Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Zpátky do cyklistického sedla aneb Dejte druhou šanci spinningu

Existují sportovní aktivity, které už dávno patří do sportovního nebe. A pak jsou také sporty, které zažijí boom a už nikdy piedestal popularity neopustí. K těmto sportovním aktivitám bezpochyby patří také spinning.

Kdo se na začátku milénia nepřihlásil na ukázkovou hodinu spinningu, ať hodí kamenem. Spinning, nebo také indoor cycling, spatřil světlo světa v polovině 80. let. Za jeho duchovního otce považujeme jihoafrického vytrvalostního cyklististu Johnnyho Goldberga, který se postaral o první prototypy „vnitřního“ kola. Původně bylo spinningové kolo vytvořeno výhradně pro profesionální sportovce a určeno k domácím tréninkům. Postupem času ale Johnny Goldberg pochopil, že spinning může být skvělou aktivitou pro všechny nadšené milovníky fitness, a tak si v roce 1989 otevřel v Kalifornii vlastní chrám spinningu, tedy Johnny G Spinning Center. Opravdový boom ale přišel v polovině 90. let, kdy se spinning dostal za oceán a pobláznil tisíce lidí.

Mohlo by se vám líbit

Cvičte podle menstruačního cyklu! Vyhnete se zdravotním komplikacím i nabírání na váze

Měly bychom si zvyknout na to, že hormony jsou neviditelným šéfem našeho těla. Ovládají nejen naše emoce, chutě či psychickou pohodu, ale nenápadným hláskem promlouvají také do našeho tréninkového plánu. Zkuste s hormony nebojovat, ale naopak jim naslouchat. Uvidíte, že docílíte nejen lepších sportovních výkonů, ale především vnitřní harmonie.
marianne.cz

Nesmrtelný spinning

Zatímco obliba jednotlivých sportovních aktivit kolísá, spinning se nikdy z posiloven nevytratil (kéž bychom to samé mohli prohlásit třeba o jazz gymnastice nebo zumbě). Pravdou ale zůstává, že v posledních letech patřil spíše ke sportům „v útlumu“, kterým se věnovali pouze zarytí spinningoví srdcaři. Můžeme hádat, zda spinning chytil druhou mízu díky covidu-19 a zavřeným posilovnám, nebo za svou reinkarnaci vděčí fitness influencerkám z celého světa. Ať tak či onak, aktuálně patří k velmi vyhledávaným sportovním aktivitám, které si opět zaslouží vaši pozornost!

Proč se (znovu)zamilovat do spinningu?

Stačí nasednout a šlapat! Na první pohled se zdá, že spinning je jednoduchá aktivita, při které se ostřílený cyklista nezapotí. Ve skutečnosti je ale spinning nejen o práci nohou, ale de facto o zapojení většiny svalů těla. To znamená, že při jízdě na kole budete procvičovat střed těla, horní část těla, záda, hýžďové svaly, dolní končetiny a samozřejmě i paže a ramena. Dobrou zprávou je, že spinning je výbornou záležitostí pro ty z vás, kteří hledají sport, u kterého spálí dostatek kalorií, a zároveň vybudují svaly.

Info ikona
Spinning

Domov vs. fitness centrum

Většina z nás má spinning spojený s vedenými lekcemi ve fitness centru. Není divu, během takové lekce si pro vás zkušený instruktor připraví spinningový set na hudbu. Pokud vás ale cvičení ve fitku neláká, nezoufejte. V poslední době se roztrhl pytel s online spinningovými cvičebními programy, které si můžete pohodlně pustit kdekoliv a kdykoliv ze svého chytrého telefonu, tabletu nebo notebooku. Jediné, co budete potřebovat, je domácí spinningové kolo, jehož cena začíná zhruba na pěti tisícech korun. A jak taková domácí spinningová lekce vypadá? Podívejte se na videu.

Mohlo by se vám líbit

Cvičení na doma: Vyzkoušejte ballet barre - balet pro každého

V době, kdy se potýkáme s omezeními, hledáme alternativy cvičení, které můžeme provozovat i doma. Co třeba zkusit ballet barre? Budete potřebovat tyč, zábradlí nebo jen obyčejnou židli. My jsme si tohle cvičení zamilovaly. Zkusíte ho s námi?
marianne.cz

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení