Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Klára Kotábová v karanténě, den 15: Nouzový stav má svoje výhody

Pořád se všichni bavíme o tom, co negativního situace, ve které žijeme, přináší. Faktem ale je, že na ní je dohledatelných spousta pozitiv. Tak si je užijte.

Klára Kotábová | 3. 04. 2020

Uzavření bez sociálního kontaktu jsme doma již několik týdnů. Podle představ vládní garnitury ještě pár dalších budeme. Psychologové se shodují na tom, že kromě rodinného semknutí a poznávání sebe sama, což jsou stokrát probíraná fakta, můžete také v době karantény udělat něco, na co za běžného provozu nemáte odvahu. Nemusíte třeba, jen proto, že se to nosí, být k dispozici všem a za všech okolností, jen proto, že by se to mělo. V zásadě lze říci, že vůbec nemusíte dělat to, co se od vás čeká, ale výhradně a jen to, co sama chcete. Máte práce až nad hlavu, po večerech šijete roušky a do toho nastoupí děti, že by chtěly hrát deskové hry, pomoci s referátem do školy, případně se o svá práva hlásí manžel? Nedejte se a nelámejte nic přes koleno. Referát, tedy jeho příprava, se dá o den odložit, stejně jako sex. Ve finále i stopadesátá rouška do rána počká na své velké finále…

Pozitivní moment si na této době našla i moje kamarádka. Nenávidí teambuildingy všeho druhu. A teď na ně nemusí. Protože se zkrátka žádné nekonají. Není třeba, aby se jakkoliv přemáhala, trpěla žaludeční nevolností týden před akcí a týden po akci. I to je dobrá zpráva, co myslíte.

Také na výkonnost se už tolik důrazu neklade. Jistě, je třeba, abyste svou práci precizně odvedla. Ať už z kanceláře, nebo od kuchyňské linky v rámci homeoffice. Máte ale jedinečnou příležitost naučit se pracovat se svým časem. Tedy i produktivitou. Konečně můžete pracovat tehdy, kdy vám to vyhovuje a ne prosedět hodiny v kanceláři a poslouchat, co udělal partner vaší kolegyně. Najednou zjistíte, že z domova jste ve finále mnohem výkonnější, protože vám odpadnou neproduktivní meetingy, brainstormingy i fast chats. Zkrátka se soustřeďte na práci. Ale pozor, je zjištěno, že zodpovědní jedinci odvedou z domova větší výkon, než z kanceláře, tak to zase nepřehánějte a naučte se, že být občas neproduktivní je dobré pro vaši duši. Psychickou pohodu. Takže odpočívejte, koukejte do zeleně, buďte kreativní. Tenhle čas se už nikdy nevrátí a vy byste mohla litovat, že jste ho promarnila nad excelovskou tabulkou. Já jsem se rozhodla pro pravidelný rituál a mezi pátou a šestou večer si čtu. Bez práce, bez školních úloh, také děti na chvilku vypnu. Tenhle luxus jsem si v běžném pracovním dni dovolit nemohla, nyní ano. A že se něco děje? Svět beze mě a mých řešení a aktivit pro záchranu rodiny i lidstva hodinu vydrží… Nebo ne?

Kromě toho mi, během procházek se psem došlo, že se celý život snažím naplňovat představy okolí. Být taková a maková. No a juchů, v karanténě nemusím. Můžu vařit, kdy chci já (a na co máme zásoby), s dětmi hrát hry, na kterých se usneseme. Také není třeba, abych nosila šatičky, když je mi nejlépe v džínách. Dokonce ani vlasy nemusím mít upravené podle posledních trendů (navíc není, kdo by mi pomohl, protože kadeřníci nepracují, že). Mnohdy je moje konání jen z nouze cnost, na druhou stranu, je fajn si zkusit trochu jiný styl života. Přístup k němu. Co je lepší? Být v křeči, že nejsem podle toho, jaká si myslím, že bych asi měla být, nebo se cítit fajn zkrátka proto, že je mi dobře tak, jak jsme si sama nastavila vnitřní i vnější řád?

Taky jsem už doma brečela. Několikrát. Stýská se mi po mamince, kterou jsem dlouho neviděla, neunesla jsem situaci, do které jsem se vinou krize dostala. No a co, že moje děti poprvé viděly máminy slzy? Aspoň pochopí, že hlava rodiny není robot. A ukázaly mi, že to chápou, že jsou rády, že před nimi emoce neskrývám. V normální době jedeme všichni v režimu KEEP SMILING, v koronavirové krizi si můžeme dovolit trochu té upřímnosti. V podobě slz, vzteku, smíchu. Vyberte si podle nálady. Já na sdílení emoci od teď trvám. Z nich se totiž nejvíc pozná, kdo je jakým člověkem, osobností.

A nejlepší na všem je, že si stále můžu líčit jen polovinu obličeje. A to je bezva. Jenže o tom už jsem psala. V každém případě se budu snažit spoustu nových dovedností zachovat i pro další fungování. Jsou osvobozující a uvolňující. Navíc lidské.

Tak ať jste zdraví!

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě