Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Pravidelný pohyb i zkoušení nových věcí! 4 způsoby, jak rozvíjet kreativní myšlení každý den

Už dávno neplatí tvrzení, že se buď s kreativitou narodíte, nebo máte smůlu. Začíná být totiž čím dál tím jasnější, že kreativita je dovednost, kterou do určité míry disponuje každý z nás. To hlavní, v čem se ale lišíme, je její rozvíjení. Jak můžete podpořit kreativní myšlení každý den?

Veronika Lechnerová | 20. 06. 2022

Pracujte s příběhem

Jedním ze způsobů, jak rozvíjet kreativitu, je práce s příběhem. Zkuste každé ráno otevřít noviny, najít článek, který vás zaujal a začněte rozvíjet jeho dějovou linku. Co dělali „hlavní postavy“ před tím, než se začal odvíjet příběh v novinách? Nebo jak se vyvíjel děj po skončení článku? Můžete si i vybrat jednoho z aktérů a vytvořit mu zcela jedinečný charakter.

Nejlepší na tomto cvičení je, že vám k němu stačí pouze vaše mysl. Procvičovat kreativitu tak můžete třeba v tramvaji, doma na gauči nebo i na cestě do práce. A pokud chcete provést cvičení důkladně, chopte se tužky a papíru, a zaznamenejte všechny své tvůrčí myšlenky.

Zkoušejte nové věci

Tvůrčí myšlení můžete procvičovat i činnostmi, které s kreativitou zdánlivě nesouvisí. Například tak, že budete neustále zkoušet nové věci. Sáhněte do police s kuchařkami, nalistujte libovolnou stránku a vrhněte se do přípravy nového receptu. Nebo se pokuste každý den během jednoho týdne doputovat z práce domů jinou cestou. Zkrátka a dobře vybočujte ze svého stereotypu, a dělejte to často. Monotónnost je zabijákem tvůrčí mysli, a pokud se budete neustále pohybovat v zajetých kolejích, nic moc nového a převratného nevymyslíte.

TIP: Zkoušení nových věcí může být i celkem zábava. Můžete to například pojmout tak, že si objednáte v restauraci stejné jídlo jako host před vámi nebo budete celý jeden psát druhou rukou, než kterou běžně používáte.

Info ikona
Krativní myšlení

Nuďte se

Nejspíše vám bylo od malička vtloukáno do hlavy, že se za žádnou cenu nesmíte nudit, protože to vás odvádí od konstruktivní práce. Pravdou ale je, že váš mozek během dne dostává zabrat. A to zejména pod náporem informací z telefonů, tabletů a počítačů. Jsme neustále přehlceni digitálním světem i prací a na náš mozek je toho někdy zkrátka příliš. V takovém případě na chvíli zaklapněte počítač a nastolte si povinnou nudu. A jak taková povinná nuda může vypadat?

Nastavte si budík na 10–15 minut a jenom koukejte z okna. Ze začátku vám budou myšlenky kmitat od jedné k druhé a dost možná budete mít problém se úplně uvolnit. S postupujícími minutami si ale váš mozek začne zvykat na klid a bude mít prostor na to, aby si všechny informace zařadil takříkajíc do příslušných šuplíků. Čím více se pak budete nudit, tím větší prostor pro kreativní myšlenky budete mít. Zářným příkladem jsou například děti, které během nudy dokážou vymyslet až neuvěřitelné věci.

Zařazujte pravidelný pohyb

Věřte nebo ne, časté procházky či dokonce běh mohou pozitivně ovlivnit vaši kreativitu. Pobyt na čerstvém vzduchu, ideálně v přírodě dopřeje vaší mysli relax a klid, které se jí v běžném a mnohdy rušném životě příliš nedostává. Pokud vás ale tento typ pohybu neláká, můžete do svého režimu zařadit jakýkoliv pohyb. Díky němu procvičíte tělo a kardiovaskulární systém a třeba vás ty nejlepší myšlenky napadnou na plaveckém stadionu.

Zdroj: autorský článek

Mohlo by se vám líbit

5 kreativních koníčků, které vám zvednou náladu

Proměňte volné odpoledne v kreativní seanci.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě