Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Půlka roku za námi! Jak se Čechům daří v plnění novoročních předsevzetí?

Info ikona

Nechceme vás strašit, ale za necelý měsíc začíná nový školní rok, následují dušičky a hádáme, že vánoční výlohy na sebe také dlouho nenechají čekat. Otázka zní tedy jasně – jak si vedou naše novoroční předsevzetí?

Jsou krátkodobá i dlouhodobá, dokážou změnit život, a především naznačují, jak pevnou vůli máme. Ať už jste si prvního ledna řekli, že přestanete kouřit, zhubnete deset kilo nebo budete více číst a méně času trávit na Instagramu, pak je nejvyšší čas své předsevzetí zhodnotit. Více jak polovina roku je totiž za námi, a tak přichází ideální čas k tomu, abychom se zpětně podívali na to, jak úspěšní v plnění novoročních předsevzetí jsme.

Muži mají silnější vůli

Možná vás překvapí, že Češi jsou v plnění svých novoročních předsevzetí opravdu houževnatí. Z výzkumu pro AquaLife Institute vyplývá, že polovina populace svá předsevzatí dodržela nebo stále ještě dodržuje. Zajímavostí je, že výrazně úspěšnější jsou muži (65 %) než ženy (39 %). Zatímco ženy si kladou za cíl změnit pitý režim, více sportovat, zhubnout a vařit zdravé pokrmy, muži se zaměřují na omezení alkoholických nápojů a skoncování s cigaretami. Právě skoncování s kouřením patří k nejméně dodrženým předsevzetím, což dokazují i čísla, neboť pouze 11 % populace dokázalo cigarety hodit do koše. Druhým nejméně dodržovaným předsevzetím je dokončení studia či zlepšení se ve studiu. Podprůměrně se také lidem daří dodržovat předsevzetí spojená se sportem, učením cizích jazyků nebo omezením času na internetu.

Předsevzetí

Naopak nejvíce se daří dodržovat předsevzetí spojená s šetřením peněz (77 %), zdravějším životním stylem (61 %) a časem pro rodinu (57 %). Nejčastější předsevzetí - zhubnout letos dodrželo 55 % těch, kteří si to dali za úkol. Ženy častěji než muži dodržují předsevzetí o změně pitného režimu, hubnutí a zdravé stravě.

Není všem dnům konec

Pokud nad vámi novoroční předsevzetí stále visí ve vzduchu, pak nepropadejte panice. Stále ještě máte mnoho času k tomu, abyste do roku 2020 vstoupili s čistým štítem, a třeba i novým předsevzetím. Pravdou zůstává, že obzvláště o prázdninách není jednoduché začít pravidelně cvičit nebo se stravovat bez zbytečných cukrů a tuků. Zmrzliny, ledové kávy, a především všudypřítomné limonády nejdou ruku v ruce se zdravým životním stylem. Opakem tohoto období je září. Stejně jako děti vkročí do nového školného roku, ponořte se i vy do plnění novoročních předsevzetí. A když se to nepovede? Nezoufejte, vždyť prvního ledna dostanete další šanci!

Daří se vám plnit letošní novoroční předsevzetí? 

ČTĚTE TAKÉ: 5 tipů, jak dodržet novoroční předsevzetí