Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Chraňte své vlasy před zrádnými slunečními paprsky

Info ikona
Vlasy

Všichni víme, že k létu neodmyslitelně patří opalovací krém s SPF! Jenže, zatímco pokožku náležitě před slunečními paprsky chráníme, na vlasy většina z nás zapomíná.

Už dávno odzvonilo dobám, kdy jsme opalovací krém s SPF používali jenom na letní dovolené u moře. Aktuálně jsou produkty s SPF „must have“ každé kosmetické taštičky a málokdo je vynechá ze své každodenní kosmetické rutiny. Pravdou ale zůstává, že před slunečními paprsky bychom měli chránit nejen pokožku, ale také vlasy. 

Zaostřeno na vlasy

V první řadě je důležité vysvětlit, že UV záření poškozuje všechny typy vlasů. Je jedno, jestli jste kudrnatá blondýna nebo máte rovné černé vlasy. V obou případech totiž platí, že si vás UV záření najde. „UV paprsky pálí vnitřní a vnější stranu vlasového folikulu, což má za následek, že jsou vlasy křehké a bez života. U nechráněných vlasů, podobně jako u kůže, může dojít ke spálení,“ dodává odbornice na vlasy Zoe Irwin. Nutno dodat, že během léta trpí také ženy, které mají nabarvené vlasy. Možná sama víte, že zatímco k moři odlétáte jako bruneta, z dovolené se vracíte téměř jako blondýna. I v tomto případě hrají hlavní roli sluneční paprsky, které způsobují vyblednutí melaninu ve vlasech.

Zapomenout nemůžeme ani na volné radikály, které napadají vlasy a způsobují oxidační stres. Prvky jako slaná voda nebo chlór oslabují strukturu vlasů a způsobují, že jsou prameny vlasů křehčí. Pokud patříte k lidem, kteří mají od přírody lámavé vlasy, pak byste své vlasy měli chránit dvojnásob. Pomocnou ruku vám v tomto ohledu podají vlasové přípravky s SPF, které vaše vlasy dokonale ochrání před zrádnými slunečními paprsky. Řeč je například o vlasových sprejích s SPF nebo speciálních olejích.

Info ikona
Šampon

Pozor na dehydrataci

Hydratace nadevše! Tak zní naše mantra, kterou si opakujeme po celé léto. Bohužel, i v tomto případě zapomínáme na to, že hydratovat musíme nejen tělo, ale také vlasy. Vysoké teploty totiž doslova „vysávají“ vlhkost z vlasů. Mnoho lidí si navíc neuvědomuje, že slaná voda, chlór nebo vlasové produkty se mohou usazovat na pokožce hlavy, což situaci zhoršuje. Pokud zmíněné prvky z vlasů důkladně nevymyjeme, můžou vlasy "přidusit" a narušit jejich přirozené pH. Výsledkem jsou suché a dehydratované vlasy. Dobrou zprávou ale je, že v současné době naleznete na trhu speciální šampony a kondicionéry po opalování, které jsou plné antioxidantů a vitamínu C. 

Zdroj: stylist.co.uk, byrdie.com

Mohlo by se vám líbit