Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Už jsem JAKOBY těhotná

Byla jsem z té proměny překvapená: kamarádka Jana přestala pít alkohol. kouřit, místo koláčů snídá smoothies, místo diskoték vymetá lekce pilates. Proč ta změna? Chce někdy v polovině roku 2016 otěhotnět. A podle některých odborníků se ženám, které chtějí otěhotnět, doporučuje, aby se aspoň rok před početím chovaly tak, jako by těhotné už byly. Jde o fenomén zvaný “předtěhotenství".

Ideální by bylo zmizet na rok někam do panenské přírody, jíst spoustu organických pochutin, spoustu ovoce a zeleniny, pečovat o sebe a těšit se na okamžik vědomého početí šťastného miminka. Ale to je jen sen… Ale i tak se čím dál víc žen snaží plánovat těhotenství už dlouho předtím. Je to k něčemu?

Vyčistit si tělo
Předtěhotenství znamená důkladný úklid těla. Ten lze podpořit čisticími čaji, případně potravinovými doplňky, ale důležitější je ovoce, zelenina a dostatek vody. A hodně pohybu. Ukázalo se totiž, že když je žena obézní při početí, dá tento problém do vínku svému dítěti na celý život.

Jenže pestrá strava a méně alkoholových dýchánků není tak zásadní jako je eliminace stresu. Právě pocity, když se cítíme vystresované, přetěžované a vyčerpané, může šanci na přirozené počení dost snižovat. Klasická medicína o tom hovoří jako o sterilitě bez příčiny, jde o stav, kdy jsou muž a ženy fyzicky v pořádku, ale počít dítě se jim přesto nedaří. Strachy, které mohou bránit početí, mohou být i z důvodu obav "o budoucnost" vašeho dítěte. Pokud se bojíte, že výchovu dítěte nezvládnete, že vaše dítě skončí na heroinu nebo z něj vyroste nezvladatelný asociál, může vás to stresovat do té míry, že se vám otěhotnět zkrátka vůbec nepodaří.

Na stres a strach jsou citlivé ledviny - a jejich stav při aktu početí určuje imunitu miminka na celý jeho život. Ledviny zatěžuje současný životní styl - práce přesčas, a když už nemůžeme, nadopujeme se kávou, a když jsme v koncích, uvolníme se alkoholem… I proto se ozývá čím dál víc odborníků, že by ženy měly rok před plánovaným těhotenstvím zlepšit styl svého života. Zvolnit, odpočívat, pečovat o sebe…

Vážně to pomůže?
Předtěhotenský rok může být skvělý, ale tvrdit, že bez něj nebude početí, těhotenství a miminko v pořádku, je nesmysl. Stejně bláhové by bylo říkat, že ten, kdo jej absolvuje, má vyhráno. Žena, která se sama k sobě chová zodpovědně a zvolila si svůj životní styl dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, nemusí před otěhotněním nic měnit, tedy kromě toho stresu a přepracování.

 

Co si myslíte? Má smysl chovat se, jako kdyste byla těhotná, i když ještě těhotná nejste? Udělat tak maximum pro to, aby všechno proběhlo v pořádku?

Související články