Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Klára Kotábová v karanténě, den 15: Nouzový stav má svoje výhody

Pořád se všichni bavíme o tom, co negativního situace, ve které žijeme, přináší. Faktem ale je, že na ní je dohledatelných spousta pozitiv. Tak si je užijte.

Klára Kotábová | 3. 04. 2020

Uzavření bez sociálního kontaktu jsme doma již několik týdnů. Podle představ vládní garnitury ještě pár dalších budeme. Psychologové se shodují na tom, že kromě rodinného semknutí a poznávání sebe sama, což jsou stokrát probíraná fakta, můžete také v době karantény udělat něco, na co za běžného provozu nemáte odvahu. Nemusíte třeba, jen proto, že se to nosí, být k dispozici všem a za všech okolností, jen proto, že by se to mělo. V zásadě lze říci, že vůbec nemusíte dělat to, co se od vás čeká, ale výhradně a jen to, co sama chcete. Máte práce až nad hlavu, po večerech šijete roušky a do toho nastoupí děti, že by chtěly hrát deskové hry, pomoci s referátem do školy, případně se o svá práva hlásí manžel? Nedejte se a nelámejte nic přes koleno. Referát, tedy jeho příprava, se dá o den odložit, stejně jako sex. Ve finále i stopadesátá rouška do rána počká na své velké finále…

Pozitivní moment si na této době našla i moje kamarádka. Nenávidí teambuildingy všeho druhu. A teď na ně nemusí. Protože se zkrátka žádné nekonají. Není třeba, aby se jakkoliv přemáhala, trpěla žaludeční nevolností týden před akcí a týden po akci. I to je dobrá zpráva, co myslíte.

Také na výkonnost se už tolik důrazu neklade. Jistě, je třeba, abyste svou práci precizně odvedla. Ať už z kanceláře, nebo od kuchyňské linky v rámci homeoffice. Máte ale jedinečnou příležitost naučit se pracovat se svým časem. Tedy i produktivitou. Konečně můžete pracovat tehdy, kdy vám to vyhovuje a ne prosedět hodiny v kanceláři a poslouchat, co udělal partner vaší kolegyně. Najednou zjistíte, že z domova jste ve finále mnohem výkonnější, protože vám odpadnou neproduktivní meetingy, brainstormingy i fast chats. Zkrátka se soustřeďte na práci. Ale pozor, je zjištěno, že zodpovědní jedinci odvedou z domova větší výkon, než z kanceláře, tak to zase nepřehánějte a naučte se, že být občas neproduktivní je dobré pro vaši duši. Psychickou pohodu. Takže odpočívejte, koukejte do zeleně, buďte kreativní. Tenhle čas se už nikdy nevrátí a vy byste mohla litovat, že jste ho promarnila nad excelovskou tabulkou. Já jsem se rozhodla pro pravidelný rituál a mezi pátou a šestou večer si čtu. Bez práce, bez školních úloh, také děti na chvilku vypnu. Tenhle luxus jsem si v běžném pracovním dni dovolit nemohla, nyní ano. A že se něco děje? Svět beze mě a mých řešení a aktivit pro záchranu rodiny i lidstva hodinu vydrží… Nebo ne?

Kromě toho mi, během procházek se psem došlo, že se celý život snažím naplňovat představy okolí. Být taková a maková. No a juchů, v karanténě nemusím. Můžu vařit, kdy chci já (a na co máme zásoby), s dětmi hrát hry, na kterých se usneseme. Také není třeba, abych nosila šatičky, když je mi nejlépe v džínách. Dokonce ani vlasy nemusím mít upravené podle posledních trendů (navíc není, kdo by mi pomohl, protože kadeřníci nepracují, že). Mnohdy je moje konání jen z nouze cnost, na druhou stranu, je fajn si zkusit trochu jiný styl života. Přístup k němu. Co je lepší? Být v křeči, že nejsem podle toho, jaká si myslím, že bych asi měla být, nebo se cítit fajn zkrátka proto, že je mi dobře tak, jak jsme si sama nastavila vnitřní i vnější řád?

Taky jsem už doma brečela. Několikrát. Stýská se mi po mamince, kterou jsem dlouho neviděla, neunesla jsem situaci, do které jsem se vinou krize dostala. No a co, že moje děti poprvé viděly máminy slzy? Aspoň pochopí, že hlava rodiny není robot. A ukázaly mi, že to chápou, že jsou rády, že před nimi emoce neskrývám. V normální době jedeme všichni v režimu KEEP SMILING, v koronavirové krizi si můžeme dovolit trochu té upřímnosti. V podobě slz, vzteku, smíchu. Vyberte si podle nálady. Já na sdílení emoci od teď trvám. Z nich se totiž nejvíc pozná, kdo je jakým člověkem, osobností.

A nejlepší na všem je, že si stále můžu líčit jen polovinu obličeje. A to je bezva. Jenže o tom už jsem psala. V každém případě se budu snažit spoustu nových dovedností zachovat i pro další fungování. Jsou osvobozující a uvolňující. Navíc lidské.

Tak ať jste zdraví!

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde