Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Pravá romantika! Francouzská vesnice roku si vás získá architekturou i květinovou výzdobou

Francie je jednou ze zemí, kam v současné době můžeme bez obav, a testu na covid-19, vyrazit. Pokud plánujete léto na Francouzské riviéře, v Paříži nebo poblíž francouzských Alp, rozhodně byste cestou neměli opomenout návštěvu vesničky Hunspach.

Není pochyb, že Francie je krásná a rozmanitá země, která nabízí mnoho turisticky zajímavých míst. Paříž, Marseille, Nice, Štrasburk, Bordeaux nebo Cannes jsou města, o kterých pravděpodobně slyšel každý z nás. Málokdo ale ví, že i francouzský venkov má co nabídnout. Například vesničku Hunspach, která se v nedávné době stala francouzskou vesnicí roku.

Hrázděné domy, romantická atmosféra

V severozápadním cípu Francie, poblíž hranic s Německem, se rozkládá malebná vesnice s názvem Hunspach. Zatímco donedávna o této vesnici s 637 obyvateli věděli jenom Alsasané, v současné době se Hunspach těší velké pozornosti. Vše způsobila televizní show Le Village Préféré des Français, která minulou středu vyhlásila Hunspach za nejlepší francouzskou vesnici. Televizní diváci následně uvedli, že si Hunspach zamilovali především pro hrázděné domy, které jim připomínají tudorovskou architekturu. Zároveň se jim na vesnici líbí, že obyvatelé dbají na květinovou výzdobu a své místo k životu neustále zvelebují. Výsledek televizní soutěže přišla většina "Hunspachčanů" oslavit na náměstí, na kterém se prostřednictvím velké obrazovky televizní show promítala. 

Hunspach
Vesnice Hunspach leží v kantonu Wissembourg. Foto: GETTY

ČTĚTE TAKÉ: 30 věcí, které musíte zažít při návštěvě Francie

Chvála turistům

I když vesnice doposud nepatřila k turistickým cílům, lze předpokládat, že popularita Hunspachu strmě poroste vzhůru. "Alsasko bylo tvrdě zasaženo koronavirem, proto nás opravdu potěší, když se k nám turisté vrátí. Jsme v nejlepší kondici je opět přivítat," řekla místostarostka Hunspachu, Sylvie Heiby, pro Insider. Pokud se vydáte směr Hunspach, můžete výlet spojit s návštěvou alsaských městeček na německé straně nebo výletem do Štrasburku, který je od Hunspachu zhruba hodinu vzdálený. Navíc v této vesničce nepotřebujete umět francouzsky, neboť většina značek je zde i v němčině. Milovníky vín zase potěší, že v blízkosti Hunspachu se nachází krásné vinice. 

Vesnice se švédským a německým obtiskem

Lidé sice chválí místní architekturu a přirovnávají ji k té britské, avšak architektonický styl vesnice je ovlivněn především Švédy a Němci. Od roku 1619 spadala vesnice pod švédskou správu, a tato švédská nadvláda trvala až do roku 1787. Po porážce Francie v prusko-francouzské válce byla vesnice připojena k nové německé říši, avšak po porážce Německa v první světové válce se vesnice Hunspach opět vrátila pod francouzská křídla. To bohužel netrvalo dlouho, neboť za druhé světové války byl tento region opět obsazen Němci a obyvatele se na základě nacistického dekretu museli stát německými občany. Po skončení války se Hunspach znovu stal francouzskou vesnicí, avšak kulturní vlivy Německa a Švédska v něm nalezneme dodnes. 

ČTĚTE TAKÉ: 5 míst, která musíte navštívit ve francouzském Alsasku

Titulka

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Byt
Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Tradice
Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním