Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

8 osvědčených témat a small talk aneb Milí introverti, nemáte zač

Chvíle před pracovní schůzkou, potkání se s rodiči spolužáků vašich dětí nebo první rande. Přesně to jsou situace, kdy se vám hodí jednoduchá nezávazná konverzace, která může předcházet hlubším debatám, ale zároveň pouze vyplnit daný čas, který máte. Někteří na ni mají talent a užívají si ji. Pro jiné to je utrpení.

Tereza Čaladi | 10. 10. 2023

Pokud jste nikdy nebyli v situaci, kdy stojíte vstříc cizí osobě a trapnému tichu, upřímně vám sdělujeme, že vám to mnozí závidí. Pokud jste v té situaci byli, nejspíš se vám honila hlavou miliarda témat, zatímco ono ticho se stávalo čím dál tím trapnějším a každá vteřina vám připadala pomalu stejně dlouhá jako minuta, a nakonec z vás vypadlo něco typu „jaká je vaše oblíbená příchuť zmrzliny“. Nebo kloudná otázka, která ale konverzaci nijak nerozvinula.

Do těchto situací se často dostávají introverti, kteří tráví čas rádi sami, nebo preferují rozhovory s lidmi, které znají. Ale snadno se to může přihodit i extrovertům. Přeci jen málokdo je vyhraněný introvert, či extrovert, existuje více druhů těchto kategorií. V každém případě, máte-li pocit, že se to zrovna vám stává často, můžeme vás uklidnit. Nejste v tom sami. A pokud s tím chcete pomoci, máme pro vás pár tipů.

Mohlo by se vám líbit

Extrovertní introverti aneb Když k životu (ne)potřebujete lidi

Na jednu stranu zbožňujete své přátele, na stranu druhou trnete hrůzou, když se musíte seznámit s novými lidmi? Dokážete s kamarádkami hodiny klevetit, ale řízený small talk je pro vás noční můrou? Vítejte ve světě extrovertních introvertů, lidí, kteří milují společnost i samotu.
marianne.cz

8 vhodných témat na small talk

Tyto startovní konverzace s neznámými lidmi se dají „natrénovat“. To vám pomůže získat patřičné sebevědomí a časem si je možná také začnete užívat, protože zjistíte, že tak můžete poměrně nenásilně poznat spoustu nových pohledů na život.

1. Místo, kde jste

Ať už se nacházíte v práci, v hotelu, či jinde, vždy se najde něco kolem vás, co se dá komentovat. Například daná architektura, nábytek, který možná máte také doma, nebo jste o něm přemýšleli, zda je prostor příjemný, či naopak a podobně.

2. Rodné město

Nemusíte být zrovna velcí znalci zeměpisu, abyste se dokázali bavit o vašem rodném městě a rodném městě vašeho komunikačního partnera. Stačí se zeptat, odkud je, zda se mu dané město líbí a má v plánu se tam vracet. Případně pokud žije celý život v jednom městě, můžete se zajímat proč a zda ho láká jej někdy opustit. A co takhle život v zahraničí?

3. Počasí

Když vás geografické lokace zklamou, či na ně jednoduše nejste, je tu velice neutrální téma aktuálního počasí. Musíte nám dát za pravdu, že kdybychom rozebírali letošní babí léto a velmi pomalý nástup podzimu, je opravdu o čem mluvit.

4. Jídlo

Dalším velmi neutrálním tématem je to, které má snad každý rád – jídlo. Můžete komentovat občerstvení na dané události, na co zrovna máte chuť či jaké jídlo je vaším nejoblíbenějším. V tomto případě si lidé mají snad vždy co říct.

5. Práce

Kromě toho je zajímavým tématem to, čím se lidé živí. Pokud máte stejný obor, je to ideální, můžete probrat vaše pracovní podmínky. Pokud jiný, možná vás bude zajímat, jak vypadá život člověka s úplně odlišnou prací, než máte vy.

6. Koníčky

Zajímavé je i to, co lidé dělají po práci. Jestli rádi sportují, nebo chodí na kermaiku. Pokud nejste ze stejného oboru, možná najdete společnou nit tady.

7. Cestování

Koníčkem pro některé může být i cestování, pro small talk je to ale kategorie sama o sobě. Pokud rádi cestujete, můžete se bavit o tom, kde jste všude byli, jaké to tam bylo či kam byste se chtěli podívat. Pokud necestujete zrovna rádi, či váš komunikační partner, nabízí se otázka: Proč?.

8. Všeobecná aktuální témata vám blízká

Mimo to lze rozebírat to, co se momentálně děje ve světě – ať už se jedná o události posledních dní, věci týkající se celebrit (například nadcházející koncert Harryho Stylese) nebo je tu i politika, v níž si někteří libují.

Tato témata se samozřejmě dají propojovat a kombinovat. Z každého z nich lze navázat hlubší konverzace. Či mohou posloužit alespoň na chvilkové rozhovory.

Mohlo by se vám líbit

Proč se i v dospělosti stydíte? Může to znamenat, že jste tak trochu introverti?

Stud by se dal nazvat trémou, strachem z negativního hodnocení, zklamání či dalšího souzení. Pociťuje ho každý, nejenom děti. Jenomže když ho někdo pociťuje příliš, může to mít negativní dopady na jeho duševní zdraví. Jsou přitom cesty, jak s ním bojovat. Ať už jste introverti, nebo extroverti.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě