Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Rozhovory

„To, čemu věříme, se nám opravdu děje,“ říká funkční lékař Jan Vojáček

Info ikona
Jan Vojáček

Jan Vojáček (39) mění zavedené přístupy k našemu zdraví. Například tvrdí, že neexistují nevyléčitelné nemoci, jen je třeba změnit přístup k jejich léčbě pomocí funkční medicíny. V rozhovoru jsme si povídali nejen o ní, ale i o nerovnováze mužského a ženského světa. Jaký vliv má tato disharmonie na naše zdraví? A dá se to ještě napravit?

Promotion
Promotion
Karolína Peřinová | 14. 09. 2021

elou jednu kapitolu ve své knize Umění být zdráv věnujete ženskému a mužskému principu. Uvádíte, že v tomto ohledu jsme v nerovnováze. Jak je to možné?

Důvody sahají daleko do historie, kdy muži hodně nepatřičným způsobem přistupovali k ženám. Ženy jsou námi muži traumatizovány, a proto nám to chtějí v dnešním světě, který je hodně zaměřený na výkon, nevědomě vrátit.

Předpokládám, že tím, že samy budeme výkonné…

Ano, jenže výkon více koresponduje s mužskou polaritou, orientace na vztahy naopak s tou ženskou. Dnes je to ale často jinak. U mužů se teď hovoří o krizi testosteronu, to znamená, že muži „změkli“, nejsou oporou ženám. Pak spousta věcí nefunguje tak, jak má – ženám se nedaří otěhotnět, mají problémy s hormony, s cykly atd. Myslím si, že to je důležitá problematika, a zároveň si uvědomuji, že toto téma je tenký led. Já samozřejmě nechci říct, že ženy mají být jen doma za plotnou a neměly by se seberealizovat. Vše je o míře a hledání souladu.

Jak se tedy stavíte k tomu, že ženy jsou nespokojené, protože jich je málo ve vedoucích pozicích? Může - podle vás - vůbec žena být například top manažerkou a stále být v harmonii se svým ženstvím?

Jsem přesvědčen, že ano. Dokonce si velmi dobře dovedu představit, že bychom měli prezidentku. Společnosti by výrazně prospělo, kdyby na vedoucích pozicích byly vědomé ženy. Potíž je ale v tom, že nejprve si to musí vyřešit v sobě a pak se rozhodnout, jestli tam opravdu chtějí být, anebo jestli pouze chtějí ostrými lokty vystrkat muže. 

Když to tedy žena má v sobě vyřešeno a správně nastaveno, jak se chová? Jak se projevuje to zdravé ženství?

První, co mě napadá, je, že by měla akceptovat svoji cykličnost. A to není zrovna populární názor. Doporučuji knihu Cyklická žena. V jedné fázi cyklu je žena totiž kreativnější, v další uzavřenější, v další zase víc dynamická a pracovitější. A to má své důvody. Aby ženy nejely stále jako roboti na stejné úrovni – přesně to s nimi totiž dělá hormonální antikoncepce. Schází tam ta pravá cykličnost, kolísání mezi větší citlivostí, vnímavostí, pečování o kolektiv, o sebe, o atmosféru, orientaci na fungující vztahy, aby to zkrátka nebylo jenom o výkonu, o tom, kdo si co urve.

A jak se naopak projevuje zdravé mužství?

Muž má být stabilní a jasně komunikovat. Když s ním mluvíte, musíte vědět, na čem jste. Zároveň by také měl mít vybudovanou emoční inteligenci. To znamená, že by tuto svou stabilitu neměl dávat najevo hulvátským způsobem. Žena by se o něj měla mít možnost opřít, mít v něm pevný bod. No jo, jenomže...

...celý rozhovor najdete v LISTOPADOVÉ MARIANNE.

Info ikona
Listopadová Marianne
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion