Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Namísto krve vysává energii aneb Život v obklopení sociálního upíra

Mysleli jste si, že upíři žijí jenom na televizních obrazovkách? Omyl! Ve svém životě narazíme na nespočet nenápadných upírů, kteří sice nepijí krev, zato z nás vysávají energii.

Můžete chodit ověšený česnekem, a přesto si vás v davu najde. Na tzv. sociálního upíra totiž neplatí ani palice česneku, natož pohled na křížek nebo svěcenou vodu. Navíc, novodobí upíři upustili od nehygienického kousnutí do krku, a raději dávají přednost mnohem sofistikovanějšímu způsobu "záhuby" – nenápadnému vysávání energie.

Přátelské upíří deníky

Všichni víme, že bychom se měli obklopovat pozitivně smýšlejícími lidmi, kteří nám naslouchají, podporují nás, a zároveň se na ně můžeme spolehnout. Realita všedních dnů je ale naprosto odlišná. Možná máte v týmu kolegyni, která ví všechno nejlépe a při každé příležitosti vás opraví. Možná máte kamarádku, která neustále mluví o sobě a nepustí vás ke slovu ani po hodinovém monologu. Ať tak či onak, přesně tento typ lidí z vás pomaličku, polehoučku vysává energii.

Není tedy nic výjimečného, když se po setkání s nimi cítíte bez energie či nálady„Sociálního upíra poznáte jednoduše – po setkání s ním se cítíte vyčerpaně,“ potvrzuje koučka Grace McMahon a dodává, že sociální upíři jsou lidé, kteří věčně čekají na to, až budou mluvit o sobě, svých problémech, své rodině či zálibách.

Vyčerpávající hovory

Jak už bylo zmíněno, setkání se sociálním upírem na nás zanechává stopu. V lepším případě pouze cítíte vyčerpání a nechuť vést v blízké budoucnosti další konverzaci s tímto člověkem. V horším případě se začnete stahovat ze společnosti a uzavírat se i před lidmi, kteří k sociálními vampirismu mají daleko. „Pokud jste v kontaktu se sociálním upírem, pak můžete mít pocit, že váš mozek vypnul. Nemáte sílu přispívat k rozhovoru, cítíte se od daného člověka vzdálení a možná jste také znudění. Takové chování se našemu okolí může zdát neslušné, avšak je způsobeno právě stylem komunikace sociálního upíra,“ vysvětluje Grace McMahon pro Stylist. Přesto platí, že nemá smysl nadále setrvávat v konverzaci, ve které jste vinou sociálního upíra v roli tichého posluchače.

Info ikona
Upír

Kdo má sklony k sociálnímu vampirismu?

Na první pohled by se mohlo zdát, že k sociálnímu vampirismu aspirují výhradně lidé, kteří jsou sobečtí a sebestřední. Ve skutečnosti se ale sociálním upírem může stát také člověk, který se nechal unést vlastním příběhem nebo je pro něj snazší navázat vztah s lidmi tím, že bude mluvit o vlastních zkušenostech. „Poslední dva roky s pandemií koronaviru také způsobily, že jsme ‚hladoví‘ po lidské interakci, a tak se může stát, že jsme nervózní a blábolíme jenom o sobě,“ zdůrazňuje koučka Grace McMahon. Rozhodně se tedy nevyplácí házet všechny sociální upíry do jednoho pytle.

Navíc platí, že většina sociálních upírů si vůbec neuvědomuje, že jejich chování není v pořádku. I proto není od věci, když jim nastavíte komunikační hranice. „Dejte danému člověku jasně vědět, že máte omezenou sociální kapacitu. Pokud například jdete společně na kávu, ihned komunikujte, že se můžete zdržet maximálně jednu hodinu,“ radí McMahon. Stejně tak není nic špatného na tom, když sociálnímu upírovi taktně sdělíte, že se s ním chcete podělit také o své zážitky z dovolené nebo starosti v práci.

Zdroj: stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit

Máte vedle sebe toxického člověka? 6 znaků, které ho prozradí

Jejich tempo při tvorbě negativní energie je vražedné, jejich revírem je vaše přítomnost. Seznamte se s „toxic people“!
marianne.cz

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?