Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Konec trapnému tichu: Osvojte si pravidla small talku

Info ikona
Konverzace

Řekněte sbohem chvílím, kdy minuta je synonymem pro věčnost a kloudné téma k hovoru by nevymyslel ani geniální Albert Einstein.

Možná i vy máte ve svém okolí někoho, kdo jde do obchodu a vrátí se za dvě hodiny. Sice bez poloviny věcí z nákupního seznamu, zato s nekonečným množstvím nových informací. Tento člověk pravděpodobně nevědomky ovládá small talk, neboli nezávaznou konverzaci, která bortí komunikační bariéry, a především je nejúčinnějším lékem na trapné chvíle ticha.

Pravdou je, že s umem pro small talk se můžete narodit. Rozhodně to ale neznamená, že si ho nemůžete osvojit. Stačí, když se při konverzaci s neznámým člověkem zaměříte na efektivní témata, která vám skvěle nahrají do karet.

Mohlo by se vám líbit

Základní pravidla small talku

Setkání s kolegyní v kuchyňce, firemní večírek, seznámení s přáteli vašich přátel…mohli bychom vyjmenovat nekonečné množství situací, během kterých se setkáte s neznámými lidmi. Intuitivně bychom z takových momentů chtěli uniknout, avšak etiketa, slušnost nebo třeba i samotný charakter události nám to neumožňuje.

Naštěstí existuje small talk, který nepříjemnou situaci ihned vyřeší. Jeho základním pravidlem je, abyste se vyhnuli příliš osobním tématům a naopak se zaměřili na obecné věci, ke kterým má každý co říct.

1. Obyčejně neobyčejný začátek

V některých momentech zbytečně dlouhou přemýšlíme nad tím, co se hodí říct. V hlavě přemítáme nad složitými tématy, a přitom nejlepším začátkem každého hovoru je – jaký máš den? Dotaz na náladu je jednoduše tím nejúčinnějším „ice breakerem“, který existuje.

Obdobně je to také s komplimentem. Pokud se ve výtahu potkáte se svou kolegyní, určitě ničemu neuškodí, když jí pochválíte šaty nebo kabelku. Odpověď na takovou otázku je jenom krůček od tématu módy či módních novinek. 

2. Zaměřte se na okolí

Jste na firemní akci v krásných prostorách? Potkali jste se s kamarádky kamarádkou v parku? Stojíte na přechodu se spolužačkou ze střední školy? Tohle všechno jsou situace, během kterých můžete využít okolní prostředí. Uvnitř se zaměřte na dekorace, výzdobu nebo architekturu místnosti, venku zase můžete mluvit o počasí a zimě, které nás čeká.

3. Témata, která všichni milují

Podle nás existují dvě témata, která všichni rádi rozebírají – jídlo a domácí mazlíčci (nikdy však tato témata neservírujte společně, mohla by vyvolat společenský poprask). Ať už někoho poprosíte o radu typu: „Znáš nějakou dobrou restauraci v okolí?“ nebo se vytasíte s otázkou: „Máš nějakého domácího mazlíčky?“, pokaždé zabodujete. Jedná se totiž o skvělý odrazový můstek pro hlubší konverzaci, která už dávno nebude spadat do small talku.

4. Zprávy ze světa

Nezaplouvejte do politických vod, vyhněte se citlivým společenským tématům a raději se zaměřte na neutrální události, které nevyvolají rozpaky. Zároveň myslete na to, aby šlo o zprávu, kterou váš komunikační partner zaregistroval. Není nic trapnějšího, než mluvit o události, o které druhý nemá žádné ponětí.

5. Navazujte

Aby small talk mohl fungovat, musíte druhého člověka pozorně poslouchat. Jedině tak dokážete plynule navázat na jeho odpověď a převést small talk ve skvělou konverzaci. Pokud se s daným člověkem potkáte třeba za dva týdny, bez ostychu pokračujete v oblasti, kterou jste minule probírali a nestihli dořešit.  

Mohlo by se vám líbit