Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Když tělo vysílá varovné signály

Poslouchat své tělo znamená žít s ním v souladu. Naučit se ale mluvě svého těla porozumět nemusí být vždycky jednoduché, zvlášť pokud jste byli dlouhodobě zvyklí jeho výstražné hlasy ignorovat, anebo naopak jste je přeceňovali a před okolím si pak připadali jako hypochondři.

Veronika Hong | 23. 02. 2018

V každém případě dejte tělu prostor k vyjádření a buďte vnímaví, jedině tak se vám podaří užít  si ve zdraví každého dne. Pojďme si „od hlavy k patě” popsat osm nejběžnějších příznaků nemocí, nad kterými byste neměli mávnout rukou. 

1. BOLEST HLAVY

marianne

Bolest hlavy je dnes asi nejčastějším zdravotním problémem vůbec a nevyhýbá se žádné věkové kategorii. Když vás začne hlava bolet, všímejte si charakteru bolesti - zda se jedná o bolest tupou, ostrou, jednorázovou či pulsující, ve kterých místech se vyskytuje, s jakými denními aktivitami či fázemi bývá spojená. Pokud bolest přetrvává několik hodin a je doprovázena nevolností, zvracením, úzkostí a přecitlivělostí na světlo a zvuky, může se jednat o migrénu. Běžnějšími příčinami vzniku bolesti hlavy bývá stres, únava očí od počítače, případně bolest hlavy signalizuje počátek jiného onemocnění - například chřipky nebo cukrovky. 

 

2. VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

marianne

Vypadávání vlasů často upozorňuje na nedostatky ve stravě. Setkáte-li se tedy s tímto příznakem, měli byste jídelníček obohatit o vitamin B, železo a zinek. Přestože vypadávání a řídnutí vlasů je spíše doménou mužů, kdy do hry vstupuje genetika nebo hormonální nerovnováha (zvýšená hladina testosteronu v krvi mezi 30. a 50. rokem věku ničí vlasové kořínky a vlasy začnou vypadávat), ani ženy této nepříjemné skutečnosti nebývají ušetřeny. U žen může být na vině používání nevhodné vlasové kosmetiky, příliš drastické diety a zátěž těla v těhotenství a v poporodním období.  

 

3. OPUCHLÉ NEBO ČERVENÉ OČI

marianne

Opuchlost nebo zčervenání očí je neklamným znamením pylové alergie (hlavně na jaře a v létě), které ještě obvykle doprovází pálení či slzení očí. Vyhnout se pylovým alergenům není v běžném životě možné, proto je vhodné léčit alergické záněty odpovídajícími očními kapkami nebo léky na potlačení alergických příznaků. Letní sezóna může být nebezpečná i pro uživatele kontaktních čoček, kteří je používají při vodních sportech „Ve vodě se velmi často mohou vyskytovat různé typy infekcí a rohovky kryté kontaktními čočkami jsou výrazně náchylnější ke vzniku zánětu. Při vodních sportech je proto vhodné používat jednorázové kontaktní čočky, které doporučuji následně co možná nejdříve z oka vyjmout,“ radí docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Zčervenání očí může mít ale i jiné, pragmatičtější příčiny, a těmi jsou hlavně nedostatek spánku nebo několikahodinové sledování monitoru počítače. 

 

4. NEUSTÁLÝ POCIT ŽÍZNĚ

marianne

Máte pocit, že svědomitě dodržujete pitný režim, a přesto se nemůžete zbavit permanentního pocitu žízně? Možná vaše tělo reaguje na přemíru soli v jídelníčku. Dospělý člověk by měl přijmout 2-4 gramy soli denně, průměrná denní spotřeba na hlavu se ale dnes bežně pohybuje kolem 16 gramů. Normální je také pocit žízně po nadměrné fyzické aktivitě. Pokud ale trpíte neuhasitelnou žízní, která je zároveň doprovázena častým nutkáním na močení, měli byste zpozornět - může se totiž jednat o příznaky cukrovky. „Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze. 

 

5. NACHLAZENÍ

marianne

Zásadní je vysvětlit si rozdíl mezi chřipkou a nachlazením, které vás může potkat i několikrát za rok. U nachlazení si buďte jisti, že vás nejpozději do týdne opustí a jen výjimečně vás při něm postihne horečka přesahující 38 °C. I tak je vhodné poležet si ale pár dnů doma v posteli - nachlazení je totiž také virového původu, a v prvních třech dnech jste pro okolí nakažliví. Jeho typickými příznaky jsou rýma, kašel, ucpaný nos a bolest v krku. 

6. SUCHÁ / ZARUDLÁ POKOŽKA

marianne

Může se jednat o příznak ekzému. Ten je zpravidla vyvolán alergickou reakcí na často používané materiály jako kov, textilie, dále pak chemické látky používané v kosmetice nebo čisticích prostředcích, případně se vyskytne ekzém jako alergická reakce na určité druhy potravin, např. exotické ovoce (mango, kiwi, citrusy). Ekzém se objevuje nejčastěji na rukou, v loketních jamkách, na krku a obličeji. Správnou léčbu by měl doporučit kožní lékař. 

 

7. VYSOKÝ / NÍZKÝ KREVNÍ TLAK

marianne

Za normální hodnotu krevního tlaku je považováno 130/80, 140/90 už je lékaři vnímáno jako vysoký tlak, od hranice 110/70 nízký. Nižší hodnoty tlaku se nemusíte tolik obávat jako vysoké - způsobuje podstatně méně vážných zdravotních komplikací a lékaři na ni zpravidla nepředepisují léky. Zvýšit si tlak můžete sami především pravidelnou fyzickou aktivitou, střídáním teplé a studené sprchy po ránu, v rozumné míře také pitím kávy, případně vhodnější variantou - černým nebo zeleným čajem. Naopak vysoký tlak je potřeba léčit - zanedbáním tohoto příznaku si můžete přivodit vážné komplikace jako například cévní mozkovou příhodu nebo ischemickou poruchu srdeční. Na zvýšenou hladinu krevního tlaku má vliv špatná životospráva, nadváha, stres, ale také počínající cukrovka či genetické dispozice. Vhodný postup léčby je určitě potřeba probrat s lékařem, který vás upozorní i na další možná rizika s vysokým tlakem spojená. 

 

8. BOLEST ZAD

marianne

S bolestí zad se během života snad setká úplně každý, a pokud do několika dní sama odezní a nevrátí se, není nutné se hned znepokojovat. Objeví-li se bolest v zádech, která přetrvává týdny či měsíce, jedná se už pravděpodobně o závažnější problém jako třeba vyhřezlou ploténku nebo blokádu bederní páteře (lidově zvanou “houser”). Bolesti v zádech často signalizují jednostranné přetížení vzniklé buď přílišnou, nebo naopak nedostatečnou fyzickou zátěží. Prevencí i následnou součástí léčby bolesti zad jsou správně prováděné protahovací a posilovací cviky na záda, které  kromě zádových svalů posilují také střed těla. Zhodnotit s odborníkem je potřeba i běžné pohybové návyky jako sezení, stání a polohy při spaní - a začít pracovat na jejich zlepšení tak, aby dále nepodporovaly svalové dysbalance.

 

ČTĚTE TAKÉ: Čokoláda klidní kašel lépe než mnohé léky, tvrdí vědci

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky