Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

KLÁRA KOTÁBOVÁ: Návrat do reality, aneb kde strávíme léto

Nerozumím tomu, proč se stále dokola řeší, kdo a kde bude trávit prázdniny. S ohledem na to, že republika si už dvouměsíční dovolenkování dopřála, měli bychom asi všichni pracovat a zmírňovat škody způsobené koronavirem.

Klára Kotábová | 28. 05. 2020

Na úvod bych měla předeslat, že jsem byla třídním šprtem. Na nepovinný sběr papíru chodila jako první, celé léto trhala na chalupě plodiny vhodné pro zavaření. V době, kdy ostatní teenageři chodili na rande na autobusovou zastávku. Nebo za ni. Jsem podle horoskopu Kozoroh a nenávidím nedodělanou práci. Prokrastinace mi také nic neříká. A jak už jsem kdysi psala, když je potřeba projekt odevzdat ve středu, posílám ho na příslušná místa už v pondělí. Aby byl čas na úpravu.

Taková jsem já. Takže v důsledku výše popsaného se mi nikdo nemůže divit, že léto neplánuji. Děti? Tak těmi se rozhodně zaklínat nebudu. Ani tím, že bych měla smysluplně naplnit jejich volný čas. Nejstarší dcera se sama rozhodla, že chce na brigádu, prostřední na sportovní soustředění, nejmladší do kuchařské školičky. Občas nám tedy, v součtu výše uvedeného vyjde prodloužený víkend, ale jinak – mamka, tedy jako já, bude pracovat. I proto, že je na místě dohnat výkonnostní dluh. Dalším důvodem je to, že se chci vymezit vůči všem, kdo si stěžují na to, že se letos do Chorvatska nepodívají. No a co jako? Zboří se svět? Nebo měl někdo vážně pocit, že pětadvacátým květnem se život vrací k normálu, tedy k tomu, jak jsme žili ještě na počátku března? Pokud ano, je ještě naivnější, než jsem já a to je co říci.

I kdybych neměla práci a mohla odjet na delší dobu, stejně bych to neudělala. S ohledem na to, jak se denně mění podmínky toho, co se smí a co nikoliv, nebudu se dnes těšit na to, že za měsíc jedu k moři, když to nakonec může dopadnout všechno zcela jinak. Třeba také tak, že skončím bez peněz i vysněné dovolené. Lepší je se netěšit a být příjemně překvapen, než plánovat a být zaskočen – to jsou slova klasika a na tuhle dobu platí stoprocentně.

Ovšem baví mě též motivační hlášky, jak je v Česku krásně – a že si to tu všichni letos pěkně užijeme. Obávám se, že ten, kdo to nepochopil před koronou, bude dnes naštvaný ještě víc, protože se nemůže vydat nízkonákladovým letem do destinace, která vypadá dobře na instagramových fotografiích. Takovému jedinci pohled na brdské lesy, případně šumavské slatě radost neudělá – i kdyby byla Šumava, případně Jeseníky vylíčeny v těch nejrůžovějších barvách. Chce své švédské stoly, na které je zvyklý a ne mlhu na blatech. Sebelepší PR nepomůže během několika týdnů změnit smýšlení lidí. Faktem totiž zůstává, že v Jižních Čechách moře nešumí, cikády nehlučí. Jenže zase jsou tam borůvky velké jako třešně, skvělé cyklostezky a perfektní pivo. Ale to těm, kdo mají Česko v krvi, vyprávět nemusím, ostatní nepřesvědčím.

Letošní prázdniny neřeším, ony nějak dopadnou. Krásně bude doma, stejně jako na chalupě u přátel. Stačí jen vědět, že jaké si prázdniny uděláte, takové je budete mít. Neužírejte se tedy tím, co by mohlo být, kdyby nebyla koronová hysterie. Tím stav věcí nezměníte. Pracujte, jestli musíte, odpočívejte, jestli považujete dva týdny volna během prázdnin za nezbytné. Nikdo by vám do toho neměl mluvit, jde o váš čas a váš život.

Já mám jasno: Stejně jako v uplynulých letech, z dcer budu během léta mít raději divoženky z blat, než malé mořské víly. S divoženkami je zábava, Mořské víly špatně končí.

Tak ať se daří!

Titulka

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení