Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vulvodynie: Intimní problém, který mnoho žen přehlíží

Info ikona
vulva

Záhadná nemoc! Tak lze jednoduše popsat vulvodynii, nepříjemnou bolest či pálení vulvy, se kterou se ve svém životě setkalo osm až patnáct procent žen. Proč vulvodynie získala přízvisko „záhadná“? A jaké jsou nejčastější příznaky této chronické bolesti?

Intimní zdraví žen nepatří k nejprobíranějším tématům ve společnosti. Některé ženy o tomto tématu nerady přemýšlí, natož o něm hovoří s partnerem nebo gynekologem. A tak se může snadno stát, že nemoc přehlíží a dělají jakoby neexistovala. To je bohužel případ i vulvodynie, nemoci, která mnoha ženám znepříjemňuje život.

„Vulvodynie je chronická bolest, která se může vyskytovat kdekoli na vulvě, nezasahuje však dále než k panenské bláně. Nejčastěji se pocity provázející vulvodynii popisují jako ‚pálení‘, další příznaky však zahrnují i podráždění, lokální bolest nebo bolest při sexu,“ píše gynekoložka Jen Gunterová ve své knize Bible vagíny

Mohlo by se vám líbit

Častější, než si myslíte

Říkáte si, že jste o vulvodynii ještě neslyšeli? I když by se mohlo zdát, že jde o velmi výjimečné onemocnění, opak je pravdou. Gynekoložka Jen Gunterová říká, že příznaky vulvodynie má nebo mělo osm až patnáct procent žen. „Neznamená to, že by osm až patnáct procent žen neustále trpělo silnými bolestmi vulvy. U některých žen bolest přetrvává několik měsíců nebo let, u jiných může po určité době odeznít,“ píše gynekoložka.

Nejčastější příznaky vulvodynie

Jak už bylo řečeno, nejčastěji ženy popisují vulvodynii jako „pálení“ v intimních partiích. Pravdou ale zůstává, že vulvodynie se může projevit také bodavou bolestí vulvy, nepříjemnou bolestí při doteku (například při zavádění tamponu nebo při sexu), případně bolestí v blízkosti vaginálního otvoru.

Pokud se domníváte, že vulvodynie sužuje i váš život, nezbývá nic jiného, než vyhledat gynekologa. Podle gynekoložky Jen Gunterové je pravděpodobné, že lékař zvolí vyšetření pomocí vatové tyčinky, prostřednictvím které se dotkne vaginální předsíně. „Pokud tím vyvolá bolest, kterou nelze přisoudit žádnému zjevnému kožnímu onemocnění, a test na kvasinky je negativní, vulvodynie představuje pravděpodobnou diagnózu,“ píše Gunterová.

Info ikona
Tulipán

Proč k vulvodynii dochází?

I když žijeme ve 21. století, stále se můžeme setkat s nemocemi, o kterých příliš nevíme. Bohužel, do této kategorie spadá také vulvodynie. Lékaři stále neví, proč toto onemocnění vzniká. Existují názory, že určité předpoklady k vulvodynii mají ženy, které trpěly chronickou kvasinkovou infekcí. Stejně tak lékaři pracují s myšlenkou, že chronická bolest vznikla spontánně.

„Některé vědce už napadlo, že by při vulvodynii mohly určitou roli hrát u antikoncepční pilulky. Hypotéza je taková, že estrogen v antikoncepčních pilulkách potlačuje účinky testosteronu, což nějakým způsobem funguje jako spouštěcí mechanismus,“ říká Gunterová a dodává, že studie, které tuto domněnku zkoumají, zatím nejsou příliš kvalitní.

Citace uvedené v článku pochází z knihy Bible vagíny, jejíž autorkou je kanadsko-americká gynekoložka Jen Gunterová, odbornice na léčbu chronické bolesti a vulvovaginálních poruch. 

Mohlo by se vám líbit