Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Feromon I: Motherhood alias mateřství známe, co je to ale otherhood?

Přestože množství žen, které se rozhodnou nemít děti ve vyspělých zemích stoupá, stále se k tomuto postoji staví společnost převážně negativně. Existuje zakořeněný názor, že žena bez dětí žije nenaplněný a osamělý život. Jenže jak už to tak u stereotypů bývá, realita umí být mnohem barevnější.

Vítejte v otherhoodu! S tímto výrazem přišla poprvé kanadská spisovatelka Melanie Notkins v roce 2014, kdy publikovala stejnojmennou knihu. Čtenářům v ní přibližuje svůj vlastní příběh i příběhy dalších žen, které se ocitly na cestě bez mateřství. Melanie ve svých přednáškách popisuje otherhood jako šťastné místo k životu, ve kterém lze nalézt smysluplnost, radost i spokojenost, přestože nestojí na základu založení rodiny a výchově dětí.

Mimo zaběhnuté koleje

Proč v nás téma bezdětnosti vyvolává negativní emoce? „Novinky obecně přinášejí kromě mnohých pozitiv také strach a nejistotu. V českém prostředí jde mnohdy i o strach z netradičního. Potom vzniká obrana, nebo dokonce agrese a dehonestace. Tím větší, čím více nás tyto změny vnitřně ohrožují,“ nabízí jedno z vysvětlení psychoterapeut Roman Vetešník. Podle jeho zkušeností z praxe je bezdětnost téma: „Klientky mít či nemít děti řeší, často se tématu dotýkáme právě ve fázi onoho rozhodovacího procesu.“

Touha po odpovědích 

S přibývajícím věkem se sami sebe ptáme, co po nás na světě zůstane, co bude náš odkaz. Být rodičem jistě poskytuje možnou odpověď, ale ne jedinou. Jiným zadostiučiněním může být život s láskyplnými vztahy, radost z práce, která nás baví, pomoc druhým, která ze světa dělá lepší místo a tak dále. Zajímavou perspektivu nabízí například studie z Princeton University a Stony Brook University, která zjistila, že místní rodiče a nerodiče mají podobnou úroveň životní spokojenosti. Rozdíl je podle zjištění hlavně v tom, že rodiče zažívají více každodenní radosti i více každodenního stresu. 

V míru se svými rozhodnutími

„Čas od času přemýšlím, jaké by to bylo, kdybych děti měla. Uvažuji i nad tím, jaké by to bylo, kdybych se ve dvaceti odstěhovala do Paříže, nebo jak by můj život vypadal, kdybych si nevzala svého prvního manžela. Přemýšlím, ale nelituji.“ říká v TED Talks spisovatelka, mentorka a podnikatelka Vicki McLeod. Nabízí se úvaha, proč máme jako společnost sklon předjímat, že dobrovolné bezdětnosti budou ženy litovat? Všichni se přece snažíme být v míru se svými životními volbami a mít pro sebe pochopení. 

O Feromonu

Feromon je pravidelný cyklus o společenských tabu. Je pro všechny, kteří sdílejí pocit, že některá témata stále nejsou dost vidět a slyšet. Čekají vás reportáže a rozhovory s odborníky a zasvěcenými osobnostmi. Feromon vytváří redaktorka a manažerka komunikace Kateřina Johana Pekárková v synergii s Marianne. 

Vizuál: Jitka Ribárová

Mohlo by se vám líbit

Nejhorší člověk na světě? Bezdětná žena přes 30

Víte, že představitelka Sam ze Sexu ve městě, herečka Kim Cattrall, se z vlastního rozhodnutí nestala matkou? Ani nyní ve svých 65 letech rozhodnutí nelituje. Říká, že to pro ni byla vědomá volba, když si jako mladá herečka řekla, že chce veškerou svoji energii a čas věnovat kariéře. Odsuzujete ji za to? Můžete, připravte se ale na to, že fenomén bezdětnosti bude stále častější.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Životní styl
Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek