Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Knižní novinky, které pod stromečkem udělají radost dětem i dospělým

Info ikona
Kniha

První adventní neděle je za dveřmi, a tak mnoho z nás začíná pokukovat po vánočních dárcích. A pokud existuje jeden dárek, který nikdy nevyjde z módy, pak je to právě kvalitní kniha! Pojďme se proto podívat na knižní novinky a bestsellery, kterými potěšíte nejen příbuzné a přátele, ale třeba i své potomky.

Co člověk, to specifický knižní vkus. Pokud ale znáte oblíbené žánry svých blízkých, pak neváhejte a nadělte jim mnohostránkový klenot. Navíc, letošní podzim byl na knižní novinky opravdu plodný, a tak je rozhodně z čeho vybírat.

ČESKÁ BELETRIE

Pravidelní čtenáři Marianne jistě ví, že si v redakci potrpíme na knížky od českých autorů a autorek. A jinak tomu není ani během vybírání vánočních dárků, kdy jistojistě sáhneme po nové knížce od Lidmily Kábrtové s názvem Čekání na spoušť, která se skládá z osmi příběhů. Zaujala nás také novinka Šeptuchy od Aleny Sabuchové, ve které se svět živých prolíná se světem mrtvých, křesťanská zbožnost s pohanskou šeptuchářskou tradicí, moderní západní kulturní impulzy se překývají s folklorem kraje Podlasí. Skvělým dárkem je také nová kniha Tajemství od Radky Třeštíkové nebo Prázdniny v Česku od cestovatele Ladislava Zibury.

ROMÁNY A DETEKTIVKY

Máte kolem sebe lidi, kteří mají pro strach uděláno? Pak je můžete pod stromečkem potěšit napínavou detektivkou nebo thrillerem, který jim nedá spát až do silvestra. K takovým knihám se bezesporu řadí novinka Pomalu hořící oheň od Pauly Hawkins, autorky bestselleru Dívka ve vlaku. Krok vedle neuděláte ani s darováním knížky Upálené od autorky C. J. Tudor, knihou Krotitel od Camilly Läckberg nebo knížkou Kmotry, která je ženskou odpovědí na kultovní román Kmotr od Maria Puza.

Naopak milovníky historických románů potěšíte knihou Ztracené klenoty, která je založená na slavném příběhu nálezu pokladu poblíž katedrály svatého Pavla v samém srdci Londýna.

NAUČNÉ A AUTOBIOGRAFICKÉ

Mnoho z nás chce darovat knihu, která má určitý přesah. Pokud to máte podobně, pak svým blízkým pořiďte například novinku Rozhodni se být zdráv od Jana Vojáčka, funkčního lékaře, který přináší svěží pohled na lidské zdraví. Se zdravím úzce souvisí také náš dech, čemuž se věnuje kniha Dech od Jamese Nestora. Zajímavostí je, že autorovy dlouhodobé zdravotní problémy se vyřešily až díky dechovým cvičením, k nimž se zpočátku stavěl nedůvěřivě.

Upozornit musíme také na očekávanou knihu Země zaslíbená od Baracka Obamy, ve které americký prezident líčí příběh své nepravděpodobné cesty od mladíka hledajícího vlastní identitu až na pozici vůdce svobodného světa a se strhujícími osobními podrobnostmi popisuje své politické zrání a přelomové okamžiky prvního funkčního období v prezidentském úřadu. A trošku odlišnou, avšak neméně zajímavou autobiografií, je kniha Můj rodný blázinec. Jedná se o čtivý a vtipný knižní rozhovor, v němž publicistka Daniela Brůhová zpovídá nestora české psychiatrie Radkina Honzáka a představuje ho tak, jak ho lidé ještě neznají.

PRO DĚTI

A zapomínat bychom neměli ani na děti. Pokud žijete pod jednou střechou s malým knihomolem, a zároveň milovníkem hry Minecraft, pak ho bezesporu potěšíte knihou Jono a Kíš od Hany Roguljič, která zábavnou formou přibližuje dětem radosti i rizika spojená s virtuálním prostředím. Menší děti můžou pod stromečkem naopak naleznout knížku Dim Swim se učí plavat, která vypráví pohádku o malém tučňákovi. Velkým vánočním hitem je také pohádka od J. K. Rowling Vánoční prasátko nebo pohádka Pompon se nudí.