Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak vykročit ze své komfortní zóny?

Udělejte krok mimo komfortní zónu! Nebojte se opustit pohodlí! Vyzkoušejte něco nového! Zatímco všude kolem nás slyšíme podobné motivační věty, ve skutečnosti víme, že vykročit vstříc něčemu novému je velmi obtížné.

Během života se setkáme s mnoha výzvami, na které můžeme odpovědět pouze dvěma způsoby. Buď řekneme „ano“ a po hlavě se vrhneme do něčeho nového, neprozkoumaného, nebo řekneme „ne“ a zůstaneme v bezpečí své komfortní zóny. Jenže, čím déle jsme v objetí pohodlí, tím častěji máme pocit, že nám něco utíká. Možná přicházíme o nové zážitky, o zajímavé zkušenosti nebo nevšední vjemy. Jak tedy opustit komfortní zónu, aniž bychom zažívali permanentní stres a strach, který s neprobádaným územím zákonitě přichází.

Mohlo by se vám líbit

Zdravé sebevědomí jako klíč k úspěchu! Kde ho ale najít?

Pátrat po ztraceném sebevědomí, je jako hledat jehlu v kupce sena.
marianne.cz

1. Uvědomte si, co je za vaší komfortní zónou

Většina lidí se domnívá, že opustit komfortní zónu má co do činění se ztrátou pohodlí. Ve skutečnosti ale nechceme komfortní zónu opustit z jednoho jediného důvodu, a tím je strach! Bojíme se, co nás za komfortní zónou čeká a obáváme se neúspěchu, zklamání nebo selhání. I proto je dobré, když si uvědomíte, s jakými strachy bojujete.

Zkuste si na papír napsat, čeho se doopravdy bojíte. Jakmile získáte přehled konkrétních strachů, můžete proti nim lépe zbrojit. Jeden příklad za všechny: Bojíte se změnit práci? Proč? Je to dáno tím, že máte strach z nového kolektivu? Nebo se naopak bojíte, že pro novou práci nejste kompetentní? Vidíte, občas stačí daný strach rozebrat na nejmenší činitele, a rázem pochopíte, co vás neustále „zdržuje“ v komfortní zóně.

2. Buďte vlastním učitelem

Jak už bylo zmíněno, mnoho lidí se obává neúspěchu. A právě kvůli tomuto strachu neudělají nic, co by možným neúspěchem jenom trošku zavánělo. Není to ale škoda? Zkuste se vtělit do role učitele a nevnímejte případný neúspěch jako prohru. Spíše jako lekci, ze které se můžete ponaučit a posílit své schopnosti. Věřte nebo ne, mnoho slavných lidí zprvu neuspělo. JK Rowling, Steven Spielberg nebo Steve Jobs jsou důkazem, že cesta k úspěchu je občas trnitá a vydlážděná smůlou či nepohodlím.

Info ikona
Dream

3. Malými krůčky k velkému cíli

Existují lidé, kteří bezhlavě opustí svou komfortní zónu a do nové situace se vrhnou bez respektu i strachu. Pokud ale k těmto lidem nepatříte, pak doporučujeme, abyste k nové výzvě přistupovali ostražitě. Vůbec neuškodí, když komfortní zónu budete opouštět po malých krůčcích, díky kterým nezažijete šok z něčeho nového a doposud neobjeveného. Pokud například trpíte strachem z mluvení na veřejnosti, pak se zprvu „otrkávejte“ v menší skupince lidí. Jakmile získáte nad svým projevem jistotu, můžete se vrhnout na větší sousto v podobě vedení meetingu nebo slavnostního proslovu na svatbě.

4. Neberte se příliš vážně

Dělat chyby je lidské! A tak nemá smysl, abyste se lynčovali ve chvíli, kdy vám něco nevyjde nebo něco pokazíte. Naopak, v takový moment vytaste tu nejúčinější zbraň proti neúspěchu, tedy humor! Zasmějte se sami sobě, zavtipkujte na svůj účet nebo si jenom s úsměvem řekněte, že to zkusíte příště. Uvidíte, že s úsměvem na tváři budete prohry snášet mnohem snadněji. Mimochodem, humor můžete uplatnit také v pracovním prostředí.

5. V obklopení „správných“ lidí

Věděli jste, že se velmi podobáme nejbližším lidem, se kterými se pravidelně stýkáme? Pokud jste ale v každodenním kontaktu s přáteli, kteří se bojí změn, panikaří i při malém vykročení z komfortní zóny nebo mají pesimistický pohled na svět, pak je pravděpodobné, že tento přístup od nich „odkoukáte“. Neříkáme, abyste s těmito lidmi přerušili styk, pouze se snažte obklopovat také lidmi, kteří mají pro strach uděláno a nebojí se riskovat. Uvidíte, že jejich pohled na věc bude mít pozitivní vliv také na vaše krůčky z komfortní zóny.

Zdroj: lifehack.org, smallbiztrends.com

Mohlo by se vám líbit

Naučte se říkat ne! Uleví se vám

Jedno slovo, které občas nejde přes jazyk. Dvě písmenka, která se jenom obtížně spojují. Slovíčko NE je pro někoho doslova noční můrou, pro jiného zase jediná možná cesta ke spokojenějšímu já.
marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky