Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Kosmetický půst: Vzdejte se (dočasně) kosmetiky a dopřejte své pleti svobodu

Info ikona
Kosmetika

Kosmetický průmysl neustále přichází s novými produkty, které toužíme na vlastní kůži vyzkoušet. A tak testujeme nová séra, krémy nebo oční stíny a v moři kosmetiky hledáme své zlaté grály. Co kdybychom vám ale řekli, že přichází čas na půst, kosmetický půst.

Slovo půst už dávno není doménou lidí, kteří řeší stravování. Naopak, půst pronikl i do kosmetického světa, kde pomalu ale jistě nastavuje nové hranice toho, jak přistupovat k velkému množství kosmetických produktů. Pokud se totiž podíváme na svou kosmetickou poličku, rázem zjistíme, že se prohýbá v základech. Slavnostně na ní trůní nejen základní pečující produkty, jako jsou odličovací vody, hydratační krémy a SPF, ale také mnoho sér, vyživujících olejů, masek, peelingů nebo fyzických pomůcek. A ruku na srdce – doopravdy naše pleť potřebuje pečující rutinu o dvaceti krocích?

Mohlo by se vám líbit

Dostatečná hydratace i minimum slunění aneb Pět tipů proti vráskám

Nastudujte si náš podrobný manuál a radujte se z mladistvě vypadající pokožky co možná nejdéle.
marianne.cz

Dobrého pomálu

Nebojte se, nikdo po vás nechce, abyste od této chvíle přestali pečovat o svou pleť. Naopak, kosmetický půst je variabilní záležitost, kterou si každý může přizpůsobit vlastním potřebám. Hlavní myšlenkou ale je, abychom současným pečujícím produktům dali pauzu a dopřáli pleti čas na to, aby se znovu nadechla a náležitě si odpočinula. „Teorie říká, že díky kosmetickému půstu může pleť znovuobnovit svou ochrannou vrstvu, tzv. stratum corneum vrstvu. To následně vede k lepší podpoře pokožky a podpoře jejího zdraví. Zároveň je to dobrý způsob, jak odhalit produkty, které způsobují podráždění, pupínky nebo jiné kožní problémy,“ vysvětluje dermatoložka Lindsey Zubritsky

Jak už bylo zmíněno, rozhodně není žádoucí, abyste přestali zcela používat kosmetické produkty. Podle dermatoložky se držte pouze základních třech kroků v péči o pleť – odličování, použití hydratačního krému a SPF. Pamatujte na to, že pokud se vzdáte krému s SPF, pak se zákonitě musíte vzdát také slunečního záření. Odstranění všech produktů může potenciálně způsobit zmatek na vaší pokožce, takže to je něco, co nedoporučuji," dodává dermatoložka pro Byrdie.com.

Info ikona
Kosmetika

Pro koho není půst vhodný?

I když by se mohlo zdát, že kosmetický půst nemůže uškodit, pravdou zůstává, že pro některé lidi vhodný není. Dermatologové upozorňují, že především by půst neměli zkoušet lidé s kožním onemocněním, jako je ekzém, vážné akné, růžovka nebo jiné kožní problémy, které vyžadují používání pečující kosmetiky s aktivními složkami. Pokud nevíte, zda kosmetický půst vaší pleti pomůže, pak se můžete obrátit na dermatologa, který vám pomůže.

V neposlední řadě je důležité dodat, že kosmetický půst nemá žádný fyziologický nebo vědecký základ. Zatímco vám může vyřazení některé kosmetiky vyhovovat, vaše kamarádka může z kosmetického půstu šílet. „Obecně kosmetický půst doporučuji pouze lidem, kteří mají pocit, že jejich pleť potřebuje restart, nebo se cítí zmatení z toho, co jejich pleť potřebuje,“ dodává dermatoložka. Vnímejte kosmetický půst jako hru, při které můžete zkoumat, které produkty vaší pleti vyhovují, a které jsou pro ni nadbytečné. „Jde o skvělý způsob, jak otestovat, co na vaší pleti skutečně funguje,“ uzavírá dermatoložka.

Zdroj: byrdie.com

Mohlo by se vám líbit

Jak na letní manikúru jako od profesionála? Inspirujte se přehlídkovými moly i trendy z Instagramu

Inspirujte se přehlídkovými moly i trendy z Instagramu a vykouzlete si letní manikúru, za kterou by se nestyděl ani profesionál. Poradíme, jaké barvy i tvary letí. Zbytek je na vás.
marianne.cz