Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Evoluce úpravy obočí za posledních 100 let: Prohlédněte si galerii s ikonami, které určovaly, jak jej nosit

Plné a upravené obočí je v dnešní době tak žádaný vzhled, že svět, kde bylo tenké obočí malované tužkou v módě, se zdá nepředstavitelný. Přesto to tak bylo. Během sto let se jednoduše trendy v úpravě obočí mockrát proměnily. Každé desetiletí byl totiž minimálně jeden nový.

Tereza Čaladi | 5. 02. 2023

Obočí je vnímané jako rám obličeje a je jedním z jeho rysů, který dokáže skutečně změnit váš vzhled. Má tedy podobnou funkci jako vlasy či móda. A stejně jako ony se i obočí vyvíjelo v průběhu let napříč různými trendy. Připomeňte si, které to byly za poslední století.

20. léta minulého století

Koncept mainstreamových stylů obočí nabírá na síle právě v tomto období, jelikož se filmy staly široce dostupnými a ženy se mohly inspirovat tím, co v nich viděly. Trend určovala zejména herečka Clara Bow. Obočí bylo obvykle malováno tužkou a bylo tenké a zaoblené.

30. léta

Zůstává populární tenké vykreslené obočí, prosazuje se ovšem daleko větší oblouk. Ženy se nebály ani ostřejšího „špičatějšího“ oblouku.

40. léta

V této době se prosazovalo přirozenější, hustší a klenuté obočí.

50. léta

Tato dekáda byla ve znamení plného obočí ve formátu „stříšky“. Inspirací byla ikonická herečka Marilyn Monroe, která si obočí zároveň barvila kvůli blonďatým vlasům na hnědou. Nosilo se ale i tmavé, černé.

60. léta

V 60. letech se mixuje více stylů. Některé ženy se inspirovaly Audrey Hepburn a jejím hustým rovným obočím, jiné modelkou Twiggy a jejím tenkým obočím.

70. léta

Poté nastává jakési hledání rovnováhy mezi tím, co bylo v předchozí dekádě. Tedy ani moc tlusté, ani moc tenké. Cílem byla přirozenost. Ženy si tak obočí zřídkakdy barvily.

80. léta

V této době se zdá, že se vrací inspirace malířkou Fridou Kahlo, která proslula svým hustým srostlým obočím. Zde se razí pravidlo: čím větší, tím lepší. Odhazuje se tak pinzeta.

Mohlo by se vám líbit

50 celebrit, které se nebojí mít vlasy v culíku

Jednoduchý, elegantní a praktický účes - to je culík, který volíme především na sport nebo když se nám nechce vymýšlet nic složitějšího. Není však těžké z něj vytvořit naprosto stylovou záležitost například nápadnými doplňky, výrazným líčením nebo netradiční úpravou. Inspirujte se podle padesáti slavných žen, které posunuly původně nudný a uhlazený culík o úroveň výš!
marianne.cz

90. léta

Hustší obočí zůstává, ale trochu se krotí. Pinzety, které byly zapomenuty po celou předchozí dekádu, se nyní používají opatrně, jen pro zjemnění vzhledu.

2000-2010

Obočí se opět trochu ztenčuje, ale stále přetrvává přirozený vzhled. Je tak tenké a klenuté.

2011-2020

Obočí se stává součástí identity. Důraz je kladený na zvýrazně původního tvaru a na úpravu případných nedostatků. Svým obočím jsou charakteristické například herečky Cara Delevingne či Lily Collins, které vynikají dobře definovaným obočím, které si zachovává svůj původní tvar.

současnost

V dnešní době se prosazuje trochu nadýchané, ale zároveň upravené obočí. Běžnou kosmetickou praktikou je například laminace obočí, která spočívá v nanášení přípravků na jednotlivé chloupky, které se díky tomu narovnají a obočí se tak zkrotí, zafixuje do požadovaného tvaru a opticky zhustí.

Jednotlivé zmiňované styly si můžete prohlédnout na herečkách a modelkách v naší galerii.

Evoluce úpravy obočí za posledních 100 let
Mohlo by se vám líbit

4 chyby, které ženy dělají při úpravě obočí

Říká se, že obočí je jako rám obrazu. Dokáže omladit, opticky nazvednout oči i dodat výraz. Umí ale taky pěkně vzhledu uškodit. Tady je pár tipů, co při úpravě obočí nedělat a co naopak ano.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Krása
4 letní střihy ofin, které vládnou trendům 2024: Inspirujte se Pařížankami i retro stylem

4 letní střihy ofin, které vládnou trendům 2024: Inspirujte se Pařížankami i retro stylem

Krása
Ani Francie ani neutrální barvy: Manikúru v létě 2024 ovládne velmi zábavný trend

Ani Francie ani neutrální barvy: Manikúru v létě 2024 ovládne velmi zábavný trend

Krása
Jak poznáte, že váš SPF krém opravdu funguje? Stačí se zaměřit na jeden faktor

Jak poznáte, že váš SPF krém opravdu funguje? Stačí se zaměřit na jeden faktor

Krása
Nejkrásnější pedikúra pro léto 2024: Barvy, které budou v sandálkách vypadat perfektně

Nejkrásnější pedikúra pro léto 2024: Barvy, které budou v sandálkách vypadat perfektně