Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Feromon I: Motherhood alias mateřství známe, co je to ale otherhood?

Info ikona
Feromon

Přestože množství žen, které se rozhodnou nemít děti ve vyspělých zemích stoupá, stále se k tomuto postoji staví společnost převážně negativně. Existuje zakořeněný názor, že žena bez dětí žije nenaplněný a osamělý život. Jenže jak už to tak u stereotypů bývá, realita umí být mnohem barevnější.

Vítejte v otherhoodu! S tímto výrazem přišla poprvé kanadská spisovatelka Melanie Notkins v roce 2014, kdy publikovala stejnojmennou knihu. Čtenářům v ní přibližuje svůj vlastní příběh i příběhy dalších žen, které se ocitly na cestě bez mateřství. Melanie ve svých přednáškách popisuje otherhood jako šťastné místo k životu, ve kterém lze nalézt smysluplnost, radost i spokojenost, přestože nestojí na základu založení rodiny a výchově dětí.

Mimo zaběhnuté koleje

Proč v nás téma bezdětnosti vyvolává negativní emoce? „Novinky obecně přinášejí kromě mnohých pozitiv také strach a nejistotu. V českém prostředí jde mnohdy i o strach z netradičního. Potom vzniká obrana, nebo dokonce agrese a dehonestace. Tím větší, čím více nás tyto změny vnitřně ohrožují,“ nabízí jedno z vysvětlení psychoterapeut Roman Vetešník. Podle jeho zkušeností z praxe je bezdětnost téma: „Klientky mít či nemít děti řeší, často se tématu dotýkáme právě ve fázi onoho rozhodovacího procesu.“

Touha po odpovědích 

S přibývajícím věkem se sami sebe ptáme, co po nás na světě zůstane, co bude náš odkaz. Být rodičem jistě poskytuje možnou odpověď, ale ne jedinou. Jiným zadostiučiněním může být život s láskyplnými vztahy, radost z práce, která nás baví, pomoc druhým, která ze světa dělá lepší místo a tak dále. Zajímavou perspektivu nabízí například studie z Princeton University a Stony Brook University, která zjistila, že místní rodiče a nerodiče mají podobnou úroveň životní spokojenosti. Rozdíl je podle zjištění hlavně v tom, že rodiče zažívají více každodenní radosti i více každodenního stresu. 

V míru se svými rozhodnutími

„Čas od času přemýšlím, jaké by to bylo, kdybych děti měla. Uvažuji i nad tím, jaké by to bylo, kdybych se ve dvaceti odstěhovala do Paříže, nebo jak by můj život vypadal, kdybych si nevzala svého prvního manžela. Přemýšlím, ale nelituji.“ říká v TED Talks spisovatelka, mentorka a podnikatelka Vicki McLeod. Nabízí se úvaha, proč máme jako společnost sklon předjímat, že dobrovolné bezdětnosti budou ženy litovat? Všichni se přece snažíme být v míru se svými životními volbami a mít pro sebe pochopení. 

O Feromonu

Feromon je pravidelný cyklus o společenských tabu. Je pro všechny, kteří sdílejí pocit, že některá témata stále nejsou dost vidět a slyšet. Čekají vás reportáže a rozhovory s odborníky a zasvěcenými osobnostmi. Feromon vytváří redaktorka a manažerka komunikace Kateřina Johana Pekárková v synergii s Marianne. 

Vizuál: Jitka Ribárová

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku