Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Klára Kotábová v karanténě, den 24: Svatební zvony za doby korony

Ani jsem netušila, kolik žen plánujících se aktuálně vdávat, mám kolem sebe. Teď jsou nešťastné, jak jejich dny budou poznamenaní náhubky, nedostatkem hostů…

Klára Kotábová | 20. 04. 2020

Jedno je jisté. Ať se vdává žena poprvé, nebo po sedmé, touží, aby její den byl nejkrásnější. Jedna má termín v době, kdy na svatbě může být osm hostů včetně matrikáře. Jiná v okamžiku, kdy se pravidla rozvolní, další v době, kdy de facto neví, co bude… jestli totiž hlavní hygienik nezavelí a nebude zase všechno jinak, než je plánováno dnes. Rušit, nebo nerušit magická data, vybraná podle měsíčních konstelací, momentů seznámení nebo jiného důležitého aspektu?

Zkušenost je sice nepřenositelná a spoustu věcí si člověk musí prožít, a na věci přijít, sám. Třeba vám ale pomůžou při rozhodování následující příběhy:

1. Pracovala jsem kdysi se slečnou, která se na svou princeznovskou svatbu těšila tak moc, že se neváhala zadlužit. Vzala si na svůj den D hypotéku, půjčku, něco takového. Tři čtvrtě milionu. Měla sice svůj den i se svatebními bělouši a velmi známou zpěvačkou během noční zábavy, jenže její tehdy novomanžel se velmi rychle, v řádu měsíců změnil v exmanžela. A ona platí splátky za den, který jí měl její štěstí připomínat do konce života – dodnes. A radost z toho opravdu nemá.

2. S ohledem na to, že jednu svatbu jsem za sebou měla, po další netoužila, jsem se rozhodla, že se nikdy vdávat nebudu. Ovšem hlava míní a těhotenské hormony mění. Takže jsem doma tak dlouho kvílela, že se chci jmenovat stejně jako manžel a dcera, a že tedy chci přivést potomka do společné rodiny, až jsem se vdávala – asi tři dny před porodem. Dokolébala jsem se na Bertramku, podepsala se svědky a nejužší rodinou nějaké papíry, dali jsme si na stojáka na Andělu pizzu a já se asi v jednu hodinu odešla domů vyspat.

3. Moje kamarádka je hodně free. Před dvaceti lety se kdesi opila tak, že člověka, kterého tehdy viděla poprvé v životě, se rozhodla pojmout za manžela. V nejbližším možném termínu. Oba brali jako děsnou legraci, že na matrice měli volno už za tři dny – tak si mejdan trochu protáhli. Kamarádi, tedy v jednom případě já, dovalili rodné listy snoubenců a bylo. S ohledem na rychlo svatby vedené Elvisem ve Vegas, jim tehdy nikdo velké šance na úspěšné manželství nedával. A vidíte, ani po dvaceti letech neznám stabilnější.

4. Jiná moje kamarádka se vdávala třikrát. A vždy si brala téhož muže. Nejprve s velkou pompou. Pak jen s pár přáteli, nakonec se svědky, protože by jí tenhle úlet nikdo nevěřil. Jenže vždy v odloučení zjistila, že jde o muže jejího života a on, že bez ní žít nemůže. Jenže kdo by jim to ještě věřil, že. A víte, že za nejhezčí považuje právě svou poslední mikro svatbu? Byla podle jejích slov nejupřímnější.

Co jsem výše uvedeným chtěla říci? Jednoduše to, že každý svatební den bude krásný, když si ho takový uděláte. Nezáleží na lidech, kteří se svatby budou účastnit, ani jestli můžete podávat večeři o pěti chodech pro sto dvacet lidí na zámku, nebo do papíru v podzámčí. Taky je úplně jedno, jestli při obřadu budete vypadat jako vyslanec mimozemských civilizací s plexisklem přes obličej, nebo jako váš pes s náhubkem. Prožitky a city jsou tím, co vás obohatí. A když se podíváte do rodinného alba, za posledních sto let, bude váš velký den rozhodně něčím vybočující. Takové propriety ještě žádná nevěsta neměla. Hlavně, jako chytrá žena víte, že na doplňcích přece nezáleží. Hlavní je, jestli jste si jistá, že ten, kdo právě stojí vedle vás, je tím správným pro zdolání všech karantén, kalamit a problémů, které mohou v životě nastat.

Tak ať jste zdraví a šťastní.

Titulka

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky