Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Návod na štěstí ze všech koutů světa. Inspirujte se životními filozofiemi Norů, Japonců nebo Balijců

Univerzální recept na šťastný život neexistuje. Cestováním a poznáváním odlišných kultur zjistíte, že některé národy jsou spokojenější než ty ostatní. Všem jde ale o to samé. Ať už to jsou Japonci, Norové nebo Balijci, všichni se snaží žít šťastně. Jaký je jejich návod na šťastný život?

Karolína Peřinová | 16. 11. 2021

Jsou dva způsoby, jak to zjistit. Pokud máte tu možnost, procestujte svět. Poznejte různé kultury, lidi, jejich zvyky a tradice. Ve spoustě zemí mají svou životní filozofii pro spokojený život. Zapomeňte na to, že jste z jiné země. Snažte se nebýt turistou, ale součástí jejich každodenního života. Splyňte s jejich životním rytmem. Pouze tak zjistíte, co stojí za jejich spokojeným životem.

Abychom vám pátrání trošku zjednodušili, vybrali jsme několik životních filozofií z různých koutů světa. Inspirujte se Japonci, Balijci nebo třeba Nory a nalaďte se na jejich životní pohodu.

Mohlo by se vám líbit

Jak zatočit s výmluvami? Osvojte si japonskou filozofii kaizen

Chceme začít běhat, psát si deník, vstávat s úderem šesté hodiny nebo každý den patnáct minut meditovat. Tyto krásné představy ale dříve nebo později vystřídají výmluvy, které nás od dané činnosti zrazují. Většina smrtelníků těmto výmluvám podlehne, pokud však znáte japonskou filozofii kaizen, pak se jimi nenecháte zlomit.
marianne.cz

Pura Vida na Kostarice

Pura Vida v překladu znamená "čistý život". Ve skutečnosti má tato fráze ale hlubší význam. Kostaričané výraz používají jako pozdrav nebo odpověď na otázku "Jak se máš?". Dalo by se říct, že Pura Vida je způsob života, kdy přijímáte život jaký je - že vlastně není vůbec špatný a že vždycky může být hůř.

Dolce far niente v Itálii

Dolce far niente znamená "sladké nicnedělání". Řídí se tím Italové zejména v jižní části země. Pokud chcete být šťastní jako Italové, nikam nespěchejte, žádné problémy si neberte k srdci a nenechte se zbytečně rozhodit starostmi.

Mohlo by se vám líbit

Pomalé cestování: Užijte si Barcelonu bez spěchu

Barcelona – město, ve kterém jsou budovy uměním, jídlo životem, práce zábavou a každý večer je jako stvořený pro setkání s přáteli.
marianne.cz

Hakuna Matata v Africe

Díky animovanému filmu Lví král umí spousta lidí svahilsky. Tedy alespoň jednu frázi. Hakuna Matata znamená "žádný problém" nebo  "žádné starosti". Řídí se tím zejména na Zanzibaru a v Keni.

Tri Hita Karana na Bali

Pokud harmonický život znamená šťastný život, tento balijský způsob vám napoví, jak toho dosáhnout. Tri Hita Karana jsou "tři příčiny pohody". Měli byste proto být v harmonii s Bohem, přírodou a s lidmi.

Aylak v Bulharsku

Slovo aylak nelze doslova přeložit. V podstatě se ale jedná o "umění dělat vše uvolněným tempem bez toho, aniž bychom se něčím znepokojovali". Tento životní styl je typický ve městě Plovdiv, které je známé dlouhými a klidnými procházkami po hlavní pěší zóně.

Mohlo by se vám líbit

Friluftsliv: skandinávský koncept, který zlepší psychické i fyzické zdraví

Vypadá to, že skandinávské slovníky jsou prošpikované zajímavými koncepty a slovy, jejichž význam si můžeme vzít k srdci i v české kotlině. V poslední době si mnozí oblíbili švédský termín friluftsliv, který nabádá k trávení voleného času v přírodě, a to navzdory špatnému počasí.
marianne.cz

Friluftsliv v Norsku

V Norsku nikdy není špatné počasí, to jen lidé se nedostatečně oblékli. Z toho vychází celá filozofie norského způsobu života. Obyvatelé milují život venku na čerstvém vzduchu. Má to pozitivní vliv na jejich zdraví i psychickou pohodu, a to bez ohledu na to, jestli je venku sluníčko nebo sněhová vánice.

Wabi-Sabi v Japonsku

Salvador Dalí jednou řekl "Nebojte se dokonalosti – nikdy ji nedosáhnete".  V tom Wabi-Sabi spočívá. Myšlenkou této filozofie je přijmout nedokonalost a naučit se s ní žít. Týká se to jak vzhledu, těla, vztahů, tak i života obecně.

Když to tak shrneme, na první pohled recept na štěstí podle těchto filozofií nevypadá vůbec složitě. Stačí nikam nespěchat, nedělat si moc hlavu s problémy a starostmi, být v harmonii s přírodou a přijmout nedokonalost. "Uvařit" si podle toho šťastný a spokojený život už nemusí být tak snadné a je pouze na nás, jaké ingredience k tomu použijeme. Jasné je, že co si navaříme, to si také vždy sníme.

Mohlo by se vám líbit

Dům postavený pod vlivem japonské filosofie wabi-sabi

Dokonalá fúze dvou zdánlivě zcela nesourodých stylů. Zdobnost rustikální Ukrajiny s téměř asketickým minimalistickým designem Japonska spolu překvapivě ladí a nachází krásu a harmonii v nedokonalostech. Vše totiž propojují vhodně zvolené materiály.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku