Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Cestujte! Český pas je opět jeden z nejmocnějších na světě

Welcome, bienvenido, 欢迎, manaakitia, chào mừng, ...

Veronika Hong | 28. 10. 2017

Jste na letišti v cizí zemi ve frontě na pasovou kontrolu. V ruce svíráte tu malou tmavě vínovou knížečku s českým státním znakem, sledujete pasy ostatních cestujících a zkoumáte podle nich, ze které země pocházejí. Tedy já to tak aspoň dělám. Člověk si to čekání musí nějak zkrátit. Byly doby, kdy jsem se koukala na pána s americkým pasem a říkala jsem si "Ten se ale má, může si jezdit skoro kamkoliv bez víz." Teď už můžu taky a můj pas má téměř stejnou váhu jako jeho. Česká republika se totiž opět dostala do prestižního pasového klubu. 

Společnost Arton Capital nasbírala data týkající se bezvízového styku všech zemí a zveřejnila Světový žebříček nejmocnějších pasů pro rok 2017 (Global Passport Power Rank 2017). Český pas se zařadil do první desítky a dokonce si od loňska polepšil. Hodnotil se počet zemí, se kterými máme bezvízových styk, cestování na e-visa nebo možnost zařídit si vízum přímo na letišti. 

cestování

10 zemí, jejichž pas vám otevře dveře téměř kamkoliv

1. Singapur

2. Německo

3. Švédsko, Jižní Korea

4. Dánsko, Finsko, Itálie, Španělsko, Norsko, Japonsko, Velká Británie

5. Lucembursko, Švýcarsko, Holandsko, Belgie, Rakousko, Portugalsko

6. Malajsie, Irsko, Kanada, Spojené státy americké

7. Austrálie, Řecko, Nový Zéland

8. Malta, Česká republika, Island

9. Maďarsko

10. Slovinsko, Slovenská republika, Polsko, Litva, Lotyšsko

Zatímco Singapur získala prvenství, americký pas se rapidně propadl od nástupu prezidenta Trumpa. Švédsko, loňský vítěz, se posunulo na třetí místo. Loni byla Česká republika v top desítce poslední a letos poskočila o dvě místa nahoru.

Češi mohou momentálně cestovat bez víz do 71 zemí světa (nepočítáme státy Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarsko). 

Takže cestujte a poznejte svět. Dveře jsou otevřené. 

 

ČTĚTE TAKÉ: 4 důvody, proč je úplně v pořádku cestovat po světě sama