Lagom je prostá švédská filozofie každodenního života, která se dá vystihnout slovy “tak akorát”. Ani moc, ani málo. Inspiruje v tom, jak žít naplněný, ale také zodpovědný život.

Neznamená to, že musíte popřít sami sebe nebo obětovat to, co milujete. Zodpovědnost se týká především zacházení s omezenými zdroji naší planety. Berte právě tolik, kolik skutečně potřebujete – ať už to je jídlo, energie, voda nebo odpad. “Lagom vidíme jako příležitost inspirovat ostatní ke změně toho, jak vnímají šetrnost k životnímu prostředí. Věříme, že v každé domácnosti se dá žít šetrněji. Neplýtvat vodou, snížit spotřebu energie nebo minimalizovat množství potravin, které vyhazujeme, a redukovat odpad obecně,” říká Roman Bojko, manažer pro udržitelný rozvoj z IKEA. Zde jsou jeho tipy, jak žít lagom:

lagom

Šetrné materiály:

- Bambus jako materiál budoucnosti! Existuje více než tisíc druhů bambusu, roste nejčastěji v tropech a dorůstá výšky až třiceti metrů. Většina z nich dosáhne své výšky a tloušťky během tří měsíců, ale některé druhy dokážou vyrůst až o 90 cm za den. Je to silný a lehký materiál, který nabízí spoustu možností využití. Navíc je odolný vůči opotřebení.

- Odpad nemusí být problém, ale surovina! “V IKEA nabízíme kuchyňská dvířka a čela zásuvek KUNGSBACKA. Vyrábíme je z recyklovaného dřeva a povrch mají z recyklovaných PET lahví. Fólii na dvířka o rozměru 40×80 cm jsme schopni vyrobit z 25 PET lahví. Výplň polštáře ÄRENPRIS připomíná svým vzhledem i vlastnostmi peří, ale je vyrobená ze 100% recyklovaných PET lahví proměněných na malé vločky. Vázy IKEA PS 2017 vyrobené ze skla s barevnými kazy, vzduchovými bublinkami a škrábanci. Šikovní skláři skleněné střepy vytvarují ručním foukáním a z toho vznikne nová, originální váza,” popisuje Roman Bojko.

vázy

Osvětlení:

- Technologie LED je nejšetrnější způsob svícení – žárovky a veškeré osvětlení se zabudovaným LED zdrojem vydrží až 20 let a spotřebují o 85 % méně energie než klasické žárovky.

- Ve Švédsku je světlo velmi důležité kvůli dlouhým tmavým dnům v zimě. Je naprosto běžné, vidět v oknech jejich domácností rozsvícené lampičky a hořící svíčky. Na severu si tak vynahrazují nedostatek slunečního světla. Není to ale jediný důvod. Švédové jsou také jedni z nejpokročilejších zemí co se týče funkčnosti, která je také důležitým pravidlem při zařizování tamních domácností. Pro Skandinávce se vše točí okolo jednoduchosti. Seveřan ví, že aby si užil pohodlí se zajímavou knihou v oblíbeném křesle, potřebuje si vybrat funknční a účelný zdroj osvětlení. Buď stojací lampu ke křeslu, nebo stolní lampičku na odkládací stolek u křesla.

svičky

Bonus: svíčky jsou top! Vloni se v IKEA Česká republika prodalo 4, 8 milionů svíček!

Promotion