Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Novoroční předsevzetí: Co pomůže poctivě dodržovat dietu?

"Tenhle rok to nevzdám," říká si mnoho z nás. Věděli jste, že podle statistiky většina lidí vydrží změnu stravovacích návyků průměrně 5 týdnů? Poradíme vám, jak tentokrát nehodit ručník do ringu.

Veronika Hong | 2. 01. 2018

Nový rok symbolizuje nové začátky a předsevzetí. Jedním ze slibů, které dáváme sami sobě, je zhubnout, cítit se dobře a vypadat skvěle. Naplnění tohoto předsevzetí ale vyžaduje nejen nastavení vhodného režimu stravování, ale také dostatek pohybu, spánku i dobré psychické rozpoložení. Zdravý životní styl se může stát i koníčkem, stačí mít na paměti několik univerzálních pravidel a přizpůsobit je vlastním přáním a potřebám. Jaké to jsou?

1. Méně jídla, více pohybu

dieta

Všechny začátky bývají obtížné a výjimkou rozhodně není ani hubnutí. Vyžaduje to odhodlání vstoupit do jiného světa, vykročit z komfortní zóny, upravit svůj režim a uvědomit si, že dosavadní styl života a stravování nebyl správný. „Nadváhu nebo obezitu totiž způsobuje především dlouhodobý vyšší příjem energie, než je její výdej. Pro hubnutí by se poměr příjmu a výdeje energie měl zcela obrátit, je tedy nutné ubrat na jídle a přidat na výkonu,“ vysvětluje obezitolog a metabolog profesor MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.

2. Překonejte první krizi

dieta

Nejdůležitější je ale vytrvat. Pokud se podaří dietní plán poctivě dodržovat první tři krizové týdny v kuse, lze jej poté snáze přijmout již jako běžnou součást života. V tomto období se projeví první výsledky, které poskytnou nepostradatelnou motivaci, s níž hubnutí půjde o poznání lépe. Skvělou motivací je také hubnutí v rodině nebo v úzkém kruhu přátel. Nejenže před sebou nemáte tolik ostychu jako před cizími lidmi, ale navíc se vzájemně motivujete, protože jste si neustále na očích.

3. Nestresujte se

dieta

Zásadní je také vyhýbat se stresu a udržovat si pozitivní myšlení, například i díky podpoře přátel, rodiny a partnera či partnerky. Stres a nervozita působí při snaze zhubnout kontraproduktivně, neboť je častým zvykem tyto pocity zahánět jídlem. To má však za následek také hormonální nerovnováhu. Jak ale stres nejlépe zvládat? Jezte zdravě, pravidelně se hýbejte, relaxujte, dopřávejte si kvalitní spánek, ale také myslete pozitivně, obklopujte se příjemnými lidmi a hodně se smějte. Zkuste ve svém životě najít tu správnou rovnováhu, přirozený balanc, který vás bude uklidňovat, anebo vás naopak povzbudí, pokud budete mít tendence lenivět. Nezacházejte se svými dietami ani sportem moc daleko, mohlo by se vám to vymstít, vždy platí – všeho s mírou.

4. Odpočiňte si od diety

dieta

Ale jen na chvíli! Neustále se opakující lehké pokrmy už nemůžete ani vidět a máte pocit, že s dietou musíte přestat. Krátká pauza určitě neuškodí, umění je ale během ní nepřibrat. Zkuste změnit svou pohybovou aktivitu nebo obměnit jídelníček věcmi, které vám chutnají, ale nemají tak vysokou energetickou hodnotu. Může to být ovoce, to však ideálně v dopoledních hodinách pro svůj vyšší obsah fruktózy, ale také zelenina nebo třeba houby. „Zkuste občas vybočit ze stereotypu a vyzkoušejte jídla, která jste nikdy neochutnali. Pokud hledáte inspiraci, zajděte si třeba do vegetariánské restaurace, radí výživový poradce programu Cambridge Weight Plan Ing. Lukáš Vrána.

5. Nenechte se odradit

dieta

Hubněte tak, abyste se mohli líbit svému okolí, partnerovi, a především sami sobě. Při hubnutí se nenechte odradit vlastními negativními myšlenkami nebo názory vašeho okolí. Klíč k vysněné postavě a lepšímu zdraví je jednoduchý – vytrvalost, cílevědomost a silná vůle. Může to dokázat každý, kdo se postaví výzvě čelem. Tedy i vy!

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě