidé na sociálních sítích běhají jako maratonci nebo jsou každý druhý den v posilovně, máme pro vás dobrou zpávu: možná jste přehlíželi mnohem levnější a dosažitelnější cvičení, které je přímo u vašich dveří.

Tereza Čaladi | 11. 11. 2023

Už ve dveřích s tímto cvičením, které je nízko rozpočtové, jednoduché a efektivní, můžete začít. Možná správně tušíte, že se jedná o chůzi. Nejenom, že díky ní posílíte vaše zdraví, ale jde s ním i velmi dobře zhubnout. K tomu dospěla studie z roku 2022 a osobní trenéři to potvrzují.

Jak konkrétně funguje hubnutí při chůzi?

Podle osobní trenérky Deanny Brash je kardio v ustáleném stavu s nízkou intenzitou, jinak známé jako LISS (anglicky to je totiž low-intensity steady state cardio), jedním z nejlepších způsobů, jak zhubnout nebo si udržet váhu, protože je to právě ono - nízkointenzivní.

Vysvětluje, že nejlepší způsob, jak snížit tělesný tuk při zachování svalové hmoty, je jednoduše zvýšit svou denní aktivitu a jíst v kalorickém deficitu. „To znamená, že je klíčové být schopen udržet konzistenci a vytvořit si dobrou rutinu s jakýmkoli cvičebním návykem, který si osvojíte, abyste viděli výsledky - zejména ty dlouhodobé,“ řekla britské Marie Claire.

Zatímco jít do posilovny na 30 minutový trénink může znít skličující a časově náročné, vyjít ze dveří s šálkem čaje v ruce by to rozhodně být nemělo.

Kolik kroků musíte denně ujít, abyste zhubli?

Pokud je vaším cílem ztráta tuku, výše zmíněná osobní trenérka doporučuje zaměřit se na denní cíl 10 000 až 12 000 kroků, abyste viděli udržitelná a dlouhodobá zlepšení. Záleží ovšem na vašich předchozích zkušenostech s cvičením či chůzí a je dobré řídit se tím, jak se při chůzi cítíte. Nezapomínejte však, že spánek, strava, hydratace a stres hrají také roli při ztrátě tuku.

Mohlo by se vám líbit

Chvála procházkám aneb Proč je chůze leckdy lepší než běh?

Nedokážete uběhnout ani dva kilometry? V žádném případě nepropadejte panice! Bohatě postačí, když si namísto běhu naordinujete dlouhou procházku přírodou.
marianne.cz

Platí to i pro pomalou chůzi

Výše zmíněná studie zároveň zjistila, že když lidé chodí pomaleji a vytrvaleji, má to lepší výsledky při hubnutí, než když chodí rychle a krátce. Což souvisí s LISS tréninkem zmíněném výše. Její účastníci totiž postupně ztratili více tělesného tuku během 30 týdnů chůze než ti, kteří chodili rychleji a ne tak dlouho.

Navíc nejen, že můžete díky chůzi získat lepší kondičku a i zhubnout. Zároveň se vám díky vyplavení endorfinů, k němuž při fyzické aktivitě dochází, zlepšuje nálada a snižuje hladina stresového hormonu kortizolu.

Jak začlenit chůzi do vašeho každodenního života?

Velkou výhodou je, když máte pejska, s nímž je potřeba chodit několikrát denně na procházky. Jde to ale i jinými způsoby:

  • Cestou do práce vystupte o pár zastávek dříve.

  • S kamarády či partnerem se místo sednutí do kavárny projděte s kávou v parku.

  • Při drobnějších pochůzkách putujte po městě pešky namísto hromadné dopravy či auta.


BMI kalkulačka

Jsem

Vaše BMI:

Vaše idealní váha:


Mohlo by se vám líbit

Malé pohyby, velké výsledky aneb Už jste se (znovu) zamilovali do pilates?

Existují sporty, které si vychutnají svých patnáct minut slávy, a pak už o nich nikdy neslyšíme (zdravíme Zumbu), a pak je tu pilates! Cvičení založené na pomalých pohybech, vědomém dýchání a procvičování svalů, o kterých jste ani nevěděli, je opět na výsluní. A my vám přinášíme několik důvodů, proč si toto cvičení (opět) zamilovat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Móda
Ikonická móda královny Alžběty II.: Legendární pestrobarevné kostýmky jejího Veličenstva

Ikonická móda královny Alžběty II.: Legendární pestrobarevné kostýmky jejího Veličenstva

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte