Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Velký průzkum o cyklistice: Češi kola milují, jezdí na výlety i do práce

S příchodem jara se na českých silnicích začíná objevovat stále více cyklistů. Jaký typ jízdních kol volíme nejčastěji, s kým rádi trávíme na projížďkách čas a kolik jsme ochotni do svého vybavení investovat? Změnil lockdown náš zájem o cyklistiku? To vše a mnohem více se dozvíte z velkého průzkumu společnosti Sazka.

Kolo je základ. Jezdí 4 z 5 Čechů

Jarní počasí a kvetoucí příroda přeje všem venkovním aktivitám, což u cyklistiky platí dvojnásobně. Společnost Sazka provedla během dubna průzkum, kterého se účastnilo 1100 respondentů z celé České republiky ve věku 18-65 let. Dle odpovědí účastníků vyplývá, že celých 82 % dotázaných se věnuje pravidelné jízdě na kole. Pouze 6 % přitom využívá kolo jako dopravní prostředek do práce, celých 82 % respondentů se věnuje cyklistice ve volném čase a 12 % Čechů dokonce jezdí v obou případech, tedy na cesty do zaměstnání i na projížďky za relaxem.

V oblibě jsou horská kola

Z pohledu života ve městě se může zdát, že jsou v módě hlavně designová kola, ovšem jak ukazují nejčastější odpovědi účastníků průzkumu, opak je pravdou. Ve 46 % případů vládne v popularitě horské kolo, 25 % cyklistů potom volí silniční kola, 22 % treková kola a dalších 6 % si užívá pohodlnou jízdu na elektrokolech. 

Pokud jde o částky, které jsme ochotni investovat, vůbec na vybavení nešetříme. Jenom 1 % dotázaných přiznalo, že si kolo půjčuje, ale až 42 % respondentů uvedlo, že dokáže utratit za kolo a vybavení až 30 tisíc korun.Dalších 7 % dokonce až 50 tisíc korun a celá 2 % obětují i částky nad 50 tisíc korun, aby si dopřáli jenom to nejlepší, co svět cyklistiky nabízí. 

„Zájem o kola v České republice každým rokem roste, díky covidové situaci je ještě více akcelerován, bohužel tato situace způsobila výpadky dodávek kol. Ovšem tento problém není jen v České republice, ale je celosvětový. Tuto situaci jsme vzhledem k loňskému roku předvídali, a proto jsme raději navýšili předobjednávky kol tak, abychom byli schopni uspokojit poptávku našich zákazníků,“ říká Martin Kudrna ze společnosti Bikero,největšího tuzemského prodejce kol.

Inspiraci na cyklistické trasy najdete zde.

Info ikona
Sazka

Sport pro rodinnou pohodu, přátele i samotáře

Asi největší předností jízdy na kole je možnost přizpůsobit vyjížďky různým potřebám a situacím. Zatímco většina sportů je buď pro jednotlivce nebo pro kolektiv více sportovců, u kola si každý může vybrat, co mu nejlépe vyhovuje. Až 48 % Čechů má nejraději hlavně vyjížďky se svou rodinou, dalších 22 % potom na kolech rádi tráví čas se svými přáteli, cyklistiku ovšem milují i introverti a samotáři, kteří si užívají vyjížďku sami se svými myšlenkami. Dokonce 30 %  dává přednost cestám bez doprovodu jako způsobu relaxace a oddychu. Měsíčně potom většinou ujedeme v průměru asi do 50 kilometrů, nicméně až 26 % z nás jezdí i 100 kilometrů a 13 % respondentů nemá problém zvládnout každý měsíc i nad 100 kilometrů na cestách. Nejčastěji si své trasy volíme podle doporučení našich známých, ale oblíbené jsou i speciální weby a aplikace zaměřené na sport a cykloturistiku. 

A kde hledat inspiraci? „Na našem portále Sport v okolí se snažíme Čechy neustále motivovat k pohybu. Najdete tam tipy na cyklistické trasy, informace o probíhajících závodech, náborech do klubů, a také sportovní rady od odborníků,“ říká Tereza Vyhnálková ze společnosti Sazka. Weby zaměřené na sport v současnosti sleduje jako hlavní zdroj pro své trasy asi 19 % respondentů, 8 % účastníků průzkumu pátrá na sociálních sítích a 5 % využívá speciální mobilní aplikace.

Lockdown naše preference nemění, ale roste zájem o dovolenou na kolech

V posledním roce došlo k velkému omezení sportu z důvodu uzavření sportovišť a omezení nabídky společných venkovních aktivit. Co se týče cyklistiky, tak 59 % z nás své cyklistické návyky i přesto nezměnilo a jezdí stále stejně, 11 % potom tráví na kole více času, naopak 30 % přiznává, že cyklistiku omezilo, ať už z důvodů, aby se vyhnuli zbytečným vyjížďkám mimo domov, nebo zkrátka jenom zlenivěli. Ovšem až 62 % dotazovaných plánuje strávit alespoň 1-2 víkendy během léta na kole a z toho 28 % chce jezdit dokonce co nejčastěji, aby si užili aktivní tuzemskou dovolenou.

Info ikona
Sazka

Související články

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo