Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Zpátky do cyklistického sedla aneb Dejte druhou šanci spinningu

Info ikona
Spinning

Existují sportovní aktivity, které už dávno patří do sportovního nebe. A pak jsou také sporty, které zažijí boom a už nikdy piedestal popularity neopustí. K těmto sportovním aktivitám bezpochyby patří také spinning.

Kdo se na začátku milénia nepřihlásil na ukázkovou hodinu spinningu, ať hodí kamenem. Spinning, nebo také indoor cycling, spatřil světlo světa v polovině 80. let. Za jeho duchovního otce považujeme jihoafrického vytrvalostního cyklististu Johnnyho Goldberga, který se postaral o první prototypy „vnitřního“ kola. Původně bylo spinningové kolo vytvořeno výhradně pro profesionální sportovce a určeno k domácím tréninkům. Postupem času ale Johnny Goldberg pochopil, že spinning může být skvělou aktivitou pro všechny nadšené milovníky fitness, a tak si v roce 1989 otevřel v Kalifornii vlastní chrám spinningu, tedy Johnny G Spinning Center. Opravdový boom ale přišel v polovině 90. let, kdy se spinning dostal za oceán a pobláznil tisíce lidí.

Mohlo by se vám líbit

Nesmrtelný spinning

Zatímco obliba jednotlivých sportovních aktivit kolísá, spinning se nikdy z posiloven nevytratil (kéž bychom to samé mohli prohlásit třeba o jazz gymnastice nebo zumbě). Pravdou ale zůstává, že v posledních letech patřil spíše ke sportům „v útlumu“, kterým se věnovali pouze zarytí spinningoví srdcaři. Můžeme hádat, zda spinning chytil druhou mízu díky covidu-19 a zavřeným posilovnám, nebo za svou reinkarnaci vděčí fitness influencerkám z celého světa. Ať tak či onak, aktuálně patří k velmi vyhledávaným sportovním aktivitám, které si opět zaslouží vaši pozornost!

Proč se (znovu)zamilovat do spinningu?

Stačí nasednout a šlapat! Na první pohled se zdá, že spinning je jednoduchá aktivita, při které se ostřílený cyklista nezapotí. Ve skutečnosti je ale spinning nejen o práci nohou, ale de facto o zapojení většiny svalů těla. To znamená, že při jízdě na kole budete procvičovat střed těla, horní část těla, záda, hýžďové svaly, dolní končetiny a samozřejmě i paže a ramena. Dobrou zprávou je, že spinning je výbornou záležitostí pro ty z vás, kteří hledají sport, u kterého spálí dostatek kalorií, a zároveň vybudují svaly.

Info ikona
Spinning

Domov vs. fitness centrum

Většina z nás má spinning spojený s vedenými lekcemi ve fitness centru. Není divu, během takové lekce si pro vás zkušený instruktor připraví spinningový set na hudbu. Pokud vás ale cvičení ve fitku neláká, nezoufejte. V poslední době se roztrhl pytel s online spinningovými cvičebními programy, které si můžete pohodlně pustit kdekoliv a kdykoliv ze svého chytrého telefonu, tabletu nebo notebooku. Jediné, co budete potřebovat, je domácí spinningové kolo, jehož cena začíná zhruba na pěti tisícech korun. A jak taková domácí spinningová lekce vypadá? Podívejte se na videu.

Mohlo by se vám líbit