Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nenech to náhodě! Rakovina děložního čípku už si nemusí vyžádat život žádné ženy

Přibližně 800 českých žen ročně slyší od lékaře diagnózu rakoviny děložního čípku. Celosvětově se jedná o čtvrté nejrozšířenější nádorové onemocnění u žen. Připojte se k celosvětové iniciativě NENECH TO NÁHODĚ!

Veronika Hong | 24. 01. 2018

Myslíme si, že nás se to netýká. Že my onemocnět nemůžeme. Nebo minimálně přesouváme preventivní kontroly za ostatní “důležité” priority. Práce, nedostatek času nebo strach jsou přeci důležitější než zdraví. Omyl. Prevence je základ. Možná už to slýcháme tak dlouho a ve vztahu k tolika věcem, že pro nás toto moudro ztrácí na důležitosti. Jsou ale případy, kdy bychom ho měli vytesat do kamene. Řeč je o prevenci zhoubných onemocnění. U žen je jedním z nejčastějších rakovina děložního čípku. Této problematice se věnuje iniciativa Nenech to náhodě, která upozorňuje ženy různých věkových kategorií na nutnost prevence a včasného záchytu tohoto onemocnění. 

r

Ambasadorkami, které propůjčily iniciativě svoji tvář, jsou zaměstnankyně společnosti Roche, upozorňující svým půvabem na to, že krása neznamená pouze zdobení a líčení, ale také péči o zdraví vlastního těla – a to i tam, kde to není vidět. 

„Snad si i díky naší osvětě ženy uvědomí, že rakovina děložního čípku dokáže zničit ženskou krásu a pocit ženství jako takový a nebudou v budoucnu podceňovat význam preventivních prohlídek u gynekologa. Na rakovinu děložního čípku by totiž nemusela zemřít ani jedna žena, neboť při včasném záchytu je šance na vyléčení velmi vysoká,“ vysvětlila jedna z ambasadorek Ivana Kalmusová.

Odborníci napříč medicínským spektrem se shodují, že zcela zásadní roli v ochraně ženského zdraví hraje prevence a včasný záchyt onemocnění v raném stádiu

„Společnost Roche je světovým lídrem v oblasti výzkumu a léčby onkologických onemocnění, proto nám osvětová činnost našich zaměstnanců v této oblasti dává velký smysl. Osobně si velice vážím přístupu kolegyň, které propůjčily své tváře důležité iniciativě, jež má uprozornit na  význam pravidelných gynekologických prohlídek. Ty jsou základním přepokladem pro včasný záchyt karcinomu děložního hrdla,“ řekl MUDr. Jiří Pešina, ředitel oddělení komunikace společnosti Roche. 

r
Hanoře: přední pohled na dělohu. Dole: pohled na děložní čípek směrem z pochvy. Zleva doprava: zdravá děloha / 1. fáze rakovinového nádoru, který způsobuje zánětlivou reakci /  2. fáze rakovinového nádoru, který se téměř rozšířil do celého děložního čípku /  3. fáze rakovinového nádorového nádoru, který se rozšířil za děložní hrdlo až do vagíny a okolních částí.

PŘIPOJ SE K OSVĚTĚ A NENECH TO NÁHODĚ

Osvětu podporují též pacientské organizace Onko Unie, Onkomaják a Nadační fond Hippokrates a podpořit ji může te i vy svými lajky, sdílením a komentáři na profilech Mojemedicina.cz na sociálních sítích Facebook,  TwitterYouTube. Součástí iniciativy Nenech to náhodě jsou také praktické informace o prevenci a léčbě onemocnění na informačním webu www.mojemedicina.cz

„Je velmi důležité, aby ženy a dívky všech věkových kategorií měly dostatek informací. Jedině tak je možné uvědomit si důležitost pravidelných preventivních prohlídek u gynekologa v každém věku a umožnit tak případnou včasnou diagnostiku i léčbu,“ říká Mgr. Petra Adámková, ředitelka Onko Unie. 

Za pravdu jí dává také Tomáš Kruber z Onkomajáku: „Zda je zhoubný nádor děložního čípku léčitelný, záleží na stádiu onemocnění, ve kterém se pacientka nachází. Řada symptomů počátečního stadia je však snadno zaměnitelná s jinými méně závažnými onemocněními a informované ženy pak častěji ví, že mají co nejdříve zamířit do ordinace gynekologa.“ 

BĚŽNÝ CYTOLOGICKÝ TEST NESTAČÍ

r

Chodíte pravidelně na gynekologické prohlídky a máte za to, že to stačí? Pak vězte, že běžně užívané cytologické vyšetření rozliší pouze přítomnost změněných buněk. Až 30 % žen s infekcí HPV má výsledek cytologického vyšetření negativní. Velkým přínosem je proto vyšetření pomocí inovativního testu HPV DNA, které zároveň upozorní na přítomnost zákeřných virů HPV typu 16 a 18 podílejících se na vzniku rakoviny děložního čípku ze 70 %. Pravidelné testování pomáhá k identifikaci žen s vyšším rizikem onemocnění, případně umožňuje včasné zahájení léčby. 

„Preventivní prohlídky jsou důležité u všech nádorových onemocnění, ale v případě rakoviny děložního čípku je prevence dokonce nutností, protože v počátečních stádiích onemocnění nemusí pacientka pociťovat žádné příznaky,“ zdůraznil MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., předseda České gynekologické a porodnické společnosti.

r

Riziko vzniku rakoviny děložního čípku výrazně snižuje očkování, a to nejen žen, ale i mužů, protože jsou přenašeči HPV infekce. Také používání kondomu je důležitou, ne však absolutně spolehlivou ochranou.

ODBORNÍCI JSOU TU PRO VÁS

Jednou z pravních aktivit iniciativy jsou videa s odborníky, která přinášejí veřejnosti cenné informace z oblasti problematiky rakoviny děložního čípku:

O důležitosti prevence promluvil MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., předseda České gynekologické a porodnické společnosti:

K současným možnostem léčby se vyjádřil prof. MUDr. David Cibula CSc., FCMA,vedoucí Onkogynekologického centra VFN Praha:

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě