Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Jak přežít rodinné sešlosti o svátcích a nezbláznit se? Máme pro vás 20 tipů

Jsou Vánoce, lásky čas a všichni by na sebe měli být hodní a laskaví. Zejména v rodinném kruhu. Ale vy si zkrátka nemůžete pomoct a děsíte se návštěvy vašich příbuzných, kteří opět budou mít tendence hodnotit a detailně rozebírat váš osobní život, vaši výzdobu a porovnávat, jak se vše dělalo před 20 lety. Jak se před nimi obrnit?

Tereza Čaladi | 9. 12. 2022

Každý miluje svou rodinu, to ale není nic proti tomu, že je s nimi o Vánocích někdy k nevydržení. Zejména, když se sejdou všichni pohromadě a u jednoho stolu sedí teta, která nemůže vystát manželku svého bratra, kterou si našel potom, co se rozvedl s její nejlepší kamarádkou; bratranec, co vás chce vždy přesvědčit o určitých konspiračních teoriích; a strýc, který se pokaždé přežene s koňakem. A to je teprve jedna strana vaší rodiny, co teprve ta manželova?

Ano, tohle je trochu vyhrocená rodinná situace. Ale věříme, že naše tipy se vám budou hodit i na rodinných sešlostech, které jsou o něco klidnější.

Mohli bychom začít tím, ať si otevřete láhev vína, ale to by nebylo úplně vhodné...navíc by to potom mohlo způsobit více škody než užitku...tak tedy:

1. Připravte se na to, co vás čeká. Možná je to každý rok stejné drama a vy například víte, že vaše matka bude opět kritizovat váš bramborový salát, jelikož není takový, jak vás ho naučila. Všechny možné stresory si tak sepište a rozmyslete si, jak na ně budete reagovat. Štěstí přeje připraveným a takhle vás pak nic nerozhodí.

2. Naordinujte si předtím klidný den. Dopřejte si masáž, horkou bublinkovou koupel, svařák s partnerem, nebo si zacvičte. Zkrátka cokoliv, co vás hodí do pohody. Pak vás nic nerozhodí.

3. Vyzvěte všechny, aby pomohli s přípravou. Pokud jste hostitel/ka, může stres vyvolávat už jen to, že máte připravit reprezentativní domácnost pro tolik příbuzných a že všichni budou posuzovat vaše kulinářské schopnosti. Nechť se tedy všichni zapojí a nejste souzeni pouze vy. Váš partner může pomoci s úklidem, děti s dekorací a ze zbytku rodiny může každý něco uvařit.

4. Nelpěte na tom, aby vše bylo dokonalé. Příliš se nestresujte tím, aby byly skleničky naleštěné, okna umytá a navařeno tak, aby si mohl každý třikrát přidat. Nezáleží na tom, jak skvělá sešlost to bude v porovnávání s dalšími rodinami, či předchozími lety, ale na tom, abyste byli všichni v relativní harmonii a spolu.

5. Najděte témata, která prolomí ledy a navodí příjemnou rodinnou atmosféru. Nejspíš se sejde vícegenerační skupina a hledat témata, na kterých se všichni shodnete a budou vás zajímat, může být obtížné. K tomu krátká konverzace o počasí nebude stačit. Ale co takhle se zaměřit na to, co máte společné – rodinu. A vyprávět si rodinné příběhy z dětství i jak každý její člen slavil Vánoce, dokdy věřil na Ježíška, jak se dozvěděl o oné kruté realitě, zda dělají všechny tradice či jaké a podobně?

6. Přineste fotoalba. Dobrým způsobem, jak začít mluvit o vzpomínkách, je prohlížení starých fotoalb. Stačí tak každému napsat, ať nějaké přinesou.

7. Mějte v záloze i všeobecná témata. Neříkáme, ať si několik dní před sešlostí studujete, co všichni dělali v uběhlém roce a sepíšete seznam možností, o čem se s nimi dá bavit. Ale! Drobná příprava neuškodí. Zkuste si vytipovat hlavně univerzální nekonfliktní témata, na která můžete přejít, když dojde na ta kontroverzní.

8. Naplánujte aktivní program. Pokud přeci jen dojde řeč, je dobré mít v záloze nějaké aktivity, u kterých se moc mluvit nemusí a všichni se budou bavit. Může se jednat o hraní společenských her, stolních her či skládání puzzlí.

Mohlo by se vám líbit

Příběh adventního věnce aneb Proč zapalujeme čtyři svíčky?

Každoročně ho v předvánočním čase tvoříme, zdobíme nebo alespoň kupujeme. Hrdě ho pokládáme na konferenční stolek nebo jídelní stůl. A každou neděli poctivě zapalujeme svíčky. Řeč je o adventním věnci, nedílné součásti tradičních Vánoc.
marianne.cz

​​​​​​9. Vymezte jasná pravidla. V případě, že jste v roli hostitele a máte nemilé zkušenosti z předešlých let, letos určete jasná pravidla, abyste předešli nežádoucím nedorozuměním. Jasně tak artikulujte, co vám vadí: žádné kouření z okna, zákaz vstupu do zavřených pokojů a neběhání okolo stromku a televize. Tak. Pohrozte, že kdo je poruší, u toho se bude večírek pořádat příští rok.

10. Neočekávejte, že se lidé změní. Každý je nějaký a lepší, než očekávat, že se ten druhý změnil, je změnit svůj postoj k nim. Pokud měla vaše sestřenice zařídit dezert a zase ho zapomněla, nedělejte ho za ni, ale mávněte nad tím rukou a jednoduše vytáhněte nějaké cukroví.

11. Nenechte si zkazit sešlost jedním člověkem. Občas je tam TA jedna osoba, co způsobuje všechny trable. Pokud tomu tak je, zkuste se soustředit na ostatní, které rádi vidíte, a nenechte si jí pokazit váš den.

12. Vezměte si s sebou někoho, kdo vás rozptýlí. Optimální je například dlouhodobá kamarádka, kterou zná i vaše rodina. Takhle budete moci koulet očima společně a bavit se na tom, že je to přesně, jak jste čekali.

13. Mějte na paměti, že cílem druhých (obvykle) není, abyste zešíleli. Váš dramatický film není jediný, který se v tomhle kině promítá. Každý si prochází něčím. A ačkoliv to může vypadat, že se vás snaží vyprovokovat, možná jen dělají vše, co je v jejich silách, aby učinili opak. Trocha empatie tak někdy neuškodí.

14. Vyvarujte se konfliktům. Tohle není čas na stížnosti a vyčítání nedorozumění z minulosti. Ačkoliv to k tomu svádí, když jsou ten den všichni na jednom místě. Zkuste tedy letos zakopat válečnou sekeru.

15. Naučte se uklidňující dýchací techniky. Kdyby na konflikty přeci jen došlo. Spor někdy může přijít, i když ho nechcete. Nebo se možná bude dít na vaší sešlosti mezi druhými, aniž by se vás týkal. V takové situaci doporučujeme se třikrát nadechnout, nebo napočítat do deseti, než na něj budete reagovat. Pak už jen pamatujte, že vaším cílem je nastolit mír, ne přidat do ohně další jiskry.

16. Nebojte se říct ne. Pamatujte, že říkat ne účasti na určitých akcích nebo zapojení do určitých konverzací neznamená, že vám na lidech, kteří jsou jejich součástí, nezáleží. Znamená to, že chráníte svůj mír, abyste se mohli nadále stýkat s lidmi, na kterých vám záleží, bez nadměrného stresu nebo zášti. Milovat ostatní je mnohem lepší a snazší, když milujete především sami sebe.

17. Buďte hybatelem změny, pokud cítíte, že je potřeba. Pokud vás stejná věc štve každý rok, tak ji letos nedělejte. Pamatujte, že nemusíte dělat nic, co nechcete a jednejte ve svém nejlepším zájmu. Tedy například pokud jste vy vždy hostiteli a letos vás to více stresuje, než že by vám to přinášelo radost, přehoďte tuto funkci na někoho jiného, nebo prodiskutujte se členy rodiny další možnosti, jako například hostinu v nějakém podniku.

18. Limitujte svůj čas na sešlosti. Pokud je to pro vás opravdu natolik těžké, ale zároveň „povinné“, naplánujte si na ten den ještě něco, co vám vždy zlepší náladu. Ať už je to bruslení s kamarády, lyžovačka, nebo procházka v lese. Dělejte, co nejlépe umíte a dejte do toho všechno, ale ne víc, než je pro vás zdravé.

19. Pamatujte, že je to pouze jeden střípek z vaší mozaiky. Tohle je pouze část vašeho života, pravděpodobně i pouze pár hodin z vašich jinak skvělých svátků. Nedovolte tedy, aby je to celé pokazilo a soustřeďte se na to, co hezkého vás o letošních Vánocích ještě čeká.

20. Pokud to vše přežijete, tak se hlavně odměňte! Teď vám to víno už schvalujeme, protože pokud to vše zvládnete, tak si ho zasloužíte. Nebo čokoládu či večer u pohádky. Zkrátka cokoliv, čím se odměníte.

Mohlo by se vám líbit

Glosa Lucie Zídkové: Kdo se bojí andělů?

Za několik hodin to vypukne. Ulice a domácnosti zaplní trojice Mikulášů, čertů a andělů. Média zase chrlí články o tom, jak děti po jejich návštěvě koktají a co proti tomu máme dělat. Někdo doporučuje nezvat čerta a vystačit si s Mikulášem a andělem. Jinde se radí čertem nestrašit, nepodmiňovat nadílku dobrým chováním a za každou cenu stát při dítěti, nejlépe i fyzicky.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role