Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Podle nové studie jsou lidé, kteří pijí čaj, kreativnější

Máte raději čaj nebo kávu? Pokud jste milovníci čaje, je možné, že máte lepší představivost a jste více kreativní než lidé, kteří se tohoto nápoje zdržují. Alespoň to tak tvrdí nová studie.

Karolína Peřinová | 11. 06. 2018

Výzkum proběhl na pekingské univerzitě v Číně, kde místní psychologové publikovali studii o kvalitě potravin. Zkoumali padesát dvacetiletých studentů. Polovina z nich dostala černý čaj a druhá půlka sklenici vody. Vzhledem k tak malému vzorku, na kterém výzkum probíhal, se dají výsledky snadno zpochybnit. Psychologové si za nimi ale stojí. Po vypití tekutin byly testovány kognitivní a tvůrčí schopnosti. Jak to dopadlo?

tea

Studenti dostali dva druhy testů. V prvním museli postavit z kostiček budovu a v druhém vymyslet originální název pro čínskou restauraci. Výsledky vyhodnocovali vrstevníci, kteří se výzkumu neúčastnili. A jak už nadpis tohoto článku napovídá, ten, kdo před testováním vypil černý čaj, měl lepší hodnocení za kreativitu při stavění budovy i vymýšlení názvu pro restauraci.

Výsledky studie dovedly psychology k závěru, že pití čaje před plněním nějakého kreativního úkolu zlepšuje kognitivní schopnosti. Zároveň ale dodávají, že testovaní jedinci vypili pouze malé množství. Proto nelze ukázat dlouhodobé účinky na kreativitu.

tea

Ať už je tento výzkum věrohodný, nebo ne, čaj obsahuje dvě biologické složky, které skutečně myšlení podporují. Kofein a theanin mají příznivý vliv na pozornost, což je nepostradatelná součást kognitivní funkce. Ta kromě paměti zahrnuje i koncentraci, řečové funkce, rychlost myšlení nebo schopnost pochopení informací. Takže možná z vás pouhé pití čaje neudělá brilantního umělce, ale pokud pracujete na projektu, který vyžaduje velkou představivost a kreativitu, zkuste si k tomu uvařit šálek čaje.

ČTĚTE TAKÉ: Káva zlepšuje dlouhodobou paměť. Kdy je nejlepší ji pít?