Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Závislost na telefonech je stále aktuální. Odhoďte je alespoň o svátcích

Mobilní telefony se staly běžnou součástí lidských životů. Mnozí na nich tráví čím dál tím více času a jsou tak více odpojeni od přítomnosti a těch kolem sebe. Což může být poněkud nepříjemné například na rodinných setkáních. Jak se tomu letos vyhnout?

Tereza Čaladi | 16. 12. 2022

Lidé v dnešní době jsou ke svému smartphonu mnohdy připoutaní natolik, že ho mají neustále v ruce, nebo v kapse, a cítí se celí nesví, když náhodou chvíli nevědí, kde ho mají. To potvrzují data z nedávného průzkumu, dle kterých svůj telefon lidé kontrolují až 96krát denně. O závislosti na telefonech, které už dávno neslouží pouze k volání, ale mají mnoho dalších funkcí a především v nich mají jejich uživatelé mnoho sociálních sítí, na nichž komunikují, jste tedy už jistě slyšeli.

V posledních letech se ovšem v této oblasti objevil nový nešvar, tedy spíše název pro něj – phubbing. Jedná se o složeninu dvou anglických slov, konkrétně „phone“ = „mobilní telefon“ a „snubbing“ = „ignorování“. A popisuje skutečnost, v níž člověk používá telefon při komunikaci s jinou osobou, která je fyzicky vedle něj. Což vede k tomu, že neposlouchá toho, s kým se baví, ale věnuje pozornost tomu, s nímž si píše. Telefony tak často propojují lidi s těmi, co jsou daleko, ale oddalují je od těch, s nimiž jsou v místnosti.

Je tedy jasné, že phubbing následně snižuje kvalitu konverzace, jelikož člověk na mobilu obvykle poslouchá pouze jedním uchem. Vede totiž dva rozhovory naráz. A právě tento problém může nastat na blížících se vánočních rodinných setkáních. Ať už z vaší strany, ze strany teenagerů, nebo klidně i babiček a dědečků, kteří si mohou chtít textovat se svými přáteli na Facebooku. V dnešní době může být na telefonu závislý opravdu každý. Otázkou je, jak se tomu na takovéhle sešlosti vyhnout a být co nejvíce přítomní?

  • Udělejte z jídla zónu bez telefonu

Jistě, tak by to zkrátka mělo být, ale mnohdy to tak není. Stanovte tedy pravidlo, že během oběda či večeře se nikdo na telefon ani nepodívá a bude se věnovat těm okolo sebe. Aby nikoho z přítomných kontrolování telefonu tolik nepokoušelo, můžete říct, aby si ho rovnou vypnuli, nebo nastavili režim letadlo.

  • Zavřete telefony do jiného pokoje

Pomoci s nekontrolováním telefonů také může, pokud je po dobu jídla zavřete do jiné místnosti. Tam na vás budou čekat, až dojíte.

Mohlo by se vám líbit

Jak přežít rodinné sešlosti o svátcích a nezbláznit se? Máme pro vás 20 tipů

Jsou Vánoce, lásky čas a všichni by na sebe měli být hodní a laskaví. Zejména v rodinném kruhu. Ale vy si zkrátka nemůžete pomoct a děsíte se návštěvy vašich příbuzných, kteří opět budou mít tendence hodnotit a detailně rozebírat váš osobní život, vaši výzdobu a porovnávat, jak se vše dělalo před 20 lety. Jak se před nimi obrnit?
marianne.cz
  • Vymezte hranice

Posezení ale mnohdy nespočívá pouze v jídle, obvykle trvá trochu delší dobu. Potom, co se tedy najíte bez mobilů, určete, za jakých podmínek telefon kontrolovat. Například pokud někdo potom někam jde a má mu zavolat kamarád, až bude na cestě, je jasné, že by měl mít mobil u sebe. Nebo může dostat povolenku na rodinnou fotografii. Ale zkrátka vysvětlete, že si chcete všechny užít a že by za vás bylo fajn, kdyby telefony zůstaly ve vedlejší místnosti a každý si ten svůj mohl zkontrolovat například jednou za hodinu.

  • Zabavte přítomné jinak než technologiemi

Zkuste vymyslet aktivity, které vás přenesou více do přítomnosti a na telefony si tak nikdo ani nevzpomene. Tedy různé společenské a deskové hry či procházka venku.

  • Udělejte z toho výzvu

Mimo to všechno můžete udělat ze dne bez telefonu výzvu. Všichni mají rádi soutěže a odměny. A vy můžete stanovit, že kdo vydrží nekontrolovat svůj mobil nejdéle, tak nějakou dostane.

Mohlo by se vám líbit

Nemoc 21. století: Jste závislí na svém mobilu?

Ze začátku držíte mobilní telefon v ruce jenom v nejnutnějších případech, postupem času si ale k němu vytvoříte pevné pouto, které by s klidem mohlo konkurovat láskyplným dvojicím z pera Rosamunde Pilcher.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení