Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Znáte svou hodnotu? Tipy, jak si říct o vyšší plat

Info ikona
Práce

Svou práci máte rádi, jste v ní od rána do večera, ale jakmile přijde na přetřes otázka peněz, raději mlčíte. Říct si o zvýšení platu činí mnohým lidem potíž. Nicméně vzhledem k aktuální situaci, zejména v souvislosti s inflací, se takové konverzaci dříve nebo později nevyhnete. Jak si říct o víc peněz?

Veronika Lechnerová | 19. 05. 2022

Buďte připraveni

Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným. A důkladné promyšlení argumentů spolu se správným načasování doopravdy dělá divy. Můžete začít tím, že si na papír sepíšete úspěchy, které se vám za poslední dobu podařily. Zkuste se zaměřit na poslední půl rok až rok. Co všechno jste zvládli? Bylo z toho něco nad rámec vaší práce? Kolik peněz, nových klientů či zakázek jste do vaší firmy přinesli? Čím více se zaměříte na konkrétní příklady a čísla, tím lépe se vám bude před šéfem argumentovat.

Žádost o zvýšení platu si také dobře načasujte. Pokud máte v kalendáři už delší dobu naplánovanou schůzku s nadřízeným a ve chvíli, kdy se setkáte nepanuje dobrá atmosféra, raději finanční tematiku odsuňte stranou a vyčkejte na vhodnější moment. Není totiž nic horšího, než když se šéfovi netrefíte do nálady. Všechny vaše připravené důvody pro zvýšení platu, by mohly přijít vniveč.

TIP: Žádost o zvýšení platu si ideálně naplánujte spolu s nějakou velkou událostí. Může jí být například ukončení zkušební lhůty, povýšení nebo dokončení velkého projektu.

Info ikona
Práce
Mohlo by se vám líbit

Nevymlouvejte se a neomlouvejte se

V některých firmách je pravidelné navyšování mzdy běžnou rutinou a mnohdy si o to ani nemusíte říkat. Nicméně u většiny zaměstnavatelů to tak není, a proto se nebojte si o peníze říct. Na druhou stranu se zbytečně nevymlouvejte. Nepoužívejte argumenty typu, že je manželka na mateřské dovolené, chystáte se koupit nové auto, nebo že se zvyšuje inflace. Všechny tyto důvody, byť jsou sebevíce pravdivé a relevantní, na pracovní stůl zkrátka nepatří. Vašeho nadřízeného zajímá jediné, a to sice váš pracovní výkon. A to je ten nejsilnější styčný bod, o který se můžete opřít.

Zároveň se za prosbu o zvýšení peněz neomlouvejte. Nejenže tím podrýváte vlastní sebevědomí, ale také se příliš nepřidáváte na důvěryhodnosti. Zkuste proto zapracovat na sebedůvěře, než se dostavíte do kanceláře vašeho šéfa. Přeci jen, bojujete především sami za sebe a mělo by na vás být znát, že si věříte.

Co dělat, když neuspějete?

Přestože je dobré mít zdravé sebevědomí, může se stát, že s prosbou o zvýšení platu zkrátka neuspějete. Na tuto situaci se rozhodně připravte. Pokud vám nadřízený vyšší mzdu neschválí, zkuste nabídnout alternativu. Tou může být například postupné zvyšování platu, nebo stanovení podmínek, za kterých dostanete více peněz v dalším kvartálů. Konverzaci ale nemusí zachránit pouze peníze, zkuste si říct o firemní automobil, navýšení dovolené nebo o nějaký speciální benefit. Zkrátka a dobře ukažte, že jste flexibilní a že rádi povedete dlouhodobou diskusi na toto téma. Naopak se vyhněte výhružkám a zbytečným ultimátům.

Pokud ale ve stávajícím zaměstnání dlouhodobě nejste spokojeni a plat je to jediné, co by vás přimělo zůstat, možná nastal čas poohlédnout se po jiném zaměstnání.

Zdroj: autorský článek

Mohlo by se vám líbit