Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kouzlo neúspěchu aneb Jak se nezhroutit, když něco nevyjde

Info ikona

Neúspěch – tak všední slovo, které nám však způsobuje nevšední starosti. Lze se s ním vypořádat? A jakým způsobem?

Už jako malé děti jsme věděly, že s úspěchem jde ruku v ruce pochvala a třeba i odměna. Rodiče naše úspěchy nejprve odměňovali pohlazením, postupně přitlačili na pytlík bonbónů a ve finále otevřeli šrajtofli a ocenili nás bankovkou. Tento model úspěch = odměna se nám jednoduše vryl pod kůži, proto není náhodou, že i v dospělosti toužíme být úspěšní. Někomu stačí pochvala od šéfa, jiný chce získat fajn bonusy a někteří jenom touží po tom, aby sami sebe mohli vnitřně pochválit. O svých úspěších rádi mluvíme, rozebíráme je a snažíme se druhé namotitvovat ke stejným výsledkům. Je tak jednoduché vložit na Instagram fotku s vysokoškolským diplomem, sdílet na Facebooku změnu povolání nebo před celou rodinou oznámit, že jste se s partnerem zasnoubili.

Neúspěch

Úspěch je všude kolem nás a mohlo by se mylně zdát, že žijeme ve světě, kde jeho bratříček - neúspěch neexistuje. Jakmile tedy přijde chvilka, kdy se nám něco nepovede – od spálené svíčkové, nezaplacené složenky, škrábnutého auta až po zapomenutou třídní schůzku nebo ostrou připomínku od šéfa, máme pocit, že jsme naprosto selhali. Natolik žijeme ve světě dokonalých lidí, ve kterém se o neúspěchu nemluví, až jsme sami zapomněli na to, že je naprostou součástí našeho života. Stejně jako hezké momenty střídají ty smutné, úspěch střídá neúspěch, a tak je to stále dokola.

A jak se vyrovnat s neúspěchem? V první řadě si vzpomeňte na to, že prožít neúspěch není nic, kvůli čemu byste se měli hroutit. Vaše oblíbená influencerka, známá herečka i úspěšná modelka určitě někdy v životě okusily neúspěch. Možná se s ním nepochlubily na sociálních sítích, ale určitě ho prožily. Zkuste tentokrát na to jít od lesa a použijte trošku jinou taktiku. Zatímco ony o neúspěchu zarputile mlčely, vy za něj nestyďte. Svěřte se nejlepší kamarádce, partnerovi, mamince a sami uvidíte, že se vám okamžitě uleví. Nejen, že v sobě nebudete dusit negativní emoci, ale zároveň se vám dostane pochopení a možná i dobré rady. Pokud vám to stále na náladě nepřidá, vzpomeňte si na Billa Gatese, který se svou první společností Traf-O-Data na trhu vůbec neuspěl. O to víc zapracoval na Microsoftu a následně se stal jedním z nejbohatších lidí světa. 

Neúspěch jednoduše není nic, za co byste se měli stydět. Je tu s námi a vždycky bude, proto hlavu vzhůru!