Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

KLÁRA KOTÁBOVÁ: Kdo vám nejvíc znepříjemní život?

Jestli jste spontánně odpověděla, že milenka, tchýně nebo pubertální dcera, jste vedle, jak ta jedle. Největší peklo v životě vám může udělat kolegyně jednou nohou na odchodu ze společnosti, kam vy právě nastupujete.

Klára Kotábová | 23. 07. 2020

Pravdou je, že nástup do nového zaměstnání není nikdy nic příjemného. Je to také proto, že každá firma používá jiné technické vychytávky, komunikační kanály a kromě toho v ní tepe srdce vždy jinak, než si myslíte vy. Jakmile nemáte jasno, že se Božena nekamarádí s Milenou, obě společně nenávidí Tondu a už vůbec není záhodno se kdykoliv bavit s nerudným IT specialistou, je jasné, že se vám vědomosti o chodu firmy budou získávat složitě.

Mám za sebou poměrně hodně přechodů mezi družstvy, jak jsem ale poznala,není nic horšího, než když vám práci předává duchem nedospělá a vedením zhrzená třicítka, která se už dávno viděla na vedoucí pozici a ta nepřichází. Tedy jmenování.

Jedinec v takovém módu vám, podle mých zkušeností, neprozradí nejen to, kde je kuchyňka, ale nedozvíte se od něj, ani kde jsou náhradní papíry do kopírky, nebo že statusové tabulky se posílají vždy v pondělí.

ČTĚTE TAKÉ: Mobbing aneb Když zažíváte šikanu na pracovišti

Jak se shodují odborníci na mezilidské vztahy, je jasné, že takový pošramocený náhled na fungování společnosti se může snadno, prostřednictvím jediné nefunkční jednotky, přenést na celý zbytek týmu, který by měl pomáhat nováčkovi. „Je totiž logické, že by tomu tak být mělo, jakmile se ale zadrhne jediné kolečko v soukolí, může se rozklížit celý tým. Není to tím, že by ostatní stávkovali proto, aby odcházející jedinec zůstal, o to jim tolik nejde, spíš se jedná o jinou věc: Mají pocit, že jim revolta jakéhokoliv směru snáz projde, protože v chaosu bude zkrátka přehlídnuta.“

Vžijte se ale do role nováčka, který neví, kam si má dojít na záchod, nedostane podepsaný pracovní list – tedy shrnutí jeho pracovní činnosti. Ten se pak trápí, mezi ostatními je za hlupáka a to, co přináší do společnosti jako inovaci a svoje know how rázem zapomene, protože je udolán – šedí, nudou a tím, že všichni kují pikle a logicky to vyznívá, že proti němu.

ČTĚTE TAKÉ: Návrat z dovolené bez úzkosti! Jak na to?

Právě výše uvedené je důvodem, proč nejčastěji lidé odcházejí během zkušební doby ze zaměstnání, od kterého si původně tolik slibovali.

Jestli jste v pozici nováčka v novém zaměstnání a ocitla jste se v ne příliš chvályhodné situaci, zkuste se zamyslet nad tím, jestli se vyplatí utéct a vzdát se, nebo zabojovat a vyhrát si svou velkou pracovní bitvu.

1. Nic si neberte osobně, všechny invektivy jsou namířeny proti všem, nejen proti vám.

2. Nedostává se vám odpovědí od kolegy vlevo? Zeptejte se vpravo. Najednou zjistíte, že jsou kolem vás i milí lidé, stačí jen vědět, na koho se obrátit.

3. Věnujte práci veškerý svůj čas, snažte se prosadit své inovace. Od toho ve společnosti jste – kromě jiného byste měla přinést do kanceláře závan svěžího vzduchu.

4. Ze sabotáží si nic nedělejte. Budou další a další… A vy jste dostatečně silná, takže je ustojíte.

5. Po třech měsících byste měla být zajetá v procesech společnosti a jen tak vás už nic nepřekvapí. Navíc víte, kde najdete toalety a kuchyňku, kde v okolních restauracích dobře vaří. Také to, že Jana z účtárny je nepříjemná proto, že se rozvádí s manželem, takže si její chování neberete osobně. Už ne.

6. Ideálně v tomto období už nerudnou odcházející kolegyni, která k firmě není loajální, už dávno nevídáte. I na to vyplatí se počkat.

Tak ať se vám v novém zaměstnání daří.

Titulka

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky