Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Klára Kotábová v karanténě, den 28: Jako v Jiříkově vidění

Včera ráno mi bylo ještě alespoň trochu jasné, co se bude dít, jak bude návrat k normálnímu životu pokračovat. Juchů. Po všech veletočích odborníků, právníků, vlády… nerozumím ničemu.

Klára Kotábová | 24. 04. 2020

Mám ráda věci jasně dané. Aby také ne, když jsem znamením astroskopu Kozoroh. Současné řízení krizové situace, mě uvádí do šíleného psychického chaosu až deprese. Snad ještě větší než nařízení, která z čelných představitelů občas vypadnou. Včera, když jsem sledovala akrobatické veletoče, které umí několik politicky exponovaných jedinců předvést během pár hodin, jsem se pokusila převést si totéž chování do svého života. Jak by asi nařízení, která pro bezchybný chod rodiny i života potřebuju, vypadala? Takže – pro lepší představivost: Právě jsem si nasadila červený svetr, sundala natáčky a pořídila další propriety (čistě proto, abych byla autentická), a jdeme na to…

1. Dneska jdeš do školy. Ne asi nechoď, je pátek. Ale víš co, raději jdi, ale jen na tři hodiny. První tři hodiny… Poslední tři hodiny? Já ti nevím. Zítra vydám stanovisko, nějak to doženeš.

2. Měla bych zajet nakoupit. Ale jedině, když pojede jedna z dcer se mnou, bude mít na sobě puntíkaté šaty a k tomu zelené tenisky. Jinak pojedu sama. A vlastně ne. Kdo pojede se mnou, bude mít dva culíky. Oděv není důležitý.

3. K tetě na kávu zajedu a přivezu jí koláčky. S mákem, co má tak ráda. Ale mák je riziková potravina, takže raději tvarohové. Jenže s těmi nesouhlasí její dcera, protože se bojí, že tvarohem by se teta mohla udusit, takže raději nevezmu žádné. Ani na to kafe nepojedu.

4. Holky, já jsem máma, takže šéfová a budete respektovat, co nařizuju. Teď půjdete vyndat nádobí z myčky. Je to pro chod této domácnosti nezbytné…. Nebo víte co, dělejte si, co chcete. Až budete jíst z papíru, připomenu vám, že si za to můžete samy. Že jsem vám to říkala.

5. Jestli chceš, s kamarádkou na kolo jdi. Ale budete dodržovat rozestupy, zastavíte se až v místě cíle a nebudete se courat. Pozor, můžete jet jen ve dvou. Ne v pěti. Promiň, já se špatně podívala do papíru. Jo v deseti můžete. Tak zavolej i ostatním. Ne počkej, já nevím, já to ještě prověřím.

6. Holky, pojďte, mám pro vás připravené kapesné. Snížila jsem vám ho o 15 %, ale můžete si u mě díky tomu zažádat o dotaci. Kterou dostanete, pokud budete umět udělat stojku, budete mít hotový úkol z fyziky a dokážete, že jste každá z vás v posledních dvou dnech alespoň jednou venčila Atynku. Ta až mi to řekne, tak vám dotaci přiklepnu. A pozor – jedna skrytá informace, jestli budete zlobit, tak nařídím, abyste z každé dávky kapesného odváděly část peněz do prasátka, které založím, aby se v budoucnu rozbilo, a koupíme za výnos z něj – zahradní sekačku. Budete mít radost?

7. Chcete na výlet? Nesmíte! Nikdy. Doma budete. Vždyť doma je bezpečno. Jaká svoboda, o čem to mluvíte? Domov přece není vězení, vezmi si kousek čokolády, a zjistíš, že je ti vlastně krásně. Ne tak není… Seber se a běž. Okamžitě. Dělej si, co chceš, ale až budeš nemocná, opovaž se mi tu brečet, že to není dobře. Já tě varovala. Ale měla jsi svou hlavu, že.

Mohla bych pokračovat dál v podobném duchu. Ale už mi to ani nepřijde vtipné. Jsem v Jiříkově vidění. Nedovedu si představit, že by stejně vystupovala Angela Merkelová, Vladimir Putin, nebo Donald Trump (ne že bych souhlasila s jejich názory, ale alespoň jsou v nich konzistentní). Že by tedy výše zmiňovaní měnili názory podle toho, jak se vyspí, co jim nařídí jejich osobní lékař, astrolog, právník… Nevím, kdo je ovlivňuje, pokud ale máte odpovědnost, a je jedno, jestli jen za rodinu, nebo za celou zemi, měli byste mít asi jasno, kam ji vedete. Jinak se ocitnete v zemi, sousedící s Královstvím krále Miroslava, kde stařičký král, za dohledu svých rádců běhal a vyhrožoval: „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuju, co jsem slíbil.“ Nebo můžete rozhodovat kolektivně, jako loupežníci v pohádce Mrazík, tedy asi takto: „Loupit, neloupit, sežrat, nesežrat...“ Tak asi dopadnout nechcete, nebo jo?

Tak ať jste zdraví.

Titulka

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo