Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Když jsou životní změny naším největším nepřítelem

Říká se, že změna je život! Pravdou ale zůstává, že některé změny s sebou přináší také strach, nejistotu nebo „jenom“ šimrání v podbřišku. Proč se ale bojíme změn? A jak zvládnout krok do neznáma?

Každý den je protkán změnami. Někdy se musíme smířit jenom s nenadálou změnou počasí, jindy nás nepříjemně překvapí zaměstnavatel nebo rodina. I když jsme změnám dennodenně vystavováni, stále se mnoho z nás slovíčka změna obává. Podle psycholožky Carly Marie Manly je strach ze změny přirozenou součástí lidského života a nejintenzivněji se projevuje ve chvíli, kdy člověk nemá danou situaci pod kontrolou. „Když se rozhodneme provést změnu, jako je stěhování do nového bytu nebo změna zaměstnání, cítíme, že jsme pánem situace. Pokud je ale změna způsobena silami, které nemáme pod kontrolou, začneme pociťovat silný strach ze změny,“ vysvětluje psycholožka pro Very Well Mind.

Mohlo by se vám líbit

Co je to kolektivní úzkost?

Nežijete v epicentru tragédie, a přesto vám v posledních dnech není do zpěvu? Pak je nejvyšší čas, abyste se seznámili s termínem kolektivní úzkost.
marianne.cz

„Poděkujme“ minulosti

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že nelibost ve změnách nás provádí už od počátku lidstva. „Naši předci preferovali stálost, protože věděli, že změna s sebou často přináší nebezpečí,“ říká psycholožka. Není tedy divu, že náš mozek je pevně nastaven na rutinu a konzistenci. Jakmile je totiž život předvídatelný, zažíváme méně stresu a úzkosti. Bohužel, to samé nemůžeme říct ve chvíli, kdy do našeho rutinního dne vstoupí nečekaná změna. Strach ze změny dokonce může vést k tzv. metathesiophobii, tedy silnému odporu a odmítání změn. Pokud propadneme této fobii, může náš život podle webu Very Well Mind ovládnout deprese, úzkost, izolace, stres, toxické vztahy a v nejzazších případech také sebevražedné myšlenky.

Každý člověk je jiný, a tak nelze s jistotou říct, že se všichni bojíme změn. Přesto existují určití ukazatelé, díky kterým poznáte, že změny nejsou vaším nejlepším životním kamarádem. Web Very Well Mind zmiňuje, že se obáváte změn například ve chvíli, kdy setrváváte v nešťastném vztahu, přestože víte, že chcete vztah ukončit. Stejně tak možná neradi přijímáte životní změny, odmítáte vybočit z každodenní rutiny, při pomyšlení na změnu se vám dělá nevolno od žaludku nebo máte extrémní obavy z budoucnosti.

Info ikona
Žena

Jak se nebát změny?

Dobrou zprávou je, že se strachem ze změn můžeme poměrně snadno bojovat. Paradoxně jedním z nejlepších pomocníků je tužka a papír. Zkuste si vést deník, do kterého si budete zapisovat všechny změny a přidružené strachy. Možná vás samotné překvapí, že dané obavy jsou leckdy zkreslené a naprosto zbytečné. Zajímavou pomůckou je také tzv. vision board, tedy nástěnka přání, která chcete proměnit v realitu. Podle psycholožky je důležité vědět, že díky vision boardu si dokážete představit jinou realitu, než kterou v současné době žijete. Následně se lépe připravíte na změnu, neboť bude opřena o konkrétní body.

Strach ze změny zmírníte také tím, že si o celém problému promluvíte s důvěryhodnou osobou. Je jedno, jestli se svěříte partnerovi, kamarádce nebo mamince, ve všech případech se vám uleví. Navíc dotyčné osoby můžou nebo mohly zažívat obdobný strach, díky čemuž vám poskytnou rady a tipy, jak se s nastalou situací vypořádat. A v neposlední řadě se nezbytným změnám nevyhýbejte. V opačném případě si koledujete o velkou porci stresu navíc, která bude okořeněna negativními myšlenkami ve stylu – kdyby, coby.

Zdroj: Very Well Mind

Mohlo by se vám líbit

Doomscrolling aneb Když jste závislí na špatných zprávách

Špatné zprávy se na nás valí ze všech stran. Z rádia slyšíme aktuální vývoj dění na Ukrajině, v televizi vidíme děsivé záběry na rozbombardovaná města a na internetu si přečteme článek, který věští tragickou budoucnost našeho světa. Namísto toho, abychom se od špatných zpráv alespoň na chvilku izolovali, dobrovolně hledáme další smutné a zdrcující informace. Propadli jsme totiž doomscrollingu.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě