Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Proč jsou ženy více zimomřivé než muži?

Info ikona

Také si nedokážete představit zimu bez spodní košilky?

Snad všechny ženy přežívají zimu jenom díky cibulovému vrstevní. Maminky nás dobře naučily, že spodní košilka je základ, na který jde navrstvit tričko s dlouhým rukávem, svetr a kabát. Následně už stačí sáhnout po šále, rukavicích a čepici – a ochrana před zimou je téměř dokonalá. Jenže zatímco my vypadáme jako jedna velká cibule, náš partner jde na procházku klidně jenom ve vestě. Podobná situace je i v kanceláři, ve které kolegové sedí v tričku s krátkým rukávem a nevěřícně kroutí hlavou při pohledu na nás v huňatém svetru. Zimomřivost ale není žádným rozmarem žen, naopak existují vědecké důvody, proč v zimě na rozdíl od mužů trpíme.

  1. Ženy mají vyšší tělesnou teplotu než muži

Studie provedená University of Maryland School of Medicine zjistila, že průměrná tělesná teplota žen je trvale vyšší než mužů. Říkáte si, že si právě protiřečíme? Naopak! Pokud je vaše tělo zvyklé na vyšší teplotu, je jasné, že v chladném prostředí se nebude cítit jako ryba ve vodě! Zároveň byste měla vědět, že tělesnou teplotu zvyšuje také hormonální antikoncepce. Respektive ovlivňuje hormony, které následně zvyšují tělesnou teplotu.

Zima
  1. Ženy mají chladnější končetiny než muži

Nedokážete si představit večer bez teplých ponožek od babičky? Chápeme! Navíc podle studie zveřejněné v britském lékařském časopise The Lancet je prokazatelné, že stejným problémem trpí i další ženy ve vašem okolí. Ze studie totiž vyšlo najevo, že ženské ruce a nohy jsou o několik stupňů chladnější než mužské končetiny. Pokud se vám ještě někdy bude partner smát, že vypadáte jako polárnice, ukažte mu tuto studii!

  1. Ženy mají pomalejší metabolismus

Tohle rozhodně není dobrá zpráva! Podle článku zveřejněném v časopise Journal of Applied Physiology mají muži o 23 % rychlejší metabolismus než ženy. V tomto případě funguje jednoduchá rovnice – čím rychlejší metabolismus máme, tím rychleji spalujeme jídlo, a zároveň vytváříme vedlejší produkt, kterým je právě vyšší teplota. Bohužel ženský metabolismus nepatří k těm nejrychlejším, což je také důvod, proč se mužům poměrně snadno hubne.

Poslední důvod může být lehce úsměvný, avšak zrnko pravdy na něm určitě bude! Výzkum publikovaný v časopise Nature odhalil, že většina termostatů na pracovišti je nastavena na základě modelu vyvinutého v 60. letech 20. století. Vzhledem k tomu, že v těchto dobách byli v kanceláři především muži, je logické, že teplota byla nastavena podle jejich gusta. Zkuste se ale sama zamyslet, kdo ve vaší kanceláři nastavuje teplotu. Není to náhodou váš šéf?

Je vám také neustále zima?

ČTĚTE TAKÉ: Hledáme recept: Jak se v zimě nejlépe zahřát?