Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

7 nejvýživnějších potravin světa: Je mezi nimi i nejlahodnější ovoce

Odborníci na výživu doporučují pestrou a vyváženou stravu. Co si pod tím ale představit? Zařaďte do jídelníčku těchto sedm nejvýživnějších potravin světa. Budete mít z velké části splněno a zároveň si úžasně pochutnáte.

Liv Boková | 26. 02. 2024

Jediné zázračné jídlo neexistuje

Představte si, jaké by to bylo, kdyby existovalo jedno jídlo, jediná zázračná potravina, která by obsahovala naprosto všechny výživné látky, které naše tělo potřebuje. A navíc i v množství, jaké denně potřebuje. Tak akorát a bez přebytku. Takové jídlo zatím neexistuje, ale můžeme zkombinovat pár potravin, které k tomu mají blízko.

Nejvýživnější potraviny podle vědců

Skupina odborníků z oblastí zdraví, výživy, ale i obchodu sestavila pro BBC seznam stovky nejvýživnějších jídel na světě. Mimo jiné s využitím dat z rozsáhlé studie amerických, korejských a australských vědců provedla pečlivou analýzu více než tisíce syrových potravin. Každé udělila známku od 1 do 100. Čím vyšší číslo, tím výživnější. Spolu se zveřejněním výsledků experti zdůraznili, že klíčové je jíst vyváženou stravu bohatou na nutričně hodnotné potraviny, které při společné konzumaci neobsahují příliš mnoho jedné živiny, abychom se vyhnuli překročení denních doporučených dávek.

Proč je nejvýživnějších právě těchto 7 potravin

Možná trochu překvapivě je mezi nimi méně ovoce a zeleniny, než bychom předpokládali. Nechybí ořechy, semínka a ryby. Které konkrétně?

Mohlo by se vám líbit

Nedaří se vám zhubnout? Fitness trenér a výživový poradce prozradil 3 nejčastější chyby, kterých se dopouštíme

V hlavě snad každé ženy se jednou za čas ozve vnitřní hlas, který jí připomene, že by se sebou měla začít něco dělat. Pokud se však rozhodnete začít pracovat na své postavě, je důležité to dělat správně. Výživový poradce a fitness trenér Michal Šetina prozradil základní chyby, kterých se ženy při hubnutí nejčastěji dopouštějí.
marianne.cz

1. Mandle

Číslem jedna a tedy nejvýživnější potravinou vůbec jsou mandle, jež dostaly téměř stoprocentní hodnocení. Odborná skupina jim dala známku 97. Není divu. Jsou totiž nesmírně bohaté na mononenasycené mastné kyseliny, neboli zdravé tuky, také bílkoviny, řadu vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek.

Ze všech ořechů obsahují nejvíce vlákniny a jsou jedním z vůbec nejbohatších zdrojů vitamínu E, jednoho z nejsilnějších antioxidantů, které chrání buňky před škodlivými účinky volných radikálů a tím pomáhají zpomalovat proces stárnutí. Neloupané mandle jsou bohaté také na vitamíny skupiny B, draslík, hořčík, vápník i železo a zinek. Živiny obsažené v mandlích podporují regeneraci tkání, tedy i pokožky a vlasů, pevnost kostí, zubů a nehtů, mozek a kognitivní funkce včetně paměti, přispívají ke zdraví kardiovaskulárního systému, udržení optimální hladiny cholesterolu, snižují rizika onemocnění cukrovkou a dokonce i rakovinou.

Jsou prospěšné pro trávení a „náš druhý mozek“ střevní mikrobiom. Ač mají všechny tyto výhody, neznamená to pochopitelně, že by nám k dobrému zdraví a vitalitě stačilo jíst jen mandle samotné. Musíme je výhodně kombinovat s dalšími potravinami. Dopřát si je můžeme bez váhání každý den, nejlépe i se slupkou. Jen je třeba nezapomínat, že stejně jako ostatní ořechy jsou poměrně kalorické a zhruba z poloviny tvořené tukem, byť zdravým. Takže přiměřeně.

Mohlo by se vám líbit

Bio potraviny: Jak je poznat a proč si za ně připlatit?

Bio potraviny se již několik let vyskytují na našem trhu a bývají velice často diskutovaným tématem. Není ale bio jako bio. Jak se v tom orientovat?
marianne.cz

2. Čerimoja

V žebříčku nejvýživnějších potravina na světě získala čerimoja o jediný bod méně než mandle. Hojně se o ní píše jako o nejlahodnějším ovoci světa. Má konzistenci jako pudink a konzumuje se lžičkou přímo ze slupky. Chuťově toto exotické ovoce s masitou sladkou bílou dužinou připomíná banán, ananas a jahody. Je velmi bohaté na vitamíny A, C, B1, B2, B6 a draslík. Má antioxidační a protizánětlivé účinky. Díky vysokému obsahu vitamínu C posiluje imunitu, B6 zase podporuje mozkové funkce a zlepšuje náladu. Nutriční látky obsažené v čerimoji mají také antioxidační vlastnosti, přispívá i ke snížení krevního tlaku a rizika vzniku chronických chorob, jako jsou artritida, cukrovka nebo srdeční či nádorová onemocnění. Výhodné je i zajímavé množství luteinu, který posiluje zrak. K lepšímu trávení zase přispívá spousta vlákniny.

3. Okoun tichomořský

První ze dvou ryb na seznamu sedmi nejvýživnějších potravin světa, ve kterém vytěsnil výživovými poradci velebeného tučného lososa, je okoun tichomořský. Maso této ryby z podmořských hlubin má vysoký podíl bílkovin a minimum nasycených tuků. Obsahuje fosfor a vápník, které jsou nezbytné pro zdravé a pevné kosti a zuby, chrání před vznikem osteoporózy, přispívají k dobrému zdraví srdce, působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění a usnadňují trávení. Vitamíny B3 a B2 podporují metabolismus, trávení, činnost ledvin a odstraňování toxinů z těla. B3 také snižuje hladinu špatného LDL cholesterolu, pomáhá léčit cukrovku a vyrovnávat hladinu cukru v krvi.

Mohlo by se vám líbit

Jak efektivně snížit cholesterol v krvi? Stačí malé změny

Když se řekne slovo cholesterol, většina lidí se vyděsí, protože ho mají spojené s onemocněními srdce, jenže ne každý cholesterol je špatný. Naopak. Ten dobrý ke zdravému životu potřebujeme. Vyrovnané hladiny nám pomůže udržet několik vybraných potravin ve spojení s lehkými úpravami životního stylu. Které to jsou?
marianne.cz

4. Platýs

Platýs je dietní netučná ryba s dobře stravitelným masem, proto se hodí i pro výživu nemocných a při rekonvalescenci. Obsahuje jód snižující rizika onemocnění srdce a kardiovaskulární soustavy, mnoho bílkovin, vitamínů, hlavně A, B1 a B2, D a minerálních látek včetně zinku a selenu. Za zmínku stojí i větší množství aminokyseliny lysinu, která je důležitým stavebním kamenem kolagenu potřebného pro zdravé kosti, zuby, šlachy i vlasy. Živiny, které konzumací této ryby získáme, jsou důležité i pro zdravý vývoj očí a mozku, pomáhají mírnit příznaky lupénky.

5. Chia semínka

Drobná černá semínka, která obsahují vysoké množství vlákniny, bílkovin, kyseliny a-linolenové, kyseliny fenolové a vitamínů, už i u nás zdomácněla a jsou běžnou součástí snídaňových kaší nebo oblíbených chia pudinků. Proč jsou tak zdravá? Obsahují kvalitní bílkoviny i esenciálních aminokyseliny, tedy takové, které si tělo neumí samo vyrobit. Jsou bohatá na vlákninu a zdravé tuky, z minerálních látek a vitamínů hořčík, draslík, vápník nebo vitamín E. Pravidelným zařazením chia semínek do jídelníčku přispíváme k ochranně kardiovaskulárního i imunitního systému, působí protizánětlivě, snižují hladinu LDL cholesterolu, prospívají mozku i trávení, při hubnutí dobře zasytí.

6. Dýňová semínka

Patří k nejbohatším rostlinným zdrojům železa a manganu. Jsou vysoce kvalitní zásobárnou rostlinných bílkovin s vynikajícím množstvím esenciálních aminokyselin. Podobně jako chia obsahují draslík a hořčík a ještě navíc zinek a fosfor. Dýňová semínka ve stravě prospívají srdci a cévám, snižují hladinu cukru v krvi, mají příznivý vliv na psychiku, včetně antidepresivního efektu, zmírňují zvětšení prostaty, mají antimikrobiální účinky.

7. Švýcarský mangold

Je to takový příbuzný špenátu. Obsahuje vitamíny C, skupiny B a rovněž karotenoidy, prekurzory vitamínu A, z minerálních látek hlavně železo, hořčík a vápník. Tělu tak pomáhá bojovat se záněty, chrání buňky před poškozením volnými radikály a tím také před rizikem onemocnění srdce, nejrůznějšími infekcemi či rakovinou. Přispívá k dobré kondici mozku a trávení.

V první dvacítce je i velké překvapení

Do první dvacítky nejvýživnějších potravin na světě pak vědci zařadili ještě například pacifickou tresku, štiku, červené zelí, zelenou cibulku, hrášek, řeřichu, mandarinky, sušenou petrželovou nať, ale i vepřové sádlo.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak na zdravé stravování v létě? Vsaďte na sezónní potraviny a pitný režim, radí nutriční terapeutka Karolína Beranová

Jak na zdravé stravování v létě? Vsaďte na sezónní potraviny a pitný režim, radí nutriční terapeutka Karolína Beranová

Dobrý nápad
Recept: Pochutnejte si na cuketě s těstovinami, hráškem a jogurtem

Recept: Pochutnejte si na cuketě s těstovinami, hráškem a jogurtem

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role