Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Vibe, dope nebo flexit. Rozumíte řeči generce Z?

Info ikona
generace Z

Každá generace má tak trochu svou mluvu, jelikož používá specifické výrazy a slangy, které reflektují to, co se okolo ní děje. Pokud patříte do generace Z, bude pro vás náš kvíz nejspíš hračka. V opačném případě otestujte, jak dobře byste těmto mladým lidem porozuměli.

Tereza Čaladi | 12. 09. 2023

Jazyk je jako živý organismus, který se neustále mění a vyvíjí. Důkazem toho je, že naše babičky a dědečkové mají svou mluvu, mají ji děti v pubertě a má ji i generace Z. Její slovník se přitom částečně mísí se slovníkem puberťáků, jelikož tato generace je rozmanitá a její nejmladší členové v pubertě nyní jsou. Týká se totiž lidí ve věku 13 až 28 let. Jejich mluva je v každém případě plná anglicismů a zkratek. Ať už jste z jakékoliv generace, otestujte, jak byste porozuměli generaci Z, v našem kvízu.

Generace X, Y a Z: Kdo je kdo

Každá generace má poměrně velké rozpětí. Do jedné spadají lidé konkrétně ve věkovém rozpětí okolo 20 let. Každá z nich je přitom něčím specifická, něco její členy spojuje. U generace Z je to kromě jiného právě například slovník, který jste nyní měli možnost si otestovat. Ačkoliv jsme si již naznačili, kdo spadá do generace Z, propojme si to i s těmi následujícími a hezky popořadě, ať v tom máme pořádek.

Generace Z jsou mladí lidé narození v letech 1995 až 2010, tedy ve věku 13 až 28 let. Této generaci se přezdívá také stoletá, jelikož se narodila na přelomu století. Jedná se přitom o skupinu lidí, která vyrůstala s moderními elektrickými technologiemi, jako jsou tablety a smartphony, a zároveň měla neustále přístupný internet. Možná právě z toho důvodu je jejich jazyk natolik ovlivněn sociálními sítěmi.

Generace Y je známá jako mileniálové. Narodili se v letech 1982 až 1994 a technologie jsou součástí jejich každodenního života. Do toho se ale nenarodili jako generace Z. Spíše migrovali do digitálního světa z analogového světa, ve kterém žili. Z toho důvodu se jim kromě jiného přezdívá i digitální domorodci.

Generace X zahrnuje ty, kteří se narodili v letech 1965 až 1981, během rekonstrukce Evropy po válce. Jejich život nebyl snadný, protože po období zvratů bylo hledání práce velkou výzvou. Pracovat a vyrábět byla jejich životní filozofie, která nenechávala žádný prostor pro idealismus. Individualismus, ambice a závislost na práci – neboli workoholismus – jsou hodnoty, se kterými vyrůstali.

Proč jsou generace nazývány písmeny?

Začalo to generací X, jejíž rodiče spadají do generace, které se přezdívá Baby Boomers a je narozená v letech 1946-1964. Po druhé světové válce se Američané těšili z nově nalezené prosperity, která vyústila v takzvaný „baby boom“ neboli velkému množství narozených dětí. Tak si tato generace získala své jméno.

Ale generace, která následovala Baby Boomers, neměla do očí bijící kulturní identifikátor. Což je původ termínu  generace X  – ilustrující neurčené vlastnosti, kterými by se staly známými. 

Zajímavost na závěr

Nejmladší generace, ta po Z, se jmenuje generace Alpha. Týká se tak dětí do 13 let. Už teď jsme zvědaví na to, jaká bude i jaký bude její slovník.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Vyznáte se v zastaralých slovech?

Dnes se jedná především o slova, která slyšíte v pohádkách, nebo se s nimi setkáte v literatuře z minulých století. Zjistěte, jak ovládáte archaismy, v našem fortelném kvízu.
marianne.cz
Zdroj článku