Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

10 důkazů, že princezna Diana byla skvělou matkou

Princezna Diana sice už nikdy neoslaví Den matek po boku svých synů, přesto věříme, že její odkaz může inspirovat současné maminky po celém světě. Podívejte se, jak si princezna Diana užívala tu nejdůležitější životní roli.

1. Výchova k "normálnosti"

Všichni asi tušíme, že urozená dítka musí dodržovat královský protokol. Princezna Diana ale vždycky prohlašovala, že své děti chce vést k "normálnosti", a to i navzdory jejich modré krvi. Sama Diana se navíc nebála postavit proti zajetému řádu a ukázat, že některé královské zvyky jsou za zenitem. Například pro své syny sama vybrala jména, což v té době nebylo v královských kruzích běžné. 

2. Cestovat? Jedině společně!

Opustit malé miminko a vydat se na cesty? Pro většinu maminek nepředstavitelná záležitost, která však v britské královské rodině byla standardem. Tedy, do té doby, než si princ Charles vzal Dianu Spencer. Čerstvá maminka Diana se totiž rozhodla, že na královské turné po Austrálii, navzdory královskému protokolu, vezme i devítiměsíčního Williama. „Diana a Charles vzdorovali královskému trendu odloučení, a tak s sebou na šestitýdenní turné po Austrálii a Novém Zélandu vzali devítiměsíčního Williama a jeho chůvu,“ řekl v rozhovoru expert na královskou rodinu Christopher Warwick.

Info ikona
Princezna Diana

Princezna Diana s malým Williamem po příletu na australské letiště.

3. Vděčnost na prvním místě

Na princezně Dianě bylo krásné, že o svých dětech neustále hovořila a vyjadřovala vděčnost za to, jaké štěstí ji potkalo. „Mám dva velmi zdravé a silné chlapce. A vím, že tomu v ostatních rodinách nemusí tak být.. uvědomuji si, jaké neuvěřitelné štěstí mám,“ řekla v rozhovoru.

4. Královské povinnosti stranou

Role princezny se na první pohled zdá poměrně jednoduchá. Pokud se ale zaměříme na každodenní program princezny Diany, pak zjistíme, že královských povinností není málo. I přesto se Lady Di snažila, aby svůj rozvrh sladila s programem svých synů. „Ve svém oficiálním kalendáři měla princezna všechny každodenní události svých synů označeny zeleným inkoustem,“ napsala Katrine Amesová v Newsweeku v roce 1997. 

5. Hybaj do školy

Tradice v královské rodině jasně říkala, že urozené děti mají být vzdělávány doma. Pak ale přišla princezna Diana a navždy změnila přístup ke vzdělávání královských potomků. A tak princ William nastoupil v září 1985 do Mateřské školy paní Mynorsové v Notting Hill. "Byla jsem trošku smutná, protože otevírá naši další kapitolu. William je na to ale připraven. Je to velmi nezávislé dítě," řekla Diana po Williamově prvním dnu ve školce.

Mohlo by se vám líbit

45 přísných pravidel, která musí britská královská rodina dodržovat

Každá rodina má svá pravidla. Bez nich by to nešlo. Ta královská jsou ale optikou dnešní moderní doby často zastaralá a kolikrát pěkně bizarní. Pojďme si na ně posvítit.
marianne.cz

6. Zábava nejen v královském stylu

Myslíte si, že s urozenou maminkou nemůže být zábava? Princ William a jeho mladší brácha princ Harry ví, že jejich matka byla pro každou legraci. Důkazem je i fotografie z výletu na ostrov Necker v roce 1990. Na ní je zachycena princezna Diana, kterou její synové společně s kamarády zakopali do písku. „Pochopila, že mimo hradby je skutečný život,“ řekl William v dokumentu o životě princezny Diany. 

Info ikona
princezna Diana

Zahrabat maminku do písku? Ano, i to je možné v královské rodině.

7. Pevné objetí je základ

Podle královského protokolu se neslušelo, aby urozená maminka na veřejnosti dlouze objímala své děti. Princezna Diana si s tímto pravidlem nelámala hlavu, a tak na jedné z nejznámějších fotografií objímá své syny po návratu z dovolené. "Pevně nás stlačila, a jak jsme byli malí, tak jsme nemohli uniknout. Pamatuji si, jak dlouhé objetí to bylo a jak pevně nás chtěla držet," řekl princ Harry v dokumentu Diana, Our Mother: Her Life and Legacy.

8. Boj s paparazzi

Princezna Diana si přála, aby dětství Williama a Harryho bylo co možná nejnormálnější. O to více ji mrzelo, když rodinné soukromí narušovali paparazzi. Například na zimní dovolené v Rakousku poprosila princezna Diana všechny dychtivé fotografy, aby ji a její syny nechali na pokoji. Zároveň poprosila i přihlížející lidi, aby přestali fotit a natáčet královská dítka při lyžování. Nutno podotknout, že pro zachování pocitu "normální dovolené" se princezna Diana rozhodla, že odmítne přítomnost bodyguardů. 

Mohlo by se vám líbit

26 outfitů princezny Diany, které dokazují, že by byla módní ikonou i dnes

Nabírané rukávy, květované šaty, oversized mikiny s potiskem nebo plisované sukně. To je nejen výčet aktuálních trendů, ale také kousků, které s oblibou nosila princezna Diana.
marianne.cz

9. Princezna na tobogánu

Princezna Diana se jednoduše ničeho nebála, a tak si bez výčitek užívala odpoledne třeba i v zábavním parku nebo na tobogánu. Dokážete si představit, že by podobně blbla Kate nebo Meghan?

Info ikona
Princezna Diana

Princezna Diana s Harrym v Thorpe Parku v roce 1993.

10. Pomáhejte potřebným!

Ruku na srdce, když se narodíte do královské rodiny, pak se o mnoho věcí nemusíte strachovat. Pravděpodobně se nemusíte bát, že zažijete hlad, bídu či bezmoc. Toho si byla vědoma i princezna Diana, a tak své syny vedla k tomu, aby pomáhali lidem, kteří neměli takové štěstí jako oni. "Chci, aby moji chlapci rozuměli emocím lidí, jejich nejistotám, úzkostem i jejich nadějím a snům," řekla v jednom v rozhovoru Diana.

Mohlo by se vám líbit

Jedinečná příležitost vidět svatební šaty princezny Diany

Manželství princezny Diany a prince Charlese rozhodně nebylo zalité sluncem. Přesto nelze opomenout jejich svatební den, kteří mnozí označovali za „pohádkový“. Nutno dodat, že pohádkový dojem budily také svatební šaty princezny Diany, které si zanedlouho budete moci prohlédnout v Kensingtonském paláci.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě